رمز ورود شرکت " خدمات برتر " به شهرداری کردکوی/ آیا شهردار آش ریخته را نذر امام زاده کرد؟

براساس قانون و ابلاغیه اداره کل شهری و شوراهای استانداری گلستان،  شهرداری ها موظفند بخشی از خدمات و وظایف شهرداری را " برون سپاری " نموده و با انعقاد قرارداد قانونی با یک شرکت خدماتی، نیروهای غیر رسمی و غیر پیمانی را که امکان استخدام آنها فراهم نیست در قالب قرار داد حجمی با کار معین در اختیار شرکت های طرف قرارداد قرار دهند.

البته در اجرای این دستورالعمل ، شهرداری ها وظیفه دارند از روش های کاملا قانونی و با طی مراحلی نظیر اخذ مجوز از شورای شهر، برگزاری مناقصه، طرح در کمیسیون معاملات شهرداری و ... اقدام نمایند.

بر اساس مستندات موجود ، شورای شهر کردکوی در تاریخ ۹۵/۷/۱۷  اقدام به بررسی و تصویب طرح برون سپاری بخشی از وظایف و خدمات شهرداری به بخش خصوصی نموده و برای تایید به کمیته انطباق فرمانداری ارسال کرده است.

حال پس از مدتی مشخص شده است که شهرداری کردکوی بر اساس نامه ای در تاریخ ۹۵/۷/۱  به بخش خصوصی یعنی  شرکت " خدمات برتر " اعلام کرده است که می تواند عنان کار در بخشی از مدیریت شهری کردکوی را به دست بگیرد.

 واضح تر آنکه، شهرداری کردکوی  ۱۷ روز قبل از آنکه موضوع تایید مناقصه و قرار داد شرکت خصوصی در دستور کار شورای شهر قرار گیرد، به صورت خودسرانه اقدام به مذاکره با بخش خصوصی نموده و به شرکت " خدمات برتر " اجازه فعالیت در شهرداری را داده است و جالب تر آنکه این شرکت تا قبل از تاریخ بررسی و تایید مناقصه و مفاد قرار داد در شورای شهر، در دو مرحله اقدام به پرداخت مبالغی حدود ۵۰۰ و ۳۰۰ هزار تومان به افراد مورد تایید شهرداری کرده است تا احتمالا حضور خود را قبل از اظهار نظر شورا مسجّل کند.

ذکر این نکته نیز ضروری می نماید که بر اساس دستورالعمل مراجع فرا دستی، نیروهای مد نظر شهرداری می بایست به صورت حجمی با شرکت خصوصی همکاری نمایند اما در اقدامی سوال برانگیز این امر به صورت کارمزدی در کمیسیون معاملات شهرداری مطرح و تصویب شده است.

چند سوال در این خصوص مطرح است :
۱_ دلیل قانون گریزی و دور زدن شورای شهر از سوی شهرداری چه بوده است ؟
۲_ چرا بر اساس قانون، مناقصه قانونمند با رعایت فرآیند اداری و آیین نامه مالی برگزار نشد؟
۳_ حال که شهرداری به صورت مستقیم و بدون مجوز شورا پس از برگزاری مناقصه و عقد قرارداد اقدام به واگذاری طرح " برون سپاری " به شرکت خدمات برتر نموده است، بررسی موضوعی که از نظر شهردار تمام شده تلقی می شود در شورای شهر به چه معناست ؟
آیا جز این است که جایگاه شورا به تمسخر گرفته شده و لگد مال شده است؟
آیا این رفتار شهردار ،  مصداق بارز ضرب المثل کهن " آش ریخته را نذر امام زاده کردن " نیست؟
پشت پرده این رفتار عجولانه و قانون ستیز ، منافع چه کسانی تامین شده است؟
۴_ حال که مشخص شد شرکت " خدمات برتر " قبل از مصوبه شورا و با عدم رعایت قوانین در مجموعه مدیریت شهری کردکوی آغاز به کار کرده است ، آیا تداوم حضور این شرکت وجاهت قانونی دارد ؟
۵_ نکته کلیدی دیگر این است که چرا افرادی را که فاقد مجوز شورای شهر برای اشتغال در شهرداری بوده اند در لیست حقوق بگیران از کیسه بیت المال قرار داده اند ؟

شهردار که رفت ، مدافعان شهردار در شورای شهر به مردم پاسخ دهند.
اسماعیل البرزی

  8 دی 1395
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز