انتقال آب دریای خزر آلایندگی مازندران را افزایش می‌دهد

طرح انتقال آب دریای خزر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی مازندران گفت:اجرای طرح انتقال آب دریای خزر حجم آلایندگی زیست محیطی در این خطه شمال کشور را افزایش می دهد.

دکتر محمود رائینی روز دوشنبه در همایش روز ملی هوای پاک که در دانشگاه علوم کشاورزی مازندران در ساری برگزار شد، این آلایندگی را شامل برجا ماندن نمک، شوری اغلب آب دریای خزر و مرگ آبزیان ریز و درشت داخل دریا بیان کرد و علت این آلایندگی را عدم ارتباط دریای خزر به آب های آزاد بیان کرد.

 

او اضافه کرد:علاوه بر آن انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی در مسیر خویش چند هزار اصله درختان کمیاب را در دو استان مازندران و سمنان نابود می کند و با توجه به عوارض مخرب زیست محیطی، این طرح از لحاظ کارشناسی توانایی اجرایی ندارد.

 

او خواهان بازنگری دولت در اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی و مطرح شدن دیگر گزینه ها برای تامین آب این مناطق شد.

 

فقر مازندران در فضای سبز

این استاد دانشگاه علوم کشاورزی مازندران از کمبود فضای سبز در این خطه شمال کشور نیز انتقاد کرد و خاطرنشان کرد:اکنون سرانه فضای سبز در این استان از استان های کویری کشور نیز کمتر است و این رویه نشان می دهد که ایجاد فضای سبز در دستور کار مدیریت شهری قرار ندارد.

 

رائینی افزود:همچنین میزان درختکاری حاشیه خیابان ها در این استان کشور نیز نسبت به استان های کویری کمتر است و این بی توجهی مازندران را نیز به سوی شهرهای آلاینده پیش می برد.

 

وی ساخت و سازهای غیرقانونی و بلندمرتبه سازی را یکی دیگر از سختی های دیگر استان مازندران بیان کرد و اظهارداشت:در وضعیت فعلی اغلب ساخت و سازهای غیرمجاز و بلندمرتبه سازی ها در جهت پایش هوا احداث شد که در آینده می تواند بعضی از شهرها به خصوص شهرهای ساحلی را با هوای ناسالم روبرو کند.

 

او خواهان بازنگری مدیریت شهری نسبت به بلندمرتبه سازی در شهرهای ساحلی مازندران گردید و اظهارداشت:حداقل مدیران شهری چنانچه به علت محدودیت زمین به دنبال بلندمرتبه سازی در شهرهای استان مازندران می روند ، باید قبل از صدور مجوز مشورت هایی را با کارشناسان زیست محیطی داشته باشند تا این ساخت و سازها حداقل در جهت پایش هوا صورت نگیرد.

 

طبق آمار رسمی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران سرانه فضای سبز مجهز دراین استان هم اکنون حدود چهار مترمربع برای هر نفر است در حالی که این سرانه در سطح کشور به ۷ تا ۱۲ متر مربع می رسد.

 

این درحالیست که براساس این آمار میانگین سرانه فضای سبز در استان هایی مانند اصفهان ۱۷ و تهران نیز ۲۵ متر مربع برای هر نفر است و طبق برنامه ششم توسعه حداقل سرانه فضای سبز برای هرنفر در کشور باید به ۱۳ متر مربع تا پایان این برنامه برسد.

 

قانون هوای پاک در مرداد ماه سال ۹۶ از طرف مجلس شورای اسلامی تصویب و بعد از تائید شورای نگهبان به دولت ابلاغ شده است.

  30 دی 1398
بخش : مازندران / محیط زیست
کد خبر: 66178
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز