رییس کانون وکلای دادگستری گلستان تشریح کرد؛
علل کاهش سهمیه کارآموزان وکالت کانون گلستان

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان، علل کاهش سهمیه کارآموزان وکالت این کانون را تشریح کرد.
به گزارش صیدنیوز، «صادق ریاضی»گفت: در 10 سال گذشته سهمیه کانون گلستان فراتر از ظرفیت و توان کانون متبوع تعیین شده ، به نحوی که تعداد وکلای استان هم اکنون به سه برابر روز نخست تأسیس کانون افزایش یافته است.
وی افزود: با توجه به دوره 18 ماهه کارآموزی، هر کارآموز حدود دو سال کانون وکلا را درگیر امور کارآموزی می کند.
رییس کانون وکلای دادگستری گلستان ادامه داد: پذیرش بی رویه داوطلبان وکالت در سنوات گذشته موجب شده که هم اکنون 110 کارآموز در حال گذرانیدن دوره کارآموزی باشند! بدیهی است رتق و فتق امور آموزشی این خیل عظیم کاری طاقت فرسا بوده و از توان کانون گلستان خارج است.
«ریاضی» با اشاره به شرکت بالغ بر 50 نفر از کارآموزان وکالت در آزمون اختبار سال جاری، اظهار کرد: به همین تعداد، در سال آینده به جمع وکلای پایه یک استان اضافه خواهد شد، ضمن آنکه برخی از قضات بازنشسته و نمایندگان حقوقی سایر دستگاه های دولتی نیز به موجب قوانین خاص، از کانون وکلا درخواست صدور پروانه وکالت (یا کارآموزی) خواهند کرد و به این جمع خواهند پیوست.
وی با بیان اینکه «تعدادوکلا و کارآموزان وکالت در استان گلستان از 600 نفر نیز فراتر رفته است»، بیان کرد: در سال جاری پیشنهاد هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری دائر بر پذیرش 15 نفر از داوطلبان وکالت بوده است اما اکثر اعضای هیأت (کمیسیون موضوع تبصره ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب ۱۳۷۶)با تعداد 25 نفر موافقت کردند.
«ریاضی» تصریح کرد: پذیرش بیش از حد کارآموز در گلستان (در سنوات گذشته) موجب شد که با توجه به عدم وجود منع قانونی، تعداد زیادی از داوطلبان از استان های مجاور (مازندران، خراسان، تهران و حتی اصفهان و یزد) برای ورود به حرفه وکالت، استان گلستان را انتخاب کنند و این مسأله خود بر گرفتاری های کانون گلستان افزوده است .
وی عنوان کرد: از آنجا که این افراد عملا ً در محل اشتغال قانونی استقرار ندارند غالباً قادر به انجام تکالیف قانونی ـ وکالت تسخیری و ... ـ به نحو مطلوب نیستند.
رییس کانون وکلای دادگستری گلستان اضافه کرد: متأسفانه رکود اقتصادی و افزایش بی رویه تعداد وکلای دادگستری نیز موجب شده که تعداد قابل توجهی از وکلای جوان از فقدان درآمد کافی گلایه کنند و کرارا ً تقلیل تعداد ورودی های آزمون وکالت را تقاضا نمایند.
«ریاضی» با اشاره به افزایش تعداد مراکز علمی رشته حقوق در دو دهه اخیر یادآور شد: در دو دهه اخیر تعداد دانشکده های حقوق اعم از دولتی و غیر دولتی، از چند دانشکده به بیش از چندصد دانشکده و موسسه عالی افزایش یافت و هیچ تناسبی بین تعداد فارغ التحصیلان رشته حقوق (صرفنظر از کیفیت مدارک تحصیلی آنان) و نیاز جامعه وجود ندارد گواینکه کانون وکلا تحمل پذیرش خیل عظیم فارغ التحصیلان حقوق را ندارد و باید گفت حرفه وکالت سالهاست که اشباع شده است.
وی بیان کرد: احساس مسئولیت نسبت به وکلای فعلی و امکان آموزشی مطلوب کارآموزان، ما را بر آن داشت که علیرغم میل باطنی و برخلاف منافع مادی کانون، خواستار جذب کارآموزان وکالت به تعداد معقول شویم و مقامات عالی قضایی استان نیز با حسن نیت و با بررسی همه جوانب، همکاری لازم را مبذول داشتند.
رییس کانون وکلای دادگستری گلستان در خاتمه، خطاب به فارغ التحصیلان رشته حقوق گفت: فارغ التحصیلان رشته حقوق گلستانی اطمینان داشته باشند که با منطقی شدن تعداد پذیرش کارآموزان، از دیگر استان های کشور رقیبی نخواهند داشت و آنان با آرامش بیشتری پای در عرصه رقابت خواهند نهاد و ردای وکالت را برتن خواهند کرد

  4 مرداد 1395
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز