با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور
برگزاری دهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در استانداری قزوین
دهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استانداری قزوین برگزار شد

دهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عصر سه شنبه در استانداری قزوین برگزار شد.

دکتر یوسف گرجی مهلبانی رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: شرکتهای دانش بنیان می توانند برای حل مشکلات تاثیرگذار باشند و این که رهبری هر ساله موضوع اقتصاد را مورد تاکید قرار می دهند اهمیت کار را نشان می دهد.

گرجی بیان کرد: در رسیدن محصولات دانش بنیان به بازار مشکل داریم لذا باید تجاری سازی در اولویت باشد و ارتباط دانشگاه و صنعت تقویت شود که پارک های علم و فنآوری نقش این حلقه واسط را ایفا می کنند.

وی افزود: با راه اندازی ۷ مرکز رشد، ۵۸ واحد فناور و ۱۹ شرکت موسساتی امروز در مجموع حدود  ۲۲۹ واحد فناور در استان فعال شده است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین یادآورشد: کاهش هزینه ها و بوروکراسی، توانمند سازی شرکت های دانش بنیان برای ورود به بازار های ملی و جهانی در پارکها دنبال می شود.

گرجی گفت: در استان قزوین هم پارک و هم مراکز رشد در یک مجموعه خوب فعالیت می کنند و با تحصیل بیش از ۱۸ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی، ۹ هزار دانشجو در دانشگاه بین المللی امام خمینی ظرفیت خوبی در علم و دانش مهیا شده است.

وی اظهارداشت: در قزوین یک پارک و ۷ مرکز رشد و ۵۸ واحد دانش بنیان و سه واحد شتاب دهنده در پارک علم و فناوری قزوین شکل گرفته است.

گرجی بیان کرد: در برنامه های آینده، راه اندازی فضای کار اشتراکی، برنامه ریزی جامع تسهیل استقرار واحدهای صنایع های تک، ایجاد و گسترش اکوسیستم نوآوری استان، راه اندازی نمایشگاه دایمی محصولات دانش بنیان، ایجاد صندوق نوآوری استان، برنامه ریزی برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در استان و رفع مشکل واحدهای دانش بنیان و استقرار شتاب دهنده کسب و کار در پارک پیش بینی شده است.

در ادامه دو شرکت بسا پارس صنعت و تام لوکوموتیو آریا از واحد های مستقر در پارک علم و فناوری  قزوین به بیان مشکلات خود پرداختند.

در پایان دکتر ستاری با گرامیداشت یاد شهیدان بابایی و لشکری اظهارداشت: شهید بابایی و شهید ستاری دوستان نزدیکی بودند که پس از شهادت عباس بابایی گویی پشت پدرم خالی شد و آثار شکستن یک مرد را دیدم و این احساس عاطفی به ایشان عجیب بود.

وی بیان کرد: شهید لشکری ۱۸ سال اسیر بود و اوج تحمل یک انسان را نشان داد که مردان بزرگ اراده های آهنی داشتند و امروز جامعه به صبر و شجاعت و پاک دستی اینگونه افراد نیاز دارد و نباید بگذاریم این روحیه به فراموشی سپرده شود.

ستاری تصریح کرد: باید دانشگاههای ما به مراکز کارآفرینی تبدیل شود و بتواند هم برای دانشجویان و هم دیگران شغل ایجاد کند و دانشگاهی که فارغ التحصیلش بیکار است و منتظر پشت میز نشینی و استخدام در دستگاه دولتی است فایده ندارد و ناکارآمد است.

وی اظهارداشت: این که یک خط تولید از خارج وارد می کنیم که نیازی به دانشگاه و دانشجو ندارد وقتی از شرکت دانش بنیان حرف می زنیم یعنی روی نیروی انسانی باید تکیه کنیم تا تحول مورد نظر ما محقق شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور یادآورشد: دانشگاه باید نیروی انسانی تربیت کند که تحول آفرین باشد و اگر بتوانیم فضایی درست کنیم که دانشجو توان ایجاد کارآفرینی را داشته باشد موفق عمل کرده ایم در غیر این صورت نیازمند بازنگری هستیم.

ستاری گفت: اقتصاد دانش بنیان با کمک شرکت های فنآورانه بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته که این دستاورد راه اندازی بیش از ۴۲۰۰ شرکت دانش بنیان است.

وی اضافه کرد: هیچ اقتصادی بر پایه منابع نفتی و زیرزمینی به نتیجه مطلوبی نمی رسد و اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید اقتصاد استان و کشور را به سمت استفاده از ایده ها و دانش هدایت و اصلاح کنیم.

معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور بیان کرد: اگر بخواهیم به موفقیت برسیم باید به نیروی انسانی اهمیت دهیم تا مهاجرت کاهش یابد زیرا اقتصاد دانش بنیان با پول درست نمی  شود بلکه به یک محیط مناسب برای فعالیت علمی نیاز دارد که بتوان به جای سرمایه گذاری در منابع زیرزمینی روی عقل و فکر جوانان سرمایه گذاری کرد.

وی یادآورشد: خوشبختانه در سالهای اخیر اتفاقات خوبی در کشور رخ داده و نسل جدیدی از کارآفرینان در حال تولد و رویش است که میتوانند به درآمدهای میلیاردی برسند و برخی استارتاپ هایی که از زیرزمین خانه ها کارشان را آغاز کردند امروز توانسته اند به درآمدهای میلیاردی از فروش محصولات خود برسند که جای خوشحالی دارد.

ستاری بیان کرد: در حوزه پژوهش هزینه های زیادی می کنیم اما اگر انتظار داشته باشیم پژوهش با پول دولتی انجام شود خروجی مناسبی برای مردم نخواهد داشت و اگر دولت یک میلیون تومان آورده دارد باید باید بخش خصوص ۸ برابر آن را تامین کند تا طرح سودآور باشد.

وی اظهارداشت: پژوهشی که بخواهد وارد جامعه شود حتما باید توسط بخش خصوصی صورت گیرد زیرا  با پول دولت پژوهش جواب نمی دهد و تنها پول بخش خصوصی برکت دارد و نتیجه بخش است.

ستاری گفت: چون واردات چی هستیم و اقتصاد ما نفتی است از تولید داخلی حمایت نمی شود که ما با  راه اندازی شرکت های دانش بنیان دنبال تغییر این رویکرد هستیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان کشور تصریح کرد: اتفاقی که در نسل جدید رخ داده این است که یک عده جوان با اعتماد به نفس می خواهند دنیا را عوض کنند و اعتقاد داریم استارتاپ ها باید در کارخانه ها تولید و حمایت شود تا مانند بمبی در جامعه منفجر شده و آثارش را به جامعه منتقل کند.

وی اضافه کرد: راه اندازی شرکت های دانش بنیان یک مدل مبارزه با پشت میز نشینی و استخدام تحصیل کرده ها در سیستم دولتی است و با همین شرکت ها با استفاده از نوآوری، خلاقیت و ابتکار و ایده های عملی که شاید غیرقابل قیمت گذاری است می توان به اقتصاد کشور کمک کرد.

وی یادآورشد: استان قزوین قابلیت های بزرگی دارد و وجود بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو و یک هزار نفر هیئت علمی در مقایسه با قبل از انقلاب که ما در مجموع ۱۶۰ هزار دانشجو داشتیم بسیار قابل توجه است.

ستاری در ادامه گفت: با ظرفیت هایی که در استان وجود دارد پیشنهاد می کنیم صندوق پژوهش و نوآوری را در استان قزوین راه اندازی کنید و ما نیز حمایت لازم را انجام می دهیم تا زمینه اعطای تسهیلات به شرکت ها بسرعت مهیا شود.

وی اضافه کرد: در دادن تسهیلات دو مکانیزم داریم که از محل صندوق نوآوری با حداکثر ۱۱ درصد سود و صندوق توسعه برای شرکت های دانش بنیان با ۴ درصد تخفیف می توانیم کمک مالی ارائه کنیم.

ستاری گفت: باید جوانان را دریابیم و روی آنها سرمایه گذاری کرده و فکر کنیم ذخایر نفتی نداریم زیرا امروز دیگر منابع زیرزمینی که تمام شدنی است ارزش اساسی ندارد بلکه دانش آن ارزش دارد که بدون سوله و تجهیزات می تواند تحول آفرین باشد.

  8 اسفند 1397
بخش : قزوین / دولت
کد خبر: 61861
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز