کارشناس اداره جنگل کاری منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان:
گلستان جزو قطب های تولید نهال در کشور است/ تولید 54 نوع درخت در نهالستان های گلستان

کارشناس اداره جنگل کاری منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان نهالستان پاریزان را جزو بزرگترین نهالستان های گلستان دانست و گفت: استان گلستان جزو قطب‌های تولید نهال کشور محسوب می شود و  در این زمینه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

 به گزارش خبرنگار صید نیوز، یکی از مسئولیت های جوامع امروز حفاظت از جنگل ها است چرا که جنگل جزو منابع مهم و ضروری بشر به شمار می آید که علاوه بر فواید بسیاری که دارند نقش عمده ای در بقای انسان‌ها و تمامی‌ موجودات دیگر روی زمین ایفا می‌کنند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان هم گام هایی بلند و موثر در جهت حفاظت از جنگل برداشته که باهماهنگی های انجام شده  اصحاب رسانه از نهالستان پاریزان شهرستان علی‎آباد کتول در دهنه محمدآباد بازدید کردند.

 

علی احمدی از دو نهالستان دولتی و خصوصی برای احیای جنگل ها و مراتع در گلستان خبر داد و اظهار کرد: نهال هایی که برای احیای جنگل ها و مراتع استان استفاده می شود در قرق و کلاله تهیه می شود که  نقش بسیار مهمی در تولید کونه های مختلف جنگلی برعهده دارند.

کارشناس اداره جنگل کاری منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه در طول سال میزان نهال تولیدی در بخش دولتی دو تا سه میلیون است، افزود:  معممولا حدود یک میلیون اصله نهال برای جنگل کاری از این نهالستان ها خریداری می شود و به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد.

وی نهالستان پاریزان را جزو بزرگترین نهالستان های استان گلستان دانست و افزود: استان گلستان جزو قطب‌های تولید نهال کشور محسوب می شود و  در این زمینه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

 

کارشناس منابع طبیعی استان گلستان گفت: با توجه به سیاست های اداره کل منابع طبیعی گونه های مختلف نهال های جنگلی و گیاهی در استان پرورش داده می شود تا پوشش گیاهی استان از تنوع بیشتری برخوردار شود.

وی یادآور شد: تمام گونه های درختانی که در جنگلهای هیرکانی وجود دارد در نهالستان های خصوصی و دولتی استان تولید می شود.

احمدی از تولید 54 نوع درخت در نهالستان های گلستان خبر داد و اظهار کرد: تولید نهال های جنگلی، درختان سوزنی برگ و پهن برگ جزو پوشش های بومی این منطقه است که جزو اولویت های ادراه کل منابع طبیعی استان محسوب می شوند.

وی ادامه داد: گلستان ظرفیت بسیار خوبی برای کشت نهال و گونه های جنگلی  وجود دارد از همین رو یکی از مراکز تولید نهال های جنگلی در کشور محسوب می شود.

 

کارشناس منابع طبیعی استان گلستان گفت: در سال گذشته حدود ۲۲۰ هکتار غرص نهال داشتیم که کشت این میزان درخت  از  محل اعتبارات صندوق توسعه  تامین شد.

گفتنی است نهالستان پاریزان با 25 گونه درختی در مساحت هفت هکتار مشغول تولید نهال در استان است.

  20 مرداد 1398
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز