نوشدارو کافی نیست / شاید کمک های بلا عوض و تسهیلات کم بهره، مرحم زخم باغداران باشد

در خبرها آمده است که سازمان تعاون روستایی گلستان به دلیل وارد آمدن خسارات فراوان ناشی از سرما و یخ بندان، از ۷ آذر تا پایان دی ماه اقدام به خرید تضمینی مرکبات باغداران گلستانی با قیمت هر کیلو ۵۵۰ تومان نموده است.

این در حالی است که عملا زمان برداشت محصولات به پایان رسیده است و اندک مرکباتی هم که بر روی درختان  باقی مانده است به دلیل رها شدن باغات از سوی باغداران و به صرفه نبودن هزینه های برداشت و حمل محصول در مقایسه با قیمت فروش به ازاء هر کیلو ۱۰۰ تومان بوده است .

از سوی دیگر بخش اعظم محصولات باغی به دلیل گذشت زمان و عدم توجیه اقتصادی برای برداشت، به صورت فاسد شده در پای درختان فرش شده و حجم عظیمی نیز در روزهای گذشته معدوم و درخت‌هایی نیز به دلیل افزایش فشارهای روحی و روانی به باغداران قطع شده است که این روزها با شنیدن اطلاعیه سازمان تعاون روستایی گلستان،  داغ دل باغداران تازه تر و زخم روان شان عمیق تر شده است.

شاید بتوان اینگونه بیان کرد؛ مرکباتی که اکنون بر روی درخت و یا پای آن باقی مانده است، ته مانده دسترنج یک ساله باغداران گلستانی است و نوشدارویی که پس از مرگ برای کاهش آلام آسیب دیدگان حوزه کشاورزی تجویز شده است پاسخگوی درماندگی و شرمساری باغداران نیست.

انتظار می‌رود مسئولان استانی و ملی با بررسی دقیق،  کارشناسی منصفانه و اقدام عاجل نسبت به پرداخت کمک های بِلا عوض به آسیب دیدگان واقعی اهتمام ورزند و به موازات آن برای تخصیص مصوبه ۱۰۵ میلیارد تومانی هفته گذشته هیئت دولت، در راستای کاهش اثرات یخ بندان بر پیکره اقتصاد کشاورزان گلستانی تلاش کنند.
اسماعیل البرزی

  7 دی 1395
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز