مدیرکل صدا وسیمای استان گلستان:
بزرگترین معروف حساس کردن مردم به موضوعات روز است

مدیرکل صدا و سیمای استان گلستان گفت: امروز وظیفه‌ داریم مردم را به بزرگترین معروف که موضوعات روز و مشکلات است حساس کنیم.

بهرام عبدالحسینی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی و ارزیابی عملکرد رسانه‌های برخط در خصوص فریض اظهار داشت: امروز رسانه تعیین می‌کند که مردم راجع به چه چیز فکر کنند و نقش رسانه در شکل‌دهی افکار مردم در بخش‌های مختلف و حتی اینکه چه بخورند و چه بپوشند نقشی بی‌بدیل است.

مدیرکل صدا و سیمای استان گلستان تصریح کرد: رسانه امروز حرف اول را می‌زند و با توجه به حجم گسترده اطلاعات، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی سرعت انتشار اخبار و اطلاعات بالا رفته و رسانه باید خود را هم‌طراز کند.

عبدالحسینی گفت: نگاه ما این است که در مقوله امر به‌ معروف و نهی از منکر تنها به یکی دو موضوع نپردازیم، امروز بزرگترین معروف ما مسائل اقتصادی و بزرگترین منکر ما موانع اقتصادی است.

به گفته وی اگر جنگل‌ها و محیط‌ زیست ما در حال از بین رفتن است وظیفه‌ داریم که آن را حفظ کنیم و این نیز یکی از بزرگترین معروفات است.

عبدالحسینی گفت: با حساس کردن مردم به مسائلی مانند خلیج گرگان، آتش‌سوزی جنگل‌ها، قطع بی‌رویه درختان، شکار حیوانات در معرض انقراض و مواردی از این‌ دست می‌توانیم بزرگترین امر به‌ معروف و نهی از منکر را انجام دهیم.

رسانه‌ها به‌ صورت مبنایی به امر به‌ معروف و نهی از منکر بپردازند

مدیرکل ارشاد استان گلستان هم در این نشست گفت: رسانه‌ها باید به‌ صورت مبنایی به فریضه امر به‌ معروف و نهی از منکر بپردازند.

حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت اظهار داشت: موضوع امر به‌ معروف و نهی از منکر با وجود نگاه‌های متفاوت ریشه در فطرت انسان دارد و به همین دلیل حتی در باندهای خلاف‌کار نیز دیده می‌شود.

وی افزود: این نیست جز اینکه یک گرایش فطری در نهاد فطری انسان‌ها وجود داشته باشد که نسبت به معروف‌ها اقبال و نسبت به منکرات ادبار داشته باشد.

مدیرکل ارشاد استان گلستان تصریح کرد: امر به‌ معروف و نهی از منکر در دیگر کشورها و کشورهای توسعه‌یافته نیز با قالب‌های اجرایی متفاوت و اسم‌های مختلف مانند نظارت اجتماعی دیده می‌شود.

فضیلت گفت: برخی رفتارها به‌ عنوان دفاع از امر به‌ معروف و نهی از منکر اتفاق می‌افتد که تأثیر منفی دارند و به‌ جای تسویه‌ حساب‌های شخصی و گروهی از این روش استفاده می‌شود.

نقش مهم رسانه‌ها در احیای فریضه امربه معروف و نهی از منکر

به گفته وی رسانه‌های می‌توانند در راستای افزایش سواد امر به‌ معروف و نهی از منکر در جامعه ایفای نقش کند اما تاکنون ورود زیادی در این بخش نداشتند و بیشتر شعاری عمل کرده‌اند تا زیربنایی به آن بپردازند.

فضیلت اظهار کرد: این موضوع که ما دارای دینی هستیم به نام اسلام که دارای آخرین داده‌ها است مغفول مانده و باید از سوی رسانه‌ها به آن پرداخته شود.

وی افزود: دین از 3 بخش اعتقادات، احکام و اخلاق تشکیل می‌شود، این 3 مقوله در فرآیند هم‌افزایی با هم مؤثر هستند اما اگر هر یک از این بخش‌ها کنار گذاشته شود به دین آسیب می‌زند و این اتفاق افتاده و بیشترین مسئولیت بر دوش بخش مذهبی جامعه است.

فضیلت خاطرنشان کرد: امر به‌ معروف و نهی از منکر همه بخش‌ها را شامل می‌شود و بخشی‌نگری در آن جایی ندارد اما بخشی‌نگری اتفاق افتاده، همه معروفات و همه منکرات باید مورد امر و نهی باشند اما این‌ طور نیست و سبب رشدی کاریکاتوری در این بخش شده است.

وی با بیان اینکه نگاه بنیادی و جامع به این موضوع ریشه در جامعیت دین دارد گفت: قانون بد از بی‌قانونی بهتر است اما قانون وحی منزل نیست و جای تکمیل و جرح‌ و تعدیل دارد.

فضیلت تأکید کرد: همه منکرات و معروفت باید دیده شوند و جامع‌نگری در مقابل بخشی‌نگری انجام شود خود بخشی‌نگری یک منکر است.

  18 خرداد 1395
مرجع: تسنیم
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز