تفاهم‌نامه همکاری بین گلستان و جمهوری تاتارستان به امضا رسید

تفاهم نامه همکاری در زمینه اقتصادی بین استان گلستان و جمهوری تاتارستان روسیه شامگاه دوشنبه در گرگان امضا شد.

به گزارش صیدنیوز، این تفاهم‌نامه بین علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان و رستم مینیخانوف رییس جمهور تاتارستان امضا شد و از طریق آن سطح همکاری‌ها بین دو طرف در حوزه‌های مختلف از جمله سطح مبادلات کشاورزی و تجاری افزایش می‌یابد.

وجود بیش از سه میلیون هکتار زمین زراعی و تولیدات کشاورزی و گذر خط ریل از تاتارستان به قزاقستان و سپس به ترکمنستان و در نهایت به جمهوری اسلامی ایران مرز اینچه‌برون استان گلستان دیگر مزیت این جمهوری روسیه است.

علی‌محمد زنگانه عصر دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی گلستان با رییس جمهور تاتارستان در گرگان، افزود: معتقدم باید روابط طرفین به گونه‌ای طراحی شود تا از مداخلات ثالت مصون بوده و همکاری‌ها بیشتر شود.

وی با تاکید بر تقویت همکاری بین گلستان و تاتارستان براساس نیاز متقابل، گفت: این مهم بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گلستان، توسعه منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون و ایجاد شرکت مشترک، بنادر خواجه‌نفس، بندر چوب در گمیشان‌، توسعه صنعت گردشگری، آسان‌سازی خط هوایی گرگان - کازان، ترانزیت جاده از تاتارستان به گلستان و دسترسی به آب‌های آزاد، بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی را از جمله ظرفیت‌های استان گلستان برشمرد.

نماینده وزارت امور خارجه نیز در گرگان گفت: روابط ایران با جمهوری تاتارستان روسیه با وجود ظرفیت‌ها از جمله همسایگی با دریای خزر، وجود تاریخی، فرهنگی و سیاسی، قابل تقویت است.

ذوالفقار امیرشاهی عصر دوشنبه در نشست فعالان اقتصادی گلستان با رییس جمهور تاتارستان روسیه در گرگان، افزود: اخیرا به خاطر مواضع مشترک و تحریم‌های ظالمانه غرب علیه این دو کشور، تقویت ارتباطات از اهمیت فراوان برخوردار است.

وی ادامه داد: حمایت دو کشور از یکدیگر در مواضع و چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله حمایت روسیه از ایران در سازمان شانگهای، مستحکم‌تر کرده است.

به گفته نماینده وزارت امور خارجه، به لحاظ اقتصادی براساس آمار گمرک روسیه، حجم تجارت ایران با این کشور در سال ۲۰۲۱ میلادی افزون بر چهار میلیارد دلار بوده است.

میرشاهی بیان کرد: اکنون هم ۶۵ شرکت روسی در قالب هیات ۱۰۰ نفره در وزارت صنایع در تهران در حال مذاکره با فعالان اقتصادی ایران هستند.

وی گفت: به منظور توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور، با توجه به ظرفیت‌های فراوان استان گلستان و تاتارستان سفرهای اثربخش بین دو طرف انجام شده که در نتیجه آن،تفاهم نامه‌ای در زمینه تجاری در حوزه‌های مختلف از جمله تجاری، پتروشیمی، کشاورزی و فعال‌سازی حمل و نقل در امتداد کریدور شمال به جنوب آماده شده است.

تبادل تجاری بین ایران و روسیه باید افزایش یابد

رییس جمهور تاتارستان گفت: تبادل تجاری بین ایران و روسیه باید افزایش یابد چون‌ دو کشور به روابط بیشتر با هم نیاز دارند و امیدوارم بازرگانی و فعالیت های اقتصادی میان دو کشور بیش از پیش فعال شود. 

رستم مینیخانوف عصر دوشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان گلستان در گرگان، همچنین از سرمایه‌گذاران ایران برای مشارکت در راه اندازی تولید در تاتارستان دعوت کرد و گفت: تلاش می کنیم شرایط مورد نظر سرمایه گذاران ایرانی را تسهیل کنیم. 

وی با استقبال از اعزام نیروی انسانی ایران به روسیه افزود: ایران نیروهای انسانی بسیار ماهر در زمینه های مختلف دارد و کشور روسیه به ویژه در حوزه‌های ساخت و ساز و کشاورزی نیازمند نیروهای توانمند است. 

رییس جمهور تاتارستان در حوزه پیشنهاد کریدور شمال- جنوب از اینچه برون افزود: این پیشنهاد باید مورد بررسی قرار گیرد چون پیشنهاد مسیر تبریز را هم داریم.

  29 شهریور 1401
بخش : استان گلستان / خارجی
کد خبر: 72631
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز