مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان خبر داد؛
رشد چشمگیر جنگل های گلستان نسبت به 40 سال گذشته

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: وضعیت جنگل های گلستان نسبت به 40 سال گذشته نه تنها کاهش نداشته بلکه برخی از نقاط ارتقا هم پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی صید نیوز، با همت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان اصحاب رسانه از پروژه های آبخیزداری شهرستان علی آباد بازدید کردند.

ابوطالب قزلسفلو در بازدید از پروژه های دهنه محمد آباد علی آباد کتول اظهار کرد: امسال وضعیت جنگل ها نسبت به 10 سال گذشته بهتر است و تجدید حیات بسیار خوب و بی سابقه ای را شاهد هستیم.

وی افزود: با توجه به عکس های هوایی که گرفته شد وضعیت جنگل های استان نسبت به 40 سال گذشته نه تنها کاهش نداشته بلکه در نواحی بالادست، دهنه رامیان، توسکستان، اطراف شصت کلاه و شموشک ارتقا هم پیدا کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: ورود دام به عرصه های منابع طبیعی باعث از بین رفتن نهال  و درختان می شود که در این زمینه توجه لازم باید صورت گیرد.

وی یادآورشد: در یک دهه گذشته جدا از کارهای آبخیز داری که با سرعت بسیار بالایی در حال انجام است کار خروج دام از جنگل هم در حال اجرایی شدن است و علی رقم خشکسالی هایی که داشتیم وضعیت جنگل های استان رو به بهبود است.

قزلسفلو با اشاره به بالادست دهنه محمد آباد، اظهار کرد: وسعت بالادست حوزه سیاه مرگو کوه 4 هزارو 600 هکتار است که یکی از حوزه های سیلابی به شمار می آید و رسوبات زیادی چون شن، ماسه و سنگ تولید می کند.

وی خاطرنشان کرد: در سیل های اخیر حدود 80 هزار متر مکعب پشت سازه های پایین دست رسوبات درشت دانه شن و ماسه که برای فعالیت های عمرانی به عنوان مصالح مورد سنگ شکن ها کارایی دارد جمع آوری شد که اگر این حجم رسوبات  در پشت سازه ها انباشته نمی شد قطعا در پایین دست مشکلات زیادی برای زمین های کشاورزی، بستر رودخانه، جاده ها، پل ها ایجاد می کرد و رسوبات ریز دانه در بستر رودخانه گرگان رود بارگذاری می شد و برای شهرستان هایی که در مسیر هستند مشکلات آبخیزداری ایجاد می کردند.

وی با بیان اینکه رسوبات باید در بالادست نگه داشته شود، افزود: در سیل اخیر با دو سازه ای که در مسیر دهنه محمد آباد علی آباد کتول ساخته شد 100 هزار متر مکعب رسوب نگهداشت که اگر هر کامیون 10 متر مکعب از این رسوبات را در خود جای دهد به میزان  10 هزار کامیون رسوب در پشت سازه ها نگهداشته شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: وجود سازها باعث شده تا در طرفین رودخانه فرسایش و لغزش به وجود نیاید که این کار نقش زیادی هم در تغذیه سفره های زیر زمینی به عهده دارد.

وی افزود: در گذشته با جاری شدن سیلاب ها مناطق پایین دست با مشکل مواجه می شدند اما اکنون با احداث سازه ها حجم انتقال رسوبات به پایین دست بسیار کم شده است و نقش زیادی در کنترل رسوبات دارد که این تاثیر سازه ها در بالادست است.

رئیس اداره حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی استان گلستان هم در ادامه این بازدید اظهار کرد: حوزه محمد آباد شهرستان علی آباد حدود 44 هزار هکتار وسعت دارد که یکی از حوزه های بزرگ استان به شمار می آید.

وی افزود: این منطق با دارا بودن 30 هزار هکتار جنگل جزو حوزه های خوب به لحاظ پتانسیل آب برای استان محسوب می شود.

محمد عباسی با بیان اینکه بالادست دهنه طاویر دارای دو هزار و 600 هکتار وسعت است، اظهار کرد: یکی از کارهایی که در اداره کل منابع طبیعی انجام می شود فعالیت های آبخیز داری است که با هدف مدیریت سیلاب و کنترل فرسایش رسوب و تغذیه آب های زیرزمینی در حال انجام است.

وی یادآور شد: حوزه محمد آباد علی رقم اینکه حوزه جنگلی به شمار می آید  55 درصد آن دارای شیب است که این نشان می دهد ظرفیت وقوع سیلاب در این منطقه بسیار فراهم است.

وی یادآور شد: با وجود سازه های سنگ ملاتی حجم سیلاب کنترل و مدیریت می شود و با کمترین خسارت به پایین دست منتقل می شود.

رئیس اداره حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی استان گلستان جنس سازه های احداث شده را سنگ ملاتی اعلام کرد و گفت:  در زمان وقوع سیلاب ها با احداث چنین سازه ای در رودخانه ها نگهداشت موقتی ایجاد می کند که این کار علاوه بر آب گیری خود سازه باعث می شود رودخانه های مختلف در مجموعه همزمان تمرکز نشوند و این عدم همزمان تمرکزی یکی از مهمترین کاربردهای اجرای این اقدامت است.

وی با اشاره به اینکه احداث این سازه ها باعث می شود پل هایی که در پایین دست ساخته می شود مسدود نشود و از آسیب وارد کردن سیلاب به جاده ها و راه ها در روستاها جلو گیری می کند، افزود: یکی دیگر از مزیت های اجرای طرح های آبخیزداری پایین نیفتادن بستر رودخانه ها است چراکه پایین بودن رودخانه باعث می شود آب خانه ها و آب های زیرزمینی تخلیه شوند و زمانی که تخلیه شود منابع آبی پایدار دچار تهدید می شود.

عباسی اظهار کرد: نبود این گونه سازه ها باعث می شود شیب آب های زیرزمینی تند شود و جنگل را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 وی خاطرنشان کرد: از سال 70 تا 96 حدود 25 سیلاب مهم با مبلغ 250 میلیارد تومان خسارات در این حوزه اتفاق افتاد که با احداث چنین سازه هایی می توان شاهد کاهش خسارت ها باشیم.

رئیس اداره حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی استان گلستان گفت: با توجه به اینکه سیلاب سال 93 خسارت بزرگی بر مردم منطقه وارد کرد اقدامات مهمی در سال های 94 تا 96 صورت گرفت و باعث شد جاده و زیر ساخت های ما ایمن بماند.

طرح های آبخیزداری با كاهش میزان فرسایش خاك، زمینه را برای نفوذ آب در خاك فراهم كرده و آن را تبدیل به منبع آبی برای پایین دست حوضه خود می كند.

از مجموع 60 میلیون هكتار از عرصه های بیابانی و مرتعی كشور حدود 25 میلیون هكتار مستعد عملیات آبخیزداری است.

آبخیزداری راه موثری برای درمان فرسایش خاك، مهار آب و حفاظت از جنگل ها در كشور به ویژه در استان گلستان است و نهادهای اجرایی با توجه به خسارت های ‏متعدد ناشی از سیلاب ها، هرز روان آب ها و فرسایش خاك باید در اجرای این طرح بیش از پیش تلاش كنند.

نكته مهم این كه اجرای عملیات آبخیزداری راهی برای پیشگیری از بحران آب در كشور و استان گلستان است.

بنا به آمار موجود اكنون سیلاب ها در كشور سالانه حدود 46 میلیون تن فرسایش خاك را با خود به همراه دارد كه این میزان فرسایش خاك یعنی سالانه معادل 10 هزار هكتار زمین زراعی تخریب می شود كه این مشكلات با عملیات آبخیزداری برطرف می شود.

  27 مرداد 1398
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز