تبعیت علمای اهل سنت از حاکم اسلامی در عیدفطر

چند تن از علمای اهل سنت و ترکمن استان گلستان معتقدند که رویت هلال ماه شوال و اعلام عید فطر با تایید حاکم اسلامی و اعلان اولی الأمر ثابت می شود و تبعیت از رهبر معظم انقلاب واجب است.

به نقل از از دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان های گلستان و گیلان، آخوند عبدالرزاق رهبر امام جمعه آق قلا در این زمینه گفت: در امر رؤیت هلال و اعلام عید باید تابع اولی الأمر بود.


آخوند رهبر افزود: در خصوص شعائر اسلامی و اعلام آن از جمله اعیاد اسلامی باید تابع اولی الأمر بود در ابتدا باید رؤیت هلال ماه ثابت گردد زیرا پیامبر اسلام (ص) فرمودند که با دیدن هلال ماه روزه بگیرید و با دیدن هلال ماه عید بگیرید پس رؤیت و دیدن هلال ماه باید انجام پذیرد و ثابت گردد.


امام جمعه آق قلا افزود: در ثانی این رؤیت باید در کشور ما از طرف رهبر معظم انقلاب با توجه به افراد امین و عادل و صادقی که با تجهیزات پیشرفته جهت رؤیت هلال ماه به کار گرفته اند، تایید شود و بر این اساس روز عید اعلام گردد.


وی تصریح کرد: هر روزی را که رهبر معظم انقلاب اعلام کنند، همان روز اول عید خواهد بود.


آخوند حیدر نژاد مدیر حوزه علمیه اهل سنت گُمیشان نیز گفت: حاکم عادل، فقیه و عالم بر ما حکومت می کند و طبق فقه حنفی تبعیت از ایشان لازم است.


وی افزود: در بین اهل سنت یک اصل ثابت وجود دارد و آن رؤیت هلال ماه می باشد؛ در بحث رؤیت هلال ماه تبعیت از حاکم اسلامی لازم و واجب است، وقتی حاکم اسلامی بر طبق اصول محکمی اعلام کند که فردا روز اول ماه رمضان یا عید فطر است مردم نیز باید از آن تبعیت کنند و روزه بگیرند یا عید بگیرند.


مدیر حوزه علمیه اهل سنت گُمیشان افزود: طبق اعتقاد ما حکومت کشور اسلامی است و حاکم عادل، فقیه و عالم بر ما حکومت می کند و تبعیت از رهبر معظم انقلاب لازم است.


وی همچنین اضافه کرد: اولٱ باید حتمٱ هلال ماه را رؤیت کنیم و ببینیم و رؤیت آن در کشور ما ثابت گردد و ثانیا منتظر حکم و اعلام حکومت اسلامی و مقام معظم رهبری باشیم.


آخوند عبدالحی میرزاعلی امام جمعه آق قلا نیز گفت: تبعیت از حاکم اسلامی در بحث رؤیت هلال ماه و روز عید بر همه ما واجب است.


وی افزود: در مناطق ترکمن نشین استان گلستان، علما معتقدند که چون افق ما با افق دیگر ممالک اسلامی فرق دارد و باید رؤیت هلال ماه در کشور ما انجام شود.


آخوند میرزاعلی اضافه کرد: به این منظور رهبر معظم انقلاب و نماینده های ایشان با کمک کارشناسان خبره و با تجهیزات کامل هلال ماه را رصد کرده و هرگاه هلال ماه رؤیت گردد، روز عید اعلام می شود.


امام جمعه شهر فراغی در شرق استان گلستان نیز گفت: در برگزاری نماز عید فطر تابع نظر مقام معظم رهبری هستیم و با محرز شدن و تایید ایشان نماز عید فطر را برگزار خواهیم کرد.


آخوند محمد امین صفری ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمین روزه دار، اظهار داشت: همچون سال های گذشته در برگزاری نماز عید فطر تابع امر و نظر رهبری هستیم و پس از رویت ماه توسط تیم استهلال و تایید ولی امر مسلمین، نماز عید فطر را اقامه می کنیم.


وی تاکید کرد: ستاد استهلال ماه از کارشناسان خبره و تجهیزات مجهز استفاده می کند و از سوی رهبر معظم انقلاب نیز باید رویت هلال ماه تایید شود که این امر صحت حلول ماه جدید را تضمین می کند.


آخوند ناصر قزل امام جمعه قازانقایه نیز گفت: باید در امر اعلام عید و رؤیت هلال ماه تابع امر مقام معظم رهبری باشیم.


به گفته وی دیدن و رؤیت هلال ماه هم در اول ماه رمضان و هم در آخر آن و اعلام عید لازم است و در ثانی این رؤیت و دیدن باید با تأیید حاکم اسلامی انجام پذیرد و حجت همان نظر حاکم اسلامی است.


امام جمعه قازانقایه افزود: باید تابع حاکم اسلامی بود بخصوص در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رهبر معظم انقلاب اهتمام ویژه دارند تا رؤیت هلال ماه ثابت گردد و لذا هرگاه هلال ماه رمضان یا شوال دیده شود و ثابت گردد برای مسلمین اعلام می نماید.


آخوند ابوبکر خوجملی امام جمعه نگین شهر نیز گفت: طبق فقه حنفی رؤیت هلال باید به تأیید حاکم اسلامی برسد.


وی افزود: در رؤیت هلال ماه اگر هوا صاف باشد باید افراد زیادی آن را رؤیت کنند و شهادت بدهند مثلٱ پنجاه نفر ولی اگر هوا ابری بود و دیدن مشکل گردد شهادت 2 نفر شخص عادل و عاقل کفایت می کند و شهادت افرادی که ادعا می کنند هلال ماه را دیده اند باید مورد تأیید حاکم اسلامی قرار بگیرد.


استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران افزون بر یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد که از اقوام و مذاهب گوناگون هستند.

  15 تیر 1395
بخش : استان گلستان / سیاسی
کد خبر: 53820
مرجع: جام نیوز
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز