استاندار گلستان در جلسه مشترک نمایندگان استان با رییس مجلس مطرح کرد ؛
ایجاد منطقه آزاد اینچه برون مزیتی برای کل کشور خواهد بود

استاندار گلستان اظهار کرد: منطقه آزاد اینچه برون مزیت نسبی برای کشور دارد چرا که رابطه میان ایران و ترکمنستان را تقویت می کند و با توجه به ظرفیت مواد اولیه و خام می تواند صنایع تبدیلی را در این منطقه ایجاد کرد و کالاهای تولیدشده را به طرفِ ترکمنستانی فروخت.

به گزارش صیدنیوز، در دیدار ظهر امروز یکشنبه ۲۷ مرداد استاندار و مجمع نمایندگان استان گلستان با دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی ، دکتر حق شناس تصریح کرد : لایروبی خلیج گرگان برای جلوگیری از خشکسالی و بروز پدیده ریزگردها ضرورت دارد .

وی بیان اینکه سه سد استان گلستان برای احداث و تکمیل نیازمند 2 هزار میلیارد تومان اعتبار است، گفت: در جریان سیل اخیر 5 هزار میلیارد تومان خسارت به دلیل نبود این سدها به استان وارد شد که اگر هرچه سریع تر این پروژه ها تکمیل نشوند ممکن است با یک سیل دیگر، 20 هزار میلیارد تومان خسارت به استان وارد شود که می توان از فاینانس استفاده کرد.

استاندار استان گلستان ادامه داد: 500 هزار هکتار اراضی داریم که بخشی از آن زهکشی شده بود آسیب ندید اما ممکن است در سیل بعدی آسیب ببیند لذا هرچه سریع تر باید شرایط تکمیل این سدها ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت لایروبی 450 کیلومتر از رودخانه های استان که تنها بخشی از آن انجام شده است، یادآور شد: اگر این لایروبی انجام نشود سیل می آید و به جای عبور از رودخانه از اراضی مردم عبور می کند.

دکتر حق شناس ادامه داد: خلیج گرگان که 400 کیلومتر مربع مساحت داشته و یک دهم دریاچه ارومیه است حدود 20 درصد دچار خشکسالی شده و ریزگرد دارد که علت آن ایجاد سد نکارود بود که ضمن دادن حق آبه باید این خلیج نیز شامل لایروبی شود تا مشکل خشکسالی آن برطرف شود و مشکل هزینه در این زمینه وجود ندارد بلکه صرفا محیط زیست مجوز لایروبی نمی دهد.

همچنین در این نشست نمایندگان استان گلستان موضوعات مسائل خود را با رئیس مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتند.

هزارجریبی: گلستان ظرفیت اکتشافات نفتی دارد

 

نبی هزارجریبی رئیس مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به اهمیت توسعه پایدار بیان داشت، گفت: اینچه برون پتانسیل عظیمی برای منطقه آزاد تجاری دارد که در مجلس تصویب شد و شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته است که باید مجددا در کمیسیون بررسی شود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع اکتشافات نفتی در گلستان، اظهار داشت: لازم است جمهوری اسلامی نیز به این موضوع ورود کرده و نیروگاه برق خورشیدی برای صرفه جویی در سایر انرژی‌ها احداث شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید تسهیلات بخش دامداری نیز فعال شود، بیان کرد: لازم است برای توسعه گردشگری مسیر دریافت مجوزها برای محل های اقامتی کوتاه شود که در حال حاضر 6 ماه به طول می انجامد.

رئیس مجمع نمایندگان استان گلستانی در پایان خواستار رسیدگی به حریم مرزی استان ترکمنستان و امکان تردد برای افراد محلی میان دو کشور شد.

غراوی: اتمام احداث سدهای نرماب و چایلی مانع خسارت به استان گلستان می‌شود

شهرام کوسه غراوی عضو مجمع نمایندگان استان گلستان در این دیدار درباره مشکلات دو سد نرماب و چایلی در حوزه انتخابیه خود، گفت: ضروری است اعتبار لازم برای اتمام پروژه احداث این دو سد در اختیار استان قرار گیرد.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر این سد تمام می شد جلوی خسارات عظیمی که به استان زده شد گرفته می شد.

قره خانی: شالیکاری در استان گلستان آزاد شود

اسد الله قره خانی آلوستانی عضو مجمع نمایندگان استان گلستان نیز در ادامه این دیدار گفت: قرار بود پروژه منطقه آزاد تجاری استان که به عنوان لایحه دولت است در این دوره از مجلس به سرانجام برسد که مردم منتظر این اقدام هستند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدودیت ایجاد شده برای کاشت شالی در استان گلستان گفت: در این منطقه مشکل کمبود آب برای شالیکاری نداریم اما این امر در استان ما ممنوع شده و تسهیلات آن را از شالیکاران گرفته اند که لازم است مجددا اجازه شالیکاری صادر شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: هزینه های بخش کشاورزی بر اساس ارز آزاد بوده و زندگی کشاورزان نیز به سختی می گذرد اما فروش محصولات آنها بر اساس ارز 4200 تومانی است که آنها را دچار مشکل کرده و باید برطرف شود.

تربتی نژاد: کمیته حل اختلافات با ترکمنستان هرچه سریع‌تر تشکیل شود

نورمحمد تربتی نژاد عضو مجمع نمایندگان استان گلستان نیز در این دیدار اظهار داشت: قرار بود کمیته ای برای حل اختلافات با ترکمنستان تشکیل شود که در شرایط کنونی و ضرورت برقراری روابط اقتصادی، خواستار تسریع آن هستیم.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت قصد دارد آب از دریای خزر به سمنان برود که مردم استان گلستان خواستار این هستند که اگر این اقدام صورت می گیرد به استان گلستان نیز تعلق بگیرد.

ابراهیمی: معادن استان گلستان نیازمند پایگاه ایمنی هستند

علیرضا ابراهیمی عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با اشاره به معادن زیاد در این استان بیان داشت: لازم است پایگاه ایمنی برای معادن از سوی وزارت صنعت در نظر گرفته شود تا زمان حوادث، کمترین خسارت به کارگران برسد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی افزود: در کل استان گلستان دو محور آزادشهر-شاهرود و رامیان-شاهرود داریم که هر کدام از این جاده ها 500 میلیارد تومان هزینه دارد که لازم است وزارت راه در این زمینه توجه جدی داشته باشد.

نورقلی پور: جزیره آشوراده با توسعه زیرساخت‌های گردشگری درآمدزا خواهد بود

رامین نورقلی‌پور عضو مجمع نمایندگان استان گلستان نیز در این دیدار با تأکید بر ضرورت توسعه گردشگری در جزیره آشوراده گفت: گردشگری صنعت مهمی است که آشوراده ظرفیت عظیمی در این زمینه دارد و نیازمند توسعه اسکله ها و برخی زیرساخت ها هستیم.

نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازم است نسبت به لایروبی خلیج گرگان اقدام شود تا این خلیج به سمت خشکسالی نرود چرا که باعث می شود مشکلات زیادی اعم از ریزگردها به وجود بیاید همچنین لازم است در استان گلستان که از هیچ بندری برخودار نیست، یک بندر ایجاد شود.

طیار: احداث راه آهن گرگان-گنبد و اینچه برون-آزادشهر-شاهرود ضروری است

قرجه طیار عضو مجمع نمایندگان استان گلستان با بیان اینکه یکی از درخواست های ما احداث راه آهن گرگان-گنبد و اینچه برون به سمت آزادشهر و شاهرود است، گفت: ایجاد دانشکده علوم پزشکی نیز یکی دیگر از خواسته های مردم استان است.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجوز بیمارستان 400 تختخوابی برای گنبد صادر شده که به علت عدم وجود اعتبار احداث آن اجرا نمی شود که نیازمند مساعدت است.

  27 مرداد 1398
بخش : استان گلستان / مجلس
کد خبر: 64825
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز