قدمگاه امام حسن عسگری (ع) در گرگان گلباران شد

همزمان با سوم ربیع الثانی سالروز ورود امام یازدهم شیعیان به گرگان قدمگاه آن حضرت در محل مسجد امام حسن عسگری (ع) واقع در محله سبزه مشهد این شهر گلباران شد.

اقشار مختلف مردم گرگان امروز سه شنبه از مقابل پارک شهر با در دست داشتن شاخه های گل تا مسجد امام حسن (ع) را طی مسیر کرده و با حضور در محل قدمگاه آن مکان را گلباران کردند.
امام جماعت مسجد جامع گرگان در این مراسم گفت: سفر و حضور امام یازدهم شیعیان به گرگان برکت و افتخاری برای این دیار است.
حجت‌الاسلام سید محمدعلوی گرگانی اظهار داشت: سوم ربیع الثانی یک روز پرافتخار برای مردم گرگان است و کسی نباید از آن بی اطلاع (به معنای درک) باشد.
وی با اشاره به سخن آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید جهان اسلام مبنی بر این که مردم نداشته های خود را تبلیغ کنند تا به داشته تبدیل شود، اظهار داشت: هر امام معصوم برای خود کرامت‎ هایی دارد و یکی از کرامت ‎هایی که از امام حسن عسگری (ع) نقل ‌شده داستان سفر ایشان به گرگان (طی الارض) است.
در همین پیوند سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری گرگان با اشاره به نامگذاری سوم تا هشتم ربیع الثانی با عنوان هفته فرهنگی گرگان گفت: نامگذاری این هفته با شعار شهر من شهر انتظار نیز در همین راستا انجام شد.
کریم علمی با بیان این که برنامه ها با همکاری و هماهنگی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر و شهرداری گرگان انجام می شود، اظهار داشت: برگزاری پیاده روی صبح امروز و گلباران قدمگاه امام عسگری (ع) از مسیر پارک شهر تا سبزه مشهد و برپایی سه ایستگاه صلواتی، ارائه خدمات ویزیت رایگان در مدت یک هفته بخشی از برنامه های پیش بینی شده برای این مناسبت فرهنگی است.
وی یادآور شد: با هماهنگی انجام شده بنا داریم تا سه عدد تابلو با مضمون به گرگان قدمگاه حضرت امام حسن عسگری (ع) خوش آمدید؛ در ورودی های شمال، غرب و شرق شهر نصب شود.
وی اضافه کرد: شامگاه 25 آذر ماه جاری مصادف با ولادت امام حسن عسگری (ع) نیز مراسم نورافشانی و جشن در قدمگاه ایشان واقع در محله سبزه‌ مشهد گرگان برگزار خواهد شد.
سوم ربیع‌الثانی سالروز ورود و سفر امام حسن عسگری (ع) به جرجان بوده که در کتب و منابع مختلف تاریحی از جمله الثاقب فی المناقب، بحارالانوار و الخرائج و الجرائح به آن اشاره شده است.
در سال 255 هجری قمری یکی از اهالی گرگان به نام جعفر بن شریف جرجانی عازم مکه شده و در بین راه به سامرا می ‌رود تا وجوهات شرعی مردم منطقه را به امام عسگری (ع) تحویل دهد، امام خطاب به این شهروند گرگانی می فرماید که به شهرت برگرد، 190 روز بعد مصادف با صبح روز جمعه سوم ربیع‌ الثانی به موطن خود می ‌رسی، به مردم اعلام کن من غروب همان روز نزد مردم آن منطقه خواهم آمد و این امر محقق می‌ شود که قبل از بازگشت جعفر بن شریف، عرض ارادت مردم منطقه را هم به امام می رساند.

  20 آذر 1397
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز