یادداشتی از اسماعیل البرزی :
در راستای پیگیری مطالبات مردمی، سوالی کوتاه از شهردار کردکوی / پارک همدلی چه شد؟ +سند

یکی از برجسته ترین مولفه های مدیریت عقلانی و موفق ، شناخت دقیق سیستم تحت فرمان، شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل ها و از سوی دیگر رصد آسیب ها، نارسائی ها و معضلات است تا با برنامه ریزی دقیق، عقلانی و واقع بینانه و به دور از خیال پردازی، مجموعه تحت مدیریت به سمت افق های روشن پیشرفت هدایت شود.

از سوی دیگر،  بر اساس قانون حاکم بر حوزه مدیریت شهری و شورا ها، انجام پروژه های عمرانی از سوی شهرداری، با مصوبات شورای شهر لازم الاجرا تلقی می‌شود.
وعده های اجرای طرح گردشگری آب بندان کردکوی و راه اندازی مرکز درمان ناباروری که در نوشتار پیشین به آن پرداخته شد بی شک در روزهای آینده نیز در راستای اهتمام رسانه ها به تحقق مطالبات مردمی قابل پیگیری بوده و تا حصول نتیجه مطلوب اغماضی بر آن قابل تصور نخواهد بود.
دغدغه ی نگارنده در خصوص حجم وسیع وعده های پر هیاهوی شهردار کردکوی یک سوال واضح و روشن را در ذهن پدید می آورد که آقای شهردار،  " بوستان همدلی چه شد؟  "


آقای شهردار!  رقص بنرهای رنگین تبلیغاتیِ مصروف از کیسه بیت المال با چاشنی شیپور های رسانه ای که با کوبیدن کلنگ اجاره ای برای احداث پارک همدلی در هفته دولت سال گذشته، روزهای روشنِ حرکت بر مدار توسعه را به شهروندان نوید داده است، تا امروز چه حاصلی در پی داشته است؟  
آقای شهردار!  حاصل برگزاری مسابقه طراحی میدان ها و پارک ها که البته ایده ی بسیار مناسبی بوده است اما بنا بر شنیده ها به نفرات برتر نیز هدیه ای تعلق نگرفت، چه بوده است؟
آقای شهردار!  در مراسم کلنگ زنی و نمایش های رسانه ایِ پس از آن، از احداث بوستان همدلی در فضایی به مساحت یک هکتار،  توام با کتابخانه، آلاچیق، زمین بازی، فضای سبز، زمین اسکیت،  چایخانه سنتی به مساحت ۱۵۰ متر مربع،  آبخوری و سرویس بهداشتی خبر داده اید.
لطفاً پاسخ دهید، کدام یک محقق شده است؟  
آقای شهردار! چرا پس از گذشت زمان طولانی از ناتوانی در اجرای این پروژه پر سر و صدا ،  لایحه ای به شورای شهر ارسال نمودید و در آن پیشنهاد واگذاری احداث پارک همدلی را به بخش خصوصی مطرح کردید که این امر تا کنون مهر تاییدی بر بطلان و نمایشی بودن مراسم کلنگ زنی و سوءمدیریت در شهر جلوه نموده است.
همگان می دانند که بر اساس قانون و عرفِ حوزه های مهندسی، قبل از اجرای هر پروژه ای، عاقلانه است تا مطالعات تخصصی طرح ، زمان بندی طرح ( زمان شروع و پایان)، مجری طرح و منابع مالی اجرای طرح، مشخص و ارزیابی شود.
سخن کوتاه، ضروریست شهردار کردکوی، سوالات ساده ای را در راستای تنویر افکار شهروندان فهیم کردکوی پاسخ دهد :
1_ بر اساس قانون، شهردار موظف به اجرای مصوبات شورای شهر است. آیا این طرح با مصوبه شورا کلید خورده است؟  ( بر اساس شنیده ها، مصوبه ای در شورا وجود ندارد)
2_ مجری طرح کیست؟  
الف: اگر شهرداری است، چرا این طرح در حد یک ادعای نیم بند باقی مانده است؟
ب: اگر بخش خصوصی است، چرا سرمایه گذار معرفی نشده است؟
( هر چند، اگر بنا بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بود،  باید قبل از کلنگ زنی مشخص می شد)
3_ منبع تامین مالی طرح کجاست؟  
الف: اگر شهرداری است، چرا چند ماه پس از کلنگ زنی، لایحه واگذاری به بخش خصوصی از سوی شهرداری به شورا ارسال شده است؟
ب: اگر بخش خصوصی است، کدام شخصیت حقوقی این امر را بر عهده گرفته است؟
4_ اگر کمبود اعتبارات مالی، دلیل مسکوت ماندن پروژه است، پس نقش برنامه ریزی و مطالعات قبل از اجرای طرح چگونه لحاظ شده است و چرا از ابتدا در بوق و کرنا کرده و با موج سواری بر صدر افکار عمومی، کلنگ زنی انجام شد؟
5_ در مطالعات جامع طرح، چه زمانی برای اتمام پروژه پیش بینی شده است؟ آیا از هفته دولت تا هر وقت که به تعبیر عام، خوش بگذره؟!!  
از سوال هایی که بی شک در ذهن هر شهروندی پدید می آید که بگذریم، علت سکوت اعضای شورای شهر در خصوص اقدام خودسرانه شهردار و آغاز عملیات اجرایی پروژه ای که فاقد مصوبه شوراست، سوالی است که نمایندگان مردم در شورای شهر باید به آن پاسخ دهند.


نگارنده بر این عقیده است که دادن وعده هایی که در نهایت عملیاتی نمی شوند، توهین به شعور افکار عمومی تلقی شده و اقدامات نیمه کاره بر اساس تصمیمات هیجانی و احساسی که فاقد پشتوانه ی کارشناسی و علمی است سبب تضییع بیت المال، از دست رفتن فرصت خدمت رسانی و کاهش اعتماد شهروندان به صاحب منصبان و خادمان خواهد شد که امید آن می رود شورای شهر و شهردار در اندک ماههای باقی مانده تا پایان دوره چهارم شوراها، با تعامل و همدلی نسبت به تحقق وعده ها اقدام نموده و یا آنکه مانند روزهای پر هلهله ی کلنگ زنی، جسارت " عذرخواهی "  را در پیشگاه شهروندان فهیم تجربه کنند.

  10 خرداد 1395
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 1
  • مهدی | 10/03/1395 - 14:17

    احسنت. بیشتر از شهردار، شورای شهر باید جواب بدهد که نتوانسته شهردار رو مدیریت کنه.
    آقا خدا امواتتو بیامرزه که به مسئولان یادآوری میکنی
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز