دبیر اجرایی خانه کارگر گلستان:
افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیازمند تصویب دولت نیست/ صندوق به تنهایی اختیار تصمیم گیری دارد

دبیر اجرایی خانه کارگر استان گلستان گفت : افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیازمند تصویب دولت نیست و دولت فقط هر ساله در جریان این مصوبه قرار می گیرد.

غلامرضا طالبا در گفت و گوی احتصاصی با خبرنگار صیدنیوز، اظهار کرد: مقوله عجیبی است که وقتی این سازمان از بودجه خودش تغذیه می شود و متکی به دولت نیست، باید منتظر تصویب دولت باشد.
وی افزود: صندوق سازمان تامین اجتماعی از پول هایی که خرد خرد جمع شده و به حساب افراد واریز شده تشکیل شده است و تصویب افزایش یافتن یا نیافتن حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران با هیات امنای این صندوق است نه هیات دولت و یا مجلس.
طالبا گفت: از سال1354تا کنون که افزایش حقوق بازنسشتگان این صندوق به صورت قانونی مصوب شد تا کنون این افزایش اعمال می شد اما امسال با اینکه بودجه آن در سازمان دیده شده و به تصویب رسیده اما مشخص نیست چرا دولت برای تایید آن مدام پا پس می کشد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان اظهار کرد: جالب اینجا است که با گذشت یکسال هنوز افزایش 25درصدی متناسب سازی سال 1400 که بودجه آن هم دیده شده بود برای بازنشستگان پرداخت نشده است و جای سوال دارد که چرا به مطالبه به حق اعضای این صندوق که تعدادی بازنشسته و مستمری بگیر و از کار افتاده است اجرایی نمیشود.
وی افزود: دولت و صندوق این مبلغ 25درصد سال گذشته را هنوز بدهکار است و امسال نیز به رقم افزایش و تایید بودجه برای اعمال این افزایش باز هم شاهد کم توجهی دولتمردان به این قشر کم درامد هستیم.

طالبا بابیان اینکه بازنشستگان این صندوق دوماه است که در سرگردانی برای اعمال افزایش حقوق به سر می برند، بیان کرد: ادعای برخی این است که این افزایش تورم زا است. چطور میشود بودجه ای برای خود صندوق است و از دولت دریافت نمیشود تورم زا است اما وقتی سال گذشته نیروهای کشوری و لشگری افزایش حقوق داشتند تورم زا نبود.

وی افزود: دولت باید به  مطالبه بازنشستگان این صندوق پاسخگو باشند چرا که همه آنها می دانند تصویب این افزایش با دولت نیست و باری روی دوش دولت ندارد.

طالبا گفت: مساله افزایش حقوق1401بارها و بارهاتوسط ریاست سازمان تامین اجتماعی کشور و وزیر کار در رسانه ها اعلام شد، چطور حالا با آن مخالفت می شود. سوال اینجا است که ایا خود این مسولان مخالف می توانند با این تورم و حذف ارز ترجیحی روزگار خود و خانواده را بگذرانند.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد بازنشستگان، مستمری بگیران و از کارافتادگان این صندوق حداقل بگیر هستند، تصریح کرد: 20 الی 25درصد دیگر نیز متوسط بگیر هستند و فقط 15درصد بالای 10 میلیون تومان دریافت میکنند که خط فقر هم 10 میلیون اعلام شده و با این تفاسیر چطور بازنشستگان قدرت گرداندن چرخ زندگی خود را دارند.

طالبا افزود: در یکسال گذشته بازنشستگان و مستمری بگیران این صندوق اعتراضات زیادی برای افزایش حقوق به حق خود داشتند که به رغم وعده های داده شده، بی نتیجه مانده است و حالا نیز چنانچه دولت تا 30 اردیبهشت که زمان برای اجرایی شدن یا نشدن گذاشته شده موافقت نکند بی شک همه بازنشستگان سراسر کشور نسبت به این بی مهری معترض خواهند شد.
وی گفت: دولت آقای رییسی با شعار حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند به میدان آمدند و وعده ریشه کن شدن فقر دادند چطور میتوان قبول کرد با این شرایط سخت این افراد با این اندک حقوق امکان گذران زندگی داشته باشند.

طالبا افزود: بهتر است دولت، وزیر کار و مسولان سازمان تامین اجتماعی در این چند روز پایان اردبیهشت خبر افزایش حقوق را به بازنشستگان ابلاغ کنند در غیر اینصورت دیگر نمیتوان به وعده ها امید داشت و وزیر کار نیز پیگیری مطالبه این افراد باشد.

  26 اردیبهشت 1401
بخش : استان گلستان / اقتصاد ایران
کد خبر: 72322
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز