معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گلستان:
۵۲ قطعه ماهی خاویاری از تور صیادان گلستانی نجات یافتند

 معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گلستان گفت که از ابتدای فصل صید در این استان تاکنون ۵۲ قطعه ماهی خاویاری نابالغ از تور صیادان نجات یافته و در دریا رها شدند.

به گزارش صید نیوز، محسن یحیایی اظهار کرد: علاوه بر رهاسازی ماهیان خاویاری غیر استاندارد گرفتار در تور، سالانه میلیون ها بچه ماهی "کلمه" با هدف بازسازی ذخایر آبزی و استفاده به عنوان غذای ماهیان خاویاری در دریای خزر رها می شوند.

صید ماهیان خاویاری از سال ۲۰۱۰ میلادی فقط برای تامین مولد مراکز بازسازی ذخایر، احیای ذخایر و جلوگیری از انقراض نسل گونه های آسیب دیده صورت می گیرد و صید تجاری آن ممنوع است.

ماهیان خاویاری از خانواده تاس ماهیان از جمله گونه های آبزی کم نظیری هستند که با توجه به قدمت آنها به عنوان فسیل های زنده شناخته می شوند.

این ماهیان به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می شوند که پنج گونه شامل فیل ماهی یا بلوگا، تاس ماهی روسی یا چالباش، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، ماهی شیپ و ماهی ازون برون یا سوروگا از گونه های اصلی دریای خزر هستند.

خاویار ماهیان خاویاری از گران ترین غذاهای جهان است.

یحیایی ادامه داد: ‌ از ۱۵مهرماه تاکنون حدود ۴۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم انواع ماهی توسط ۱۵ شرکت پره گلستان از دریا صید شد که سهم هر شرکت پره حدود سه هزار و ۴۰۰ کیلوگرم می شود.

وی ادامه داد : تطابق آمارهای سال جاری با سال گذشته بیانگر آن است که میزان برداشت از خزر به طور تقریبی ثابت مانده است و صیادان در هر مرحله پره کشی ۱۲۰ کیلوگرم انواع ماهی سفید، کپور، کفال و دیگر ماهیان استخوانی را استحصال می کنند.

یحیایی گفت : بیشترین صید صورت گرفته سال جاری به ماهی کفال با ۴۳ هزار و ۹۰۰ کیلوگرم تعلق دارد و ماهی کیور و سفید با ۲ هزار و ۸۰۰ و ۶۵۰ کیلوگرم سایر گونه های صید شده را شامل می شوند.

یحیایی ابراز امیدواری کرد که صید سال جاری همتراز با میزان صید در سال گذشته باشد و برداشت ماهی استخوانی کاهش نداشته باشد.

  30 آبان 1400
بخش : استان گلستان / اقتصادی
کد خبر: 71816
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز