رکن آبادی امروز بر دوش مردم تهران به سرای ابدی بدرقه می شود

سال 1345 در قم به دنیا آمد .غنضفر رکن آبادی دیپلمات ایرانی بود که از ۱۳۸۹ تا اردیبهشت ۱۳۹۳ سفیر ایران درلبنان بود. وی دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه لبنان، بیروت بود. حضور فعال او در عرصه سیاست که توام با ولایتمداری و روحیه انقلابی و اسلامی او بود برای همه ایرانیان خاطرات خوب ایرانی غیور بودن را تداعی می کند. او با ویزای عادی و همچون یه شهروند عادی امسال عازم حج شد . حتی بسیاری از هم کاروانی های او نمی دانستند همسفر آنها چه کوله بار ارزشمندی در دفاع از ارزشها و آرمانهای این کیان انقلابی دارد. تا اینکه در سوئ مدیریت عربستان حادثه منا اتفاق افتاد و درهمهمه همین اتفاق ، این سرباز خدوم انقلاب گم شد . خبر سلامتی نسبی و بستری شدن وی در تیتر خبرها، برای خانواده و همه ایرانیان خبر خوبی بود اما ضد و نقیض بودن برخی اخبار تا آنجا رسید که برخی گفتند جنازه او گم شده است ، برخی گفتند او را ربوده اند ... تا اینکه بنا به تحقیق و تفحص دولت ایران اسلامی مشخص شده متاسفانه این سرباز انقلاب در سایه بی توجهی دولت عربستان با  وجود اینکه در ساعات ابتدایی حادثه زنده بوده است، درگذشته است .

هنوز تیتر تمامی اخبار را به یاد داریم . در پی رویداد ازدحام حجاج در منا برخی از رسانه‌ها خبر از احتمال کشته‌شدن وی در این حادثه را دادند،که در نهایت به تأیید رسید.پیش‌تر روزنامه الجمهوریه چاپ لبنان اخباری مبنی بر پیدا شدن غضنفر رکن آبادی داده‌بود،روزنامه الجمهوریه چاپ لبنان اعلام کرده‌بود غضنفر رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار است. بنا بر اعلام روزنامه الجمهوریه چاپ لبنان، رکن آبادی در جریان حادثه منا بر اثر ازدحام جمعیت زخمی شده بوده‌است و برای درمان در یکی از بیمارستان‌های عربستان سعودی بستری می‌بوده، اما پس از چندی مشخص‌شد غضنفر رکن‌آبادی سفیر پیشین ایران در لبنان، جز جانباختگان رویداد ازدحام حجاج در منا محسوب می‌شود.

پیش از این شبکه العربیه در وبگاه خبری خود به نقل از آنچه آن را «منابع سعودی» خوانده‌بود، نوشته بود که «سفیر سابق ایران در لبنان، نامش در ورودی‌های کشورش در فهرست کسانی که برای حج آمده‌اند ثبت نشده و چنین اسمی در لیست حجاج نیست». به نوشته العربیه، اگر حضور رکن‌آبادی با حجاج تأیید شود، سفیر (سابق) به شیوه‌ای شناخته نشده وارد شده چرا که با نام و فامیلی که به آن شناخته می‌شود، اسمش ثبت نشده است. العربیه همچنین پیش‌تر اعلام داشته‌بود اخبار ضد و نقیضی از غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران منتشر شده و برخی اخبار از مفقود شدن او در حادثه ازدحام منا حکایت داشت و برخی دیگر می‌گفتند که او دچار مصدومیت جزئی شده بوده‌است.

پس‌ازاینکه رسانه‌ها خبر فوت وی را منتشر کردند، برادر وی اعلام نمود اطلاعاتی درباره وی در دسترس نیست. رکن‌آبادی بیانیه برائت از مشرکان را در عرفات قرائت کرده‌بود. حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور مجلس وزارت خارجه ایران با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره احتمال ربوده شدن رکن آبادی در خاک عربستان، اظهار داشت: «این مسائل تنها در حد گمانه زنی است، اما نمی‌توان به صورت قطعی این ادعا را رد یا تأیید کرد.

اما پس از مدتی اعلام شد وی هنوز در فهرست مفقودین حادثه منا قرار دارد. بعضی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها ایران احتمال ربایش این دیپلمات ایرانی را گزارش داده‌اند. معاون وزیر خارجه ایران پس از گزارشی اعلام کرد، غضنفر رکن‌آبادی در حین فاجعه منا از طریق خودروی امداد برای انتقال به بیمارستانی در عربستان منتقل شده است. در همین رابطه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی علاءالدین بروجردی، خاطرنشان ساخت، که اگر، دولت عربستان سعودی، نتواند فرضیه شهادت غضنفر رکن‌آبادی را اثبات کند، فرضیه ربایش سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان فرضیه امنیتی قابل‌پیگیری خواهد بود. سفارت ایران در گفتگو با "لبنان ۲۴"، تأیید و تصریح کرد که "برخی شاهدان عینی وی را پس از حادثه زنده مشاهده کرده‌اند. در حاشیه مراسم چهلمین روز درگذشت جان‌باختگان منا سید علی قاضی عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت گفت «در میان پیکرهای شناسایی‌شده هنوز از آقایان رکن‌آبادی و فولادگر خبری نیست، اما ممکن است با تطبیق نمونه‌های DNA به نتیجه قطعی برسیم؛ اما اگر در آن صورت نیز این افراد در بین جان‌باختگان فاجعه منا نبودند، دولت عربستان باید پاسخگو باشد.

سرانجام پس از دو ماه در تاریخ ۴ آذر ۱۳۹۴ پیکر وی بر اساس آزمایش دی اِن اِی شناسایی شد . مشخص شد این زائر در همان ساعات اولیه با وجود زنده بودن  به دلیل جراحاتی که داشته است در میان جانباختگان بعنوان قربانیان حادثه گذاشته می شود و متاسفانه حق را لبیک می گوید و در در همان گروه اولیه دفن شدگان به خاک سپرده میشود. با پیگیری دولت جمهوری اسلامی ایران و شناسایی پیکر وی، مجوز نبش قبر صادر و جنازه وی به ایران برمیگردد. امروز غنضفر رکن آبادی برروی دوش نمازگزاران تهرانی تشییع می شود. به همین دلیل امروز نماز جمعه تهران در مصلی تهران اقامه خواهد شد .

  6 آذر 1394
بخش : تهران / جامعه
کد خبر: 50369
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز