جوابیه اداره منابع طبیعی استان گلستان در خصوص خبر مندرج شده در کانال تلگرام سفیر البرز با عنوان " بروید آقای رئیس ...آب در کوزه، تو با تشنه لبان می گردی ؟

جوابیه اداره منابع طبیعی استان گلستان در خصوص خبر مندج شده در کانال تلگرام سفیر البرز با عنوان " بروید آقای رئیس ...آب در کوزه، تو با تشنه لبان می گردی ؟

بسمه تعالی
مدیر محترم کانال البرز سفیر

با سلام و وقت بخیر
در خصوص مطلب منتشره با عنوان " بروید آقای رئیس ...آب در کوزه، تو با تشنه لبان می گردی ؟" توضیحات ذیل به اطلاع می رسد، لطفاً جهت تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.
به استحضار می رساند، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان از نقد طرح های جنگلداری در یک فضای فنی و کارشناسی استقبال می کند. نگارنده محترم پیام (آقای اسماعیل البرزی )؛ اگر جنابعالی فردی دلسوز و دغدغه مند منابع طبیعی هستید و خواهان اصلاح امور می باشید، موارد مد نظر خود را در یک نشست کارشناسی و علمی با حضور اساتید و متخصصین این امر در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی بعنوان قدیمترین دانشگاه کشور در حوزه منابع طبیعی مطرح نمایید.

جهت اطلاع، بررسی ها نشان می دهد دقیقاً برعکس نظرات شما جنگل های موجود در محدوده طرحهای جنگلداری در سطح استان دارای کیفیتی بالاتر از جنگل های خارج از طرح هستند.

این موضوع علتی جز خروج و قطع درختان آفت زده و پوسیده و افتاده از جنگل که شرایط بیماری جنگل را فراهم می کنند، ندارد. همچنین مدیریت علمی طرح های جنگلداری علاوه بر جلوگیری از انتشار بیماری ها، سبب جلوگیری از مستعد شدن شرایط وقوع حریق می شوند. در این راستا پیشنهاد می شود برای شفافیت موضوع با حضور منتقدان و کارشناسان، عرصه های مورد اشاره پایش میدانی شود. در خصوص زیر سوال بردن عملیات جنگل کاری نیز اضافه می شود که در شرق استان در سال های اخیر به همت مدیران و کارشناسان این مجموعه عرصه های وسیعی جنگل کاری شده که کاملاً هم موفق بوده است. همچنین استفاده از نهال های کوچک که مراحل رویشی کمی را طی نموده (به تعبیر غیر کارشناسی و عامیانه شما " نهال با قطر شاخک های حلزون و سنجاقک و ملخ و سوسری و موریانه و پروانه") مبنای علمی و فنی دارد. بعبارت دیگر این نهال ها از آنجا که در عرصه های منابع طبیعی که دیم اند کشت می شود ضروری است در این اندازه و مرحله از رویش کشت شوند زیرا در این صورت است که می توانند موفقیت و استقرار بالاتری را نسبت به نهال های بزرگ ایجاد کنند و نهال های بزرگتر در مکان های تفرجی مانند پارک ها که شرایط آبیاری وجود دارند کشت می شوند و موفق خواهند بود.
شما اگر به دنبال نقد واقعی بودید هیچگاه از لحن تند، ادبیات غیر مودبانه و نامناسب استفاده نمی نمودید. این نوع نگارش شما حاکی از این است که استدلال کارشناسی و اطلاعات تخصصی و کارشناسی حداقلی را نیز از مسائل مورد بحث ندارید. پر واضح است این گونه اظهارات احساسی فقط فرافکنی است و هیچ جایگاهی ندارد چرا که یک کارشناس بجای استفاده از الفاظ نامناسب سعی می کند به منابع معتبر و مستندات علمی رجوع کند و از این طریق موارد را مطرح کند. اظهارات با ادبیات نامناسب و سخیف صورت گرفته برای دومین مرحله از سوی نگارنده دقیقاً این موضوع را در ذهن منعکس می کند که اطلاعات ایشان از منابع طبیعی به مصداق فیل مولوی است و شما با هدف تشویش اذهان عمومی و بصورت غرض ورزانه و با نیت خاص مسائل را مطرح و رصد می کنید. امید است درآینده از اظهار نظرهای احساسی وغیرکارشناسی پرهیز نموده و نقد برنامه ها ، عملکردها و ارزیابی ها دریک  بستر و فضای دوطرفه وبا کمک متخصصین وکارشناسان مجرب اجرایی ، دانشگاهی و تحقیقاتی، پیگیری وبا ارایه پیشنهادات فنی وکارشناسی همراه گردد.
روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان

  9 اسفند 1395
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 1
 • ابراهیم | 9/12/1395 - 17:10

  رطب خرده و منع رطب !!!

  کجای جوابیه روابط عمومی فخیمه علمیست !!
  گیریم شما درست میفرمایید آنچه که چشمها می بیند رو چه کنیم !!؟؟
  متخصصین !!
  کارشناسان !!
  منابع علمی !!
  عجب واژه های ثقیلی !!
  خوب پشت این واژه ها پنهان می شوید!!
  شما به جای ادعای کارشناسی و علمی بودن به همون برداشتها و قطع درختان چند صد ساله مشغول باشید بهتره است !
  ظاهرا نرود میخی آهنین در سنگ، مثل اینکه نمی خواهید از خواب بیدار شوید !!
  چگونه آنچه را به دیده میبینیم را انکار می کنید !!
  شما با کدام عینک و پایش علمی جنگل را رصد می کنید که مردم چیز دیگری می بیند !!
  آیا واقعا این جنگلهای در حال غارت که مردم می بینند نتیجه و خروجی عملکرد علمی شماست !!؟
  کجای فیل مولوی را لمس می کنید که جنگل را در محدوده طرحهای جنگل خواری را دارای سطح کیفی بالاتر می بینید !!؟؟
  ادبیات سخیف !!
  شما با ادبیات فاخر جواب یک منتقد را با برچسبهای متعدد می دهید !!
  چرا خودتان در پاسخ به انتقاد وارده علمی و مستند از منابع پاسخ ندادید و در پی تخطئه منتقد قلم فرسایی نمودید !؟
  اگر این همه همت در دادن جوابیه بلند و بالا را در جهت حفظ راش داران چند صد ساله می داشتید الان مردم پشت و حامی شما بودن نه منتقد شما !!
  دوست عزیز و راقم سطور به زعم خود علمی مردم منطقه از عملکرد شما سخت ناراضی و نتیجه های عینی عملکرد و تجاوزهای شما به جنگل را به عینه هر روز می بینند گمان نکنید با چند سطر سیاهه روابط عمومیتان دست از حمایت از جنگل و نقدتان بردارند !!
  براستی این چندصد نفری که در کمپین حضور دارند نگران عملکرد علمی شما در رابطه با جنگل هستند!!
  بترسید از روزی که دچار خشم انقلابی مردم منطقه شوید !!
  در پایان
  از کارشناسان اداره فخیمه رسما دعوت می شود، تا برای پاسخ گویی به افکار عمومی به کمپین تشریف بیاورند !!
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز