مدیرکل هواشناسی گلستان:
سیل احتمالی در زیارت بسیار مخرب خواهد بود

مدیرکل هواشناسی  گلستان گفت: سیل  احتمالی در زیارت خسارت های بیشماری در گرگان بر جای می گذارد حتی از نظر وسعت و شدت تخریب با سیل اخیری که  در آلمان رخ داده است بیشتر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار صید نیوز،  داداس اظهار کرد: ویژگی های توپوگرافی زیارت  نظیر،  وجود دیواره های بلند و مرتفع ، احتمال به دام افتادن رطوبت موجود  در جریانات  شمالی از سوی خزر در این محدوده  و تغییرات ناگهانی دما  به ویژه در محدوده شمال زیارت امکان شکل گیری ابرهای جوششی و بارش های سیل آسا محتمل است موضوعی که در ماه های اخیر شاهد آن بوده و بارش هایی حدود ۱۰ میلیمتر و بیشتر به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد :‌ سیل  احتمالی در زیارت خسارت های بیشماری در گرگان بر جای می گذارد حتی از نظر وسعت و شدت تخریب با سیل اخیری که  در آلمان رخ داده است بیشتر خواهد بود.

 وی گفت : امکان جلوگیری از بروز چنین سیلاب هایی که وجود ندارد اما می توان با  بهبود و ارتقای مقوله پیش بینی های کوتاه مدت و خیلی سریع ، شدت خسارت و تخریب احتمالی آن را کاهش دهیم.

داداشی گفت :‌ از زمانی که ابرهای جوششی به عنوان مولد بارش های سیل آسا  تشیکل می شوند و تا زمانی که ابرها تخلیه می شوند حداکثر ۲ ساعت زمان نیاز است یعنی برابر عکس العمل در برابر این رخداد جوی فرصت کافی در اختیار نداریم.

 وی گفت :‌ استفاده از رادارهای هواشناسی تنها راه  پیش بینی ایجاد چنین ابرها و بارش های سیل آساست یعنی اگر می خواهیم چنین بارشی را به مردم اطلاع رسانی کنیم باید رادارهای هواشناسی استان را افزایش دهیم.

وی گفت : با امکانات و تجهییزات فعلی هواشناسی شاید نتوانیم  به موقع و در زمان مناسب چنین بارش هایی را  اطلاع رسانی کنیم و این خطر بالقوه برای گرگان است.

  20 مهر 1400
بخش : استان گلستان / آب و هوا
کد خبر: 71215
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز