مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان:
ظرفیت تولید هزار مگاوات برق آبی در گلستان

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1399/7/2/12632394_352.jpg

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان معتقد است که این استان شمالی ظرفیت سرمایه‌گذاری برای تولید هزار مگاوات برق بوسیله ایجاد نیروگاه‌های برق آبی کوچک مقیاس را دارد.

به گزارش صیدنیوز، سید محمد حسینی  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی، کمک به حفظ محیط زیست با توجه به انتشار نزدیک به صفر آلاینده‌ها و گاز‌های گلخانه ای، تولید برق پاک و سازگار با محیط زیست منطبق با معاهده کاهش گاز کیوتو (به ازای هر مگاوات ظرفیت، حدود ۴ تن گاز محتوی کربن در محیط کاهش می‌یابد)، کاهش چشمگیر در مصرف آب، حذف هزینه‌های سوخت و رقابت پذیر شدن هزینه تمام شده برق، تنوع بخشی به منابع انرژی از طریق استفاده از سایر پتانسیل‌ها برای افزایش تولید برق، جبران محدودیت ظرفیت تولید گاز طبیعی، حذف تلفات برق و سرمایه گذاری در ایجاد خطوط انتقال از جمله مزایای سرمایه گذاری در استفاده از نیروگاه‌های برق آبی در گلستان است.

او ادامه داد: اکنون برای استفاده از نیروگاه برق آبی، ۲ طرح در سد‌های نرماب مینودشت و نگارستان علی‌آبادکتول در دست مطالعه است.

حسینی تاکید کرد: این شرکت مشاوره لازم به علاقمندان برای سرمایه گذاری و صدور مجوز در این بخش را ارایه خواهد داد.

مطابق پیش بینی کارشناسان مرتبط در گلستان حداقل بیش از ۱۰۰ نقطه قابل احداث نیروگاه‌های جدید برق آبی کوچک و متوسط در استان وجود دارد که با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی دولت، با برنامه ریزی و تصمیم مسئولان مرتبط و همت سرمایه گذاران، مشاوران و پیمانکاران می‌توان ظرفیتی بالغ بر هزار مگاوات برق پاک و با مزایای پیش گفته شده برای استان ایجاد کرد.

نیروگاه‌های برق آبی به سه بخش بزرگ با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگاوات، متوسط با ظرفیت بین ۱۰ تا ۱۰۰ مگاوات و کوچک با ظرفیت کمتر از ۱۰ مگاوات تقسیم می‌شوند.

گلستان با وجود ۲۰ هزار کیلومترمربع وسعت دارای هفت اقلیم از ۱۳ اقلیم دنیا، از ویژگی‌های ژئومورفولوژیکی و هیدرولوژیکی برای تولید انرژی برق آبی برخوردار است که می‌توان به ۱۴ سد بزرگ مخزنی در دست بهره برداری، وجود تاسیسات متعدد تحت تامین و انتقال آب شرب در شهر‌ها و روستاها، وجود رودخانه‌های پر آب و با جریان دائمی با پتانسیل ارتفاعی مناسب چند هزارمتری و در نتیجه شیب مناسب رودخانه‌ها و وجود دریای خزر و انرژی‌های نهفته در امواج آن اشاره کرد.

اکنون در گلستان مطابق با سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت در هزار و ۷۵ روستا و آبادی و ۳۳ نقطه شهری زندگی می‌کنند که برق مصرفی ساکنان آن بیشتر از طریق یک نیروگاه سیکل ترکیبی در شهرستان علی آباد با تولیدهزار مگاوات برق، تامین می‌شود.

  2 مهر 1399
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز