در راستای حفظ حقوق عامه ؛ راه اندازی مرکز نظارت ویژه بر حقوق اطفال

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان از راه اندازی مرکز ویژه نظارت بر حقوق اطفال در  دادسرای گرگان خبر داد.

به گزارش صیدنیوز، حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی، مطالبه گری درباره حقوق کودکان و نوجوانان را مهم ترین ماموریت این مرکز عنوان کرد و گفت: هدف اصلی از ایجاد این مرکز علاوه بر فراهم کردن امکان نظارت بیشتر بر حقوق کودکان و فراهم کردن بستر حمایت ویژه از این طیف آسیب پذیر توسط دادستان های استان  ، جلوگیری از  موازی کاری بین دستگاهها و ایجاد نظم و هماهنگی بین اقدامات هر دستگاه به فراخور توانمندی های آنان در حوزه کودکان است.

دادستان سیدحسینی با بیان این که دستگاه های وظیفه مند در حوزه کودک هم موظفند مستندات اقدامات خود در حوزه کودک را ارائه کنند افزود: پس از بررسی گزارش ها و مستندات، مسئولان دستگاه هایی که در این حوزه کم کاری کرده باشند از سوی دادستانی تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.

وی ادامه داد: جمع آوری و بررسی طرح ها و پیشنهادات کارشناسان ، دستگاه های متولی و سازمان های مردم نهاد برای احقاق حقوق کودکان و  پیگیری آن از مجاری قانونی در سطح کلان ، ماموریت دیگر مرکز نظارت ویژه بر حقوق کودکان استان  است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان گرگان گفت: مداخله حقوقی و قضایی در موارد نقض و یا تعرض به کودکان از دیگر محورهای کاری این مرکز خواهد بود .

حجت الاسلام سیدرضا سیدحسینی افزود: آموزش حقوق و تکالیف قانونی به کودکان و نوجوانان و والدین آنان نیز با کمک حقوقدانان بسیجی و مشاوران در این مرکز دنبال می شود و اگر نیاز  به پیگیری حقوقی باشد  دادستان یا نماینده ویژه او  مداخله می کند .

بر اساس بند الف و ب ماده یک قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب 1399 به افراد زیر 18 سال کامل شمسی کودک و نوجوان گفته می شود .

پیش تر نیز رئیس کل دادگستری گلستان با صدور دستوری دادستان ها را مکلف کرده بود گزارش های موردی کودک آزاری را شخصا پیگیری و برای متخلفان پرونده تشکیل دهند .

همچنین با دستور وی ،  برای رسیدگی سریع تر و بهتر این پرونده ها، شعب ویژه در همه حوزه های قضایی تعیین شد تا پرونده های با موضوع کودک آزاری به قید فوریت و دقت رسیدگی شود.

  27 بهمن 1399
بخش : استان گلستان / قضاییه
کد خبر: 69942
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز