راه اندازی اتاق دادرسی الکترونیک در ۹ حوزه قضایی

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1399/7/9/12676104_674.jpg

رئیس کل دادگستری گلستان از راه اندازی اتاق دادرسی الکترونیک در ۹ حوزه قضایی استان خبر داد.

به گزارش صیدنیوز، رییس کل دادگستری هادی هاشمیان گفت: در طرح دادرسی الکترونیک، ارتباط زندانی با قاضی پرونده به صورت مجازی برقرار و در روز دادگاه نیاز به انتقال متهم از زندان به دادگستری نیست.

او افزود: در زندان‌های گرگان و گنبدکاووس، فضای مناسب برای ارتباط تصویری زندانیان با قضات دادگاه فراهم شده است و مددجویان می‌توانند از طریق ویدئوکنفرانس در دادگاه‌های گرگان، کلاله، بندرگز، بندرترکمن، مراوه تپه، گالیکش، مینودشت، آزادشهر و کردکوی شرکت کنند و دیگر نیاز به انتقال زندانی به به دادگستری نیست.

هاشمیان گفت: دادرسی الکترونیک از امروز در گرگان راه اندازی شد و در نخستین روز اجرای این طرح، سه پرونده به صورت الکترونیک رسیدگی شد و متهمان که زندان بودند، تصویری در دادگاه شرکت کردند و دفاعیان و اظهارات خود را با قضات پرونده درمیان گذاشتند.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: بستر برای برگزاری دادگاه‌های الکترونیک تا پایان امسال در همه حوزه‌های قضایی استان فراهم می‌شود.

هادی هاشمیان افزود: اجرای این طرح علاوه بر تضمین سلامت مراجعان و همکاران، گام مهمی در کاهش زمان رسیدگی به پرونده، کاهش هزینه‌های سیستم قضایی و افزایش سرعت انجام کارها، افزایش کیفیت رسیدگی و امنیت قضایی و اداری است.

او با اشاره به امنیت بالای دادرسی الکترونیک به دلیل استفاده از فیبر نوری بیان کرد: جلوگیری از هزینه‌های اضافی و پیشگیری‌های لازم در خصوص خطرات اعزام زندانی به دادگاه، پیشگیری از شیوع بیماری کرونا و دیگر بیماری ها، تسریع در عملکرد و کاهش اطاله دادرسی از دیگر اهداف این امر است.

استفاده از سامانه‌های مخابراتی و رایانه‌ای از مواردی است که در مواد ۱۷۵ و ۶۵۹ قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین ماده ۲۵ آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی تاکید شده است.

  9 مهر 1399
بخش : استان گلستان / قضاییه
کد خبر: 68729
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز