در جلسه هم اندیشی اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و مدیران رسانه عنوان شد؛
مردم به حقوق خود آگاه نیستند

جلسه هم اندیشی اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان و مدیران رسانه در سالن اجتماعات کانون وکلا برگزار شد.

به گزارش صیدنیوز، در این جلسه که تعدادی از مدیران مسئول و سردبیران نشریات و مدیران خبرگزاری ها در استان حضور داشتند، رییس کانون وکلای دادگستری گلستان با اشاره به نقش و جایگاه رسانه ها در توسعه جامعه، اظهار کرد: بر این عقیده ایم که رسانه ها به جایگاه واقعی خود در جامعه ما نرسیده اند و اگر کمک نکنیم رسانه جایگاه اصلی خود را پیدا کند بدون شک بسیاری از مشکلات جامعه همچنان باقی خواهد ماند.

«رضا سلیمانی» افزود: یک نظام اطلاع رسانی مطلوب هرچه از قدرت بیشتری برخوردار بوده و هرچه اعتماد بیشتری نیز نسبت به رسانه وجود داشته باشد تأثیرگذاری بیشتری نیز در بخش های مختلف رخ خواهد داد.

وی تأکید کرد: باید تلاش کنیم تا نقش رسانه در جامعه برجسته تر و نهاد اطلاع رسانی نیز تقویت شود.

«سلیمانی» با اشاره به اهمیت نقد به عنوان یکی از وظایف ذاتی رسانه ها، تصریح کرد: قبول داریم انتقاد از دستگاه عدالت کمی سخت است اما از آنجا که کانون وکلا بخشی از دستگاه عدالت محسوب می شود انتقاد از آن آسان تر است و ما در این نهاد از انتقادهای رسانه ها استقبال می کنیم.

رسانه ها پرسشگر باشند

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان ادامه داد: طی چند سال اخیر کانون وکلای گلستان رسانه ها را با رعایت اخلاق در کنار خود دیده است و امروز انتظارمان این است که رسانه ها با پرسشگری ما را با مشکلات موجود بیشتر آشنا کرده و در حوزه وکالت نیز مطالبه گر باشند.

«سلیمانی» با اشاره به حجم بالای پرونده ها، گفت: یکی از علل اصلی حجم زیاد پرونده ها در دستگاه قضایی، عدم آگاهی مردم به حقوق شان است.

وی با بیان اینکه «کانون وکلا به عنوان قدیمی ترین نهاد مدنی کشور نمی تواند تنها به مسایل صنفی خود توجه داشته باشد»، تصریح کرد: از آنجا که وظایف اصلی یک وکیل مرتبط با حقوق مردم است بنابراین نمی توان وظیفه و نقش اجتماعی کانون وکلا را در نظر نگرفت. به همین خاطر معتقدیم در دفاع از حقوق مردم با رسانه ها اشتراکات زیادی داریم.

وی استقلال وکیل و کانون وکلا را از افتخارات یک حکومت برشمرد و بیان کرد: اگر وکیل هراسی در جامعه ترویج پیدا کند حکومت و شهروندان متضرر خواهند شد.

رییس کانون وکلای دادگستری گلستان، در خاتمه، از آمادگی این کانون جهت ارائه آموزش های حقوقی به رسانه ها و معاضدت حقوقی و قضایی برای مشکلات احتمالی خبرنگاران خبر داد.

 جامعه ای پویا است که به نقد کشیده شود

در این جلسه همچنین عضو هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان با تأکید بر شناساندن چهره واقعی جامعه وکالت به مردم، گفت: متأسفانه در بسیاری مواقع بعد منفی چهره ای که از یک وکیل به جامعه ارائه می شود غالب است از این رو ضروری به نظر می رسد تا رسانه ها در شناساندن چهره واقعی وکیل تلاش کنند.

«علی مقسم» افزود: متأسفانه عدم آگاهی مردم از وکالت همواره با این اعتراض روبروست که چرا وقتی ما وکیل داریم باز هم محکوم شده ایم. این در حالی است که وکیل بر اساس مستندات و دلایل از موکل دفاع می کند بنابراین اگر قرار باشد هر دو طرف حاکم شوند سوال این است چه کسی باید محکوم شود؟

وی با اشاره به نقش و اهمیت رسانه ها، اظهار کرد: ما معتقدیم جامعه ای می تواند پویا باشد که به نقد کشیده شود.

 در ادامه، برخی از مدیران رسانه های حاضر در این نشست به بیان نظرات خود درخصوص تعامل بیشتر کانون وکلا با رسانه ها پرداختند و در جهت آموزش حقوق شهروندی و انتشار مطالب حقوقی اعلام آمادگی کردند.

 

 

  19 دی 1396
بخش : استان گلستان / جامعه
کد خبر: 60125
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز