هشدار دامپزشکی گلستان درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1399/3/10/11984155_866.jpg

مدیرکل دامپزشکی گلستان گفت: احتمال شیوع تب خونریزی دهنده کریمه کنگو با شروع فصل گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها بیشتر می‌شود.

به گزارش صیدنیوز، غلامرضا محرابی مدیرکل دامپزشکی گلستان درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو در استان هشدار داد و گفت: از دامداران و افراد مرتبط با نگهداری و کشتار دام می‌خواهیم تا با دقت و حساسیت بیشتری نکات بهداشتی را رعایت کنند.

او گفت:با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیشتر می‌شود.

محرابی افزود: دامداران از  نقل و انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری و با استفاده از سموم مناسب، دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به طور مستمر سم‌پاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود روی بدن دام‌ها بپرهیزند.

محرابی از افراد خواست: هنگام خرد کردن گوشت از دستکش استفاده کنند، زیرا  تماس انسان با خون و بافت‌های آلوده دام می‌تواند برای انسان بیماری‌زا باشد.

او هم چنین از شهروندان استان خواست؛ گوشت‌های بدون برچسب و مهر دامپزشکی نخرند و پس از خرید گوشت، پیش از مصرف دست کم ۲۴ ساعت گوشت را در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان همچنین از  شاغلان در کشتارگاه‌های دام نیز خواست: در صورت ایجاد زخم یا جراحت جلدی در هنگام کشتار و یا بروز علایم بیماری شامل تب بالا، درد‌های عضلانی و سر درد، پرخونی مخاط چشم و خونریزی عمومی در بدن، سریع به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

  10 خرداد 1399
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز