مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان:
برگشت 70 هکتار از منابع ملی به دامان منابع طبیعی گلستان

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گلستان با بیان اینکه از مجموع از 133 هکتار منابع ملی که بنیاد علوی سند داشت 70 هکتار به منابع طبیعی برگردانده شد، گفت: ارزش ریالی این زمین ها بیش از سه هزار میلیارد تومان است.

به گزارش خبرنگار صیدنیوز، ابوطالب قزلسفلو در جمع خبرنگاران استان اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی را یکی از مهم ترین فعالیت های اداره کل منابع طبیعی استان دانست و اظهار کرد: اعتبار این پروژه ها از محل ارز صندوق توسعه ملی و اعتبارات استانی و عنایت مقام معظم رهبری تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته از محل این اعتبارات 17 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار برای استان مصوب شد، افزود: این اعتبار برای 15 زیر حوزه در شهرستان های استان در بخش های جنگلکاری ، اصلاح و احیای مراتع و کاداستر و فعالیت های آموزشی و ترویجی در زمینه حفظ منابع طبیعی تخصیص یافت.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گلستان  با بیان اینکه از محل اعتبارات استانی حدود 7 میلیارد تومان به این طرح ها اختصاص داده شد، گفت: در مجموع بیش از  20 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار به این طرح ها اختصاص داده شد.

وی یادآور شد: با توجه به عنایتی که رهبر معظم انقلاب داشتند اعتبارات این بخش نسبت به سال گذشته با افزایش مواجه بود که مبلغ 30 میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری، اصلاح و احیا جنگل ها و مراتع، تسهیل گری و کاداستر در نظر گرفته شد.

قزلسفلو اظهار کرد: طی تفاهم نامه ای که استاندار گلستان و ریاست سازمان جنگل ها و مراتع  باهم داشتند مبلغ 15 میلیارد تومان برای طرح آبخیزداری مصوب کردند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گلستان مجموع اعتبارات مصوب اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال گذشته را 44  میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این اعتبار از منابع استانی و ملی تامین شد که از این مقدار حدود 48 درصد آن جزو اعتبارات استانی  و 60 درصد هم جزو اعتبارات ملی بوده است.

وی خاطر نشان کرداز محل درآمد خارج از صندوق مبلغ هشت میلیارد تومان به بیابان زدایی اختصاص پیدا کرده که این درحالیست در سال گذشته این رقم تنها یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان بوده است.

همچنین وی در خصوص کاهش حریق جنگل ها و مراتع در سال 98، گفت: سال گذشته 159 مورد حریق داشتیم که در پنج ماهه امسال به 43 مورد کاهش یافت. در سال 97،  272 هکتار در عرصه های جنگلی و مرتعی خسارت دیدند که این میزان امسال به 42 هکتار کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود : طی 6 سال اخیر 365 هکتار از اراضی جنگلی و چهار هزار و 442 هکتار اراضی مرتعی استان با حکم قضائی خلع ید شد.

قزلسفلو با اشاره به اینکه این اداره کل طبق قانون ضابط قضائی است و در بحث خلع ید مستقیما می تواند ورود پیدا کند، اظهار کرد: در همین راستا 149 مورد رفع تصرف داشته ایم.

وی یادآور شد: از سال گذشته تا کنون از 133 هکتار منابع ملی که بنیاد علوی سند داشت با کمک اداره ثبت، اسناد و دادگستری 70 هکتار به منابع طبیعی برگردانده شد که 66 هکتار دیگر آن نیز با همکاری اداره ثبت و دادگستری در حال پیگیری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گلستان با اشاره به اینکه ارزش ریالی این زمین ها بیش از سه هزار میلیارد تومان است، گفت: این مبلغ حدود پنج برابر اعتبارات استانی است.

وی در خصوص چرای دام در جنگل و مرتع، افزود: ورود دام به داخل جنگل برابر قانون جرم محسوب می شود و مجازات درپی دارد. اما افرادی که پروانه چرا و دامداری مستمر دارند می توانند در نقاطی که به آنان اعلام می شود دام خود را رها سازی کنند.

قزلسفلو اظهار کرد: مجازات چرای غیر مجاز و فاقد پروانه به ازای هر راس دام روزانه ۹۰ هزارتومان می باشد که با این جریمه سنگین چرای غیر مجاز در جنگل نداریم.

وی افزود: با توجه به اینکه استان 862 هکتار مرتع دارد که از این مقدار 750 هکتار مراتع قشلاقی و 112 هکتار مرتع ییلاقی است و به ازای هر روز چرای غیر مجاز افراد متخلف که دارای پروانه نیستند و دام خود را در جنگل و مراتع رها سازی می کنند، 90 هزار تومان به ازای هر راس دام جریمه در نظر گرفته شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان گلستان درباره ساخت و سازهای غیر مجاز در روستای زیارت گرگان، گفت: طبق گفته دادستانی ۹۵ درصد این تخلفات در زمینهای کشاورزی که تغییر کاربری نداند صورت گرفته و دخل و تصرف محسوسی در منابع طبیعی در این رابطه انجام نشده است.

قزلسفلو سیل را یکی از مشکلات مهم استان خواند و گفت: بیشترین خسارت ها در راه های جنگلی صورت گرفته که وجود۴۲۰ مورد لغزش زمین در سال های اخیر بی نظیر بوده است.

گفتنی است در این برنامه از خبرنگاران استان توسط اداره کل منابع طبیعی استان تقدیر به عمل آمد.

  17 مرداد 1398
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز