سرشماری گونه‌های علفخوار پارک ملی گلستان آغاز شد

رییس پارک ملی گلستان گفت: سرشماری سالانه علفخواران شاخص حیات وحش این ذخیره‌گاه زیست کره شامل گونه‌های «کل و بز، قوچ و میش و آهو» از امروز (یکشنبه) آغاز شد.

به گزارش خبرنگار صیدنیوز، مهدی تیموری اظهار کرد: بیش از ۱۵۰ نفر از نیروهای پارک ملی گلستان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان به همراه همکاران سازمان مرکزی، همیاران طبیعت، جوامع محلی و دانشجویان و اساتید علاقمند به محیط زیست در این سرشماری مشارکت دارند.

وی افزود: این افراد که با تشکیل تیم‌های سه نفره از شنبه شب در مناطق سرمحیط بانی میرزابایلو، سولگرد، لهندور، آلمه، تنگه گل، دشت و محدوده آنها مستقر شدند از صبح امروز سرشماری را آغاز کردند و تا دوشنبه به کار خود ادامه می‌دهند.

رییس پارک ملی گلستان گفت: تیم‌ها با استقرار در مناطق مختلف پارک جمعیت علفخواران موجود را با روش مشاهده مستقیم و استفاده از دوربین ثبت و در پایان با جمع‌بندی نتایج تعداد زیستمدان گزارش می‌شود.

تیموری افزود: طبق آخرین سرشماری که پاییز سال گذشته انجام شد ۹ هزار و ۵۷۹ راس انواع گونه‌های علفخوار شامل هشت هزار و ۲۵۱ راس قوچ و میش، ۹۹۷ راس کل و بز و ۳۳۱ راس آهو در پارک ملی گلستان وجود دارد که با توجه به همکاری خوب دوستداران محیط زیست و گشت‌زنی‌های شبانه روزی نیروهای محیط‌بانی برای حفاظت از طبیعت، پیش بینی می‌شود نتیجه سرشماری امسال هم همچنان جمعیت روبه‌رشد حیات وحش در این ذخیره‌گاه را نشان دهد.

وی کمبود نیروی انسانی را از مهمترین مشکلات پارک ملی گلستان برای حفاظت بهتر و اجرای برنامه‌های پیشرو اعلام و بیان کرد: چارت سازمانی تعریف شده با توجه به وسعت این ذخیره‌گاه زیست کره ۱۱۸ نفر است اما هم اینک فقط ۴۰ نیروی فعال داریم.

تیموری با اشاره به تلف شدن حیات وحش بر اثر برخورد با خودروهای عبوری از جاده میان گذر این پارک به‌ویژه هنگام تاریکی شب، گفت: بخش زیادی از تلفات حیات وحش بر اثر سوانح رانندگی در استان مربوط به پارک ملی گلستان است.

رییس پارک ملی گلستان افزود: همچنین حفر ۳۰ حلقه چاه از سالیان قبل در حاشیه دشت میرزابایلو برای کشاورزی از جمله عوامل تاثیرگذار در خشک شدن سفرهای آب مناطق بالادست پارک ملی گلستان است به طوری که امروز شاهد کاهش دبی منابع آبی این پارک هستیم.

 

  29 آبان 1401
بخش : استان گلستان / محیط زیست
کد خبر: 72873
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز