فقط 60 هزار نفر از جمعیت استان گلستان عضو کتابخانه ها هستند

مدیر کل کتابخانه های استان گلستان گفت: عضویت فقط 60 هزار نفر از جمعیت نزدیک به دو میلیون نفری این استان در کتابخانه های عمومی آماری نگران کننده و قابل تامل است.

رضا قوانلو روز دوشنبه در جلسه برنامه ریزی هفته کتاب که با حضور مسوولین روابط عمومی ادارات استان گلستان در کتابخانه میرفندرسکی گرگان برگزار شد اظهار کرد: مطابق برنامه سند چشم انداز 1404 باید 35 درصد جمعیت کشور عضو ثابت کتابخانه ها باشند اما با گذشت 10 سال از شروع این برنامه هنوز در استان گلستان به یک دهم برنامه پیش بینی شده نرسیده ایم.
وی بیان کرد: با توجه به روند کند عضویت گلستانی ها در کتابخانه های عمومی دور از ذهن است در 10 سال مانده به پایان برنامه 1404 توسعه کشور بتوان اهداف مورد نظر را محقق کرد لذا باید کوشید جمعیت کنونی را در کتابخانه ها حفظ کرد.
مدیر کل کتابخانه های استان گلستان افزود: با واگذاری مکان های مناسب به کتابخانه های گلستان در اوایل پیروزی انقلاب از لحاظ فضای فیزیکی در این بخش دچار محدودیت و کمبود نیستیم اما بزرگترین معضل پیش رو استقبال و تمایل اندک مردم استان برای عضویت در کتابخانه ها است.
قوانلو اجرای طرح رایگان عضویت در کتابخانه های گلستان را یکی از برنامه های این اداره کل برای ترغیب مردم و بویژه جوانان به کتابخوانی دانست و ابراز داشت: اکنون حق عضویت در کتابخانه میرفندرسکی گرگان برای یک سال 7 هزار و 500 تومان و برای دیگر کتابخانه ها 5 هزار و 500 تومان است که البته رقم زیادی نیست.
مدیر کل کتابخانه های گلستان در ادامه به بازدید خود از زندان گرگان اشاره کرد و گفت: در ندامتگاه افراد هنرمند در شاخه های گوناگون حضور داشتند که شاید اگر اندکی کار فرهنگی قبل از وقوع جرم بر روی آن ها انجام می شد، می توانستند به نخبگان رشته های مورد فعالیت خود تبدیل شوند.
قوانلو ابراز عقیده کرد: شاید اگر بر روی مطالعه مردم در سال های گذشته تمرکز و برنامه ریزی بهتر و بیشتری انجام می شد، آسیب های اجتماعی از اندازه های کنونی کمتر و پایین تر بود.
وی اظهار کرد: یکی از آسیب های جدی بخش مطالعه و کتابخوانی مشخص نبودن علت بی رغبتی مردم و پایین بودن میزان مطالعه است که تا زمان پی نبردن به سرمنشا آن راه های درمان اجرا شده بی نتیجه خواهد بود.
همچنین در این نشست مدیر کل روابط عمومی استانداری گلستان بر لزوم اجرای برنامه هایی که بتواند انگیزه مطالعه را در جوانان استان ایجاد کند، تاکید کرد.
علی یازرلو اظهار کرد: یکی از روش های موثر در این بخش انجام کارهای کوچک اما پراثر و با نتیجه بخشی دراز مدت است که روابط عمومی ادارات به عنوان مغز متفکر هر دستگاه می توانند عامل اصلی ظهور این گونه تفکرات باشند.

  11 آبان 1394
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تریل شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز