نماینده مردم گرگان در مجلس: دولت مقصر اصلی گرانی دلار است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که دولت مقصر اصلی تلاطم بازار ارز در ماه های گذشته است.

نبی هزار جریبی در گفت‌وگو با خبرنگار، با اشاره به دلایل گرانی دلار در ابتدای سال اظهار داشت: سیاست های غلط دولت در مدیریت بازار ارز باعث عدم توازن بین عرضه و تقاضا شد، پس از سیاست غلط در مدیریت شاهد بستن صرافی ها نیز بودیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: بستن صرافی ها در فروردین ماه امسال از عوامل دیگر در نابسامانی بازار ارز است، در بازدیدی که از بازار ارز داشتیم مشخص شد تنها در تهران 5 تا 6 هزار نفر با تعطیلی صرافی ها بیکار شدند و متاسفانه آمار بیکاری در شهرهای دیگر به دنبال تعطیلی صرافی ها وجود ندارد.

 

نماینده مردم گرگان در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه گرانی دلار هدفمند بوده است، گفت: افزایش نرخ دلار تا حدودی به نفع دولت تمام شد و به نظر می رسد این افزایش هدفمند بوده است چرا که با 7 هزار تومان شدن دلار در بازار 10 هزار تومان درآمد برای دولت ایجاد شد که به واسطه آن می تواند کسری بودجه خود را تامین کند.

دولت مقصر اصلی گرانی دلار در ابتدای سال است، شواهد حاکی از آن است که دولت می تواند بازار را مدیریت کند اما به دلایلی زیر بار کنترل آن نمی رود

وی بیان داشت: از سوی دیگر با وجود اینکه نرخ دلار در بودجه 3500 تومان بود دولت آن را 4200 تومان در نظر گرفت که همین اختلاف بین دو رقم مازاد درآمد خالص را برای دولت به ارمغان آورد به همین جهت دولت را مقصر گرانی دلار می دانیم.

هزارجریبی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه دولت می تواند نرخ دلار را کاهش دهد؛ اما نمی خواهد، اظهار داشت: در شرایطی که دولت تن به کاهش نرخ دلار نمی دهد، صادر کنندگان ملزم به ارائه دلار خود به سیستم بانکی هستند در حالی که صادرکننده می تواند ارز خود را در بازار آزاد 7 هزار تومان بفروشد نه اینکه با نرح 4200 سرمایه خود را به بانک بسپارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت مقصر اصلی گرانی دلار در ابتدای سال است، شواهد حاکی از آن است که دولت می تواند بازار را مدیریت کند؛ اما به دلایلی زیر بار کنترل آن نمی رود./

 

  15 خرداد 1397
بخش : استان گلستان / اقتصاد ایران
کد خبر: 62311
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز