عملکرد جامع و هماهنگ دستگاه‌ها در حوزه حفاظت از آب ضروری است

‌استاندار گلستان در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان، اظهار کرد: عملکرد جامع و هماهنگ دستگاه‌های مرتبط با موضوع آب در قالب یک بسته تصمیم گیری در جهت حفاظت از منابع آب ضرورت دارد.

دکتر حسن صادقلو با تاکید بر اهمیت موضوعات حوضه آب، تصریح کرد: باید بسته جامع تصمیم گیری تمامی موضوعات شامل اصلاح الگوی کشت، صحبت‌های کشاورزان، مباحث آبی، خروجی‌های مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و تمامی مسائل مرتبط با آب را در خود جای دهد.

 

وی با بیان اهمیت تصمیمات شورای حفاظت از منابع آب، گفت: باید مصوبات شورا در سطح استان و شهرستان‌ها بصورت جدی دنبال شود و تمامی مدیران مدعو بصورت جدی در این جلسات حاضر شوند.

وی با اشاره به انسداد چاه‌های غیر‌مجاز کشاورزی‌ خاطر‌نشان کرد: انسداد چاه‌های کشاورزی نباید با موادی صورت گیرد که موجب آلودگی آب شود و در آینده دردسر ساز گردد.

 

استاندار گلستان یادآور شد: نباید حق و حقوقی برای مالکان چاه‌های غیر مجاز قائل شد و چاه‌های غیر مجاز باید هرچه سریعتر با همکاری حوزه قضایی و آب منطقه‌ای مسدود شوند.

 

وی قاطعیت در مسئله برخورد با متخلفان اضافه برداشت از چاه‌های مجاز را لازم دانست و افزود: باید آیین نامه‌ای در این خصوص تهیه شود و این قاطعیت با استناد به آیین نامه اعمال شود و در عین حال بگونه‌ای باشد که عدالت به معنای حقیقی رعایت شود.

 

صادقلو خطاب به مسئولان حاضر در جلسه گفت: باید مدیران دستگاه‌های استان تلاش کنند اعتبارات لازم را از ردیف‌های متمرکز، متفرقه و سطح ملی به سمت استان جذب کنند تا با استفاده از آن در اولویت‌های اقدامات خود تسریع ایجاد نمایند.

 

وی با اشاره به نیاز آبی استان در افق آینده، گفت: نیاز آبی استان در افق 1404 و 1420 قریب به 7 میلیارد متر مکعب است، در حالیکه پتانسیل آبی ما در حال حاضر 2.5 میلیارد است و باید تمامی ابزارها و دستگاه‌های استان جهت حفظ و تقویت منابع آبی گلستان همراهی کنند.

 

همچنین در این جلسه مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان گزارشی از میزان نزولات جوی در 5 حوضه آریز استان ارائه کرد و گفت: در سال گذشته با کاهش 15.2 درصدی نزولات جوی روبرو بودیم و علی‌رغم پتانسیل 300 میلیون متر مکعبی سدهای استان تنها 124 میلیون متر مکعب ذخیره سازی کردیم.

 

علی نظری با اشاره به اقدمات صورت گرفته در حوزه چاه‌های غیر مجاز و مقابله با اضافه برداشت از چاه‌های مجاز‌ خاطرنشان کرد: در برنامه امسال ما با همکاری مراجع قضایی مسدود کردن 600 حلقه چاه در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی همچنین اجرای پروژه‌هایی نظیر نصب کنتور هوشمند آب و برق، ساماندهی دستگاه‌های حفاری در کل استان، سیستم جامع بانک اطلاعاتی، مطالعه و ایجاد تشکل آب بران آب زیرزمینی، مطالعه تعیین حداکثر سقف کف شکنی، مطالعات مدیریت حفاظت کیفی منابع آب و مطالعه و اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی را از مهمترین اقدامات در دست اجرا حوزه حفاظت از منابع آب بر شمرد.

 

‌در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان که با حضور مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با مسئله آب برگزار شد، پیرامون مصوبات پیشین و فعلی جلسه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

  17 آبان 1394
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز