تهران، بهشت سارقان؟!

با مرور اخبار سرقت ها و آمارهای ارائه شده از سوی پلیس به راحتی می توان دریافت که سرقت های خرد از جمله لوازم خودرو و زورگیری در کلانشهر تهران افزایش یافته است؛ که می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.
سرقت در چند سال اخیر با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش بیکاری به بزرگ ترین دغدغه پایتخت نشینان تبدیل شده است. با مرور اخبار سرقت ها و آمارهای ارائه شده از سوی پلیس به راحتی می توان دریافت که سرقت های خرد از جمله لوازم خودرو و زورگیری در کلانشهر تهران افزایش یافته است؛ موضوعی که با توجه به کاهش میانگین سن سارقان می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.

براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی نیروی انتظامی، روزانه به صورت متوسط 1800 سرقت در کشور رخ می دهد که بیشترین آنها در تهران به پلیس گزاش شده است. نگرانی شهروندان از افزایش سرقت های خشن و باندی در سطح پایتخت و لزوم برخورد قاطع دستگاه قضایی با این مجرمان باعث شد دو سال قبل دادسرای ویژه مقابله با سرقت در تهران راه اندازی شود که رسیدگی به پرونده ها به صورت تخصصی در این دادسرا باعث کاهش جرایم خشن و سازمان یافته در تهران شده است.

در گفت و گویی که با قاضی رضا ابوالحسنی،  معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ویژه سرقت وضعیت سرقت در پایتخت و برخورد با مجرمان را بررسی کردیم که در ادامه می خوانید:

تهران، بهشت سارقان؟!

در حال حاضر وضعیت کلی سرقت و زورگیری در تهران چگونه است؟

خوشبختانه در سال جاری شاهد کاهش وقوع سرقت های خشن و مسلحانه در تهران بودیم. در همین حال کشفیات سرقت های خشن، باندی و سازماندهی شده افزایش یافته و وقوع این گونه جرایم روند نزولی در پیش گرفته است. اما در موضوع جرایم خرد متاسفانه شاهد افزایش وقوع هستیم که علل مختلفی در وقوع آن نقش دارد. براساس آمار 15 درصد سرقت های تهران به صورت باندی و حرفه ای انجام می شود.

مهم ترین سرقت های تهران در حال حاضر کدام است؟

موبایل قاپی، کیف قاپی و لوازم داخل خودرو بیشترین آمار سرقت را به سبب آسانی ارتکاب به خود اختصاص داده است.

مهم ترین علل وقوع و افزایش سرقت های خرد در پایتخت چیست؟

اعتیاد هم تری علت افزایش سرقت خرد در تهران است. بیشترین سرقت های تهران توسط معتادان کارتن خواب و خیابانی برای تامین هزینه مواد مخدر انجام می شود و بیشتر سرقت های خرد در محلاتی که معتادان تردد دارند، ثبت می شوند.

چرا سارقان در سال های اخیر به سمت سرقت طلا و ارز خانگی روی آورده اند؟

سارق دارای تفکر اقتصادی است و به دنبال کالایی می رود که در برابر زحمت سرقت ارزش داشته باشد. سرقت طلا و دلار بسیار راحت و غیرقابل ردیابی است. مردم هم متاسفانه رو به نگهداری طلا و ارز در خانه ها آورده که همین امر موجب افزایش این گونه سرقت ها شده است. در حال حاضر 12 درصد سارقان تهران را دزدان منزل تشکیل می دهند که 90 درصد این افراد طلا، ارز و اموال باارزش کم حجم را سرقت کرده و دیگر لپ تاپ یا دوربین سرقت نمی کنند.

بهترین راهکار برای کاهش سرقت طلا و ارز در خانه ها قرار دادن آنها در صندوق امانات بانک هاست. توصیه ما به مردم این است که به هیچ عنوان اشیای قیمتی را در خانه ها نگهداری نکرده و تنها به گاوصندوق های خانگی اکتفا نکنند چرا که این گاوصندوق ها از امنیت کافر برخوردار نبوده و سارقان به راحتی آنها را باز کرده یا جا به جا می کنند.

به تازگی شایعاتی مبنی بر اینکه سارقان دارای دستگاه طلایاب یا فلزیاب هستند منتشر شده که این موضوع صحت ندارد. بیشتر اقلام خانه فلزی است و این دستگاه ها در خانه های شهری کاربردی ندارد. حس ششم سارقان بسیار بالاست و به راحتی محل نگهداری اشیا قیمتی را در خانه ها پیدا می کنند.

براساس اعلام پلیس باندهای سرقت برای فرار از مجازات از نوجوانان استفاده می کنند، این موضوع صحت دارد؟

این موضوع را نه تایید و نه تکذیب می کنم. نیروی انتظامی اگر آماری دارد می تواند ارائه دهد. براساس قانون اگر مجرمی از اطفال برای ارتکاب جرم استفاده کند، فرد استفاده کننده به اشد مجازات همان جرم محکوم می شود.

تهران، بهشت سارقان؟!

سن ارتکاب جرم در تهران چگونه است؟

در زمینه سرقت حرفه ای میانگین سن مجرمان به زیر 30 سال کاهش یافته است. بیشتر سارقان تهران بین 25- 30 سال سن دارند، اما سن کیف قاپان و زورگیران خیابانی کمتر از میانگین کلی است.

در چه صورتی سارقان محارب شناخته می شوند؟

یکی از عوامل افزایش سرقت در تهران اجرا نشدن حد است. سرقت از نظر اسلام دارای دو مجازات قطع ید یا در صورت مسلحانه بودن محارب است. محاربه دارای شرایط خاصی است که مهم ترین آن داشتن سلاح گرم یا سرد در سرقت است، اما سرقت منازل از نظر ما مجازاتش قطع  ید است که متاسفانه اجرای آن تعطیل شده و همین موضوع آثار سویی را در جامعه به وجود آورده است. رویکرد ما در پرونده هایی که مشمول حد می شود اجرای حد الهی است. به سارقان تهران هشدار می دهیم که اگر مرتکب سرقت خشن شوند از این پس حکم محارب و قطع ید در مورد آنها اجرا می شود.

آیا ماموران پلیس اجازه تیراندازی به سمت سارقان و کیف قاپان را هنگام ارتکاب جرم یا دستگیری دارند؟

در قانون نحوه به کارگیری سلاح و شرایط استفاده از اسلحه برای ماموران پلیس مشخص شده است. اگر متهمی هنگام ارتکاب جرم فرار کرده و به اخطار پلیس توجه نکند پلیس می تواند به سمتش شلیک کند. متاسفانه برخی ماموران فکر می کنند قانون به کار گیری اسلحه فقط شلیک دو تیر هوایی است. مهم ترین شرط این قانون این است که مامور آن را حفظ باشد. اگر ماموری تیر را به درستی هم شلیک کند و قانون را بلد نباشد محکوم می شود.

چرا برخی سارقان در مورد مرخصی هم دست به سرقت می زنند؟

این موضوع را قبول دارم، اما طرح ویژه ای را برای کنترل مجرمان در دست اجرا داریم. از این پس سارقانی که از زندان آزاد می شوند با همکاری پلیس آگاهی تحت کنترل قرار گرفته و دوره کنترل پس از آزادی را می گذرانند. این طرح به صورت الکترونیکی به زودی در سراسر تهران اجرا می شود که در کاهش سرقت و ارتکاب دوباره جرم تاثیرگذار است. فضای فرهنگی به گونه ای شده است که دستگاه های فرهنگی باید در حوزه پیشگیری ورود کرده و به کمک دستگاه قضا بیایند.

تهران، بهشت سارقان؟!

باید مجازات های استفاده از سلاح در سرقت هم در جامعه اطلاع رسانی شود. گاهی یک بار استفاده از چاقو برای زورگیری می تواند فرد را به سمت اتهام محاربه برده و مجازات های سنگین برای فرد در نظر گرفته شود. بسیاری فکر می کنند فقر علت اصلی سرقت است که از نظر من این موضوع درست نیست. فقر و بیکاری از علل وقوع سرقت است، اما نمی توان همه تقصیرات را گردن این دو علت انداخت. می توان گفت سارقان در حال حاضر راحت طلب شده اند و سرقت را راهکاری مناسب برای درآمد بالا می دانند.

این تعبیر که تهران بهشت سارقان شده است را قبول دارید؟

به جرات می گویم تهران برای سارقان ناامن شده و این افراد در حال کوچ از این شهر هستند و در شهرهای اطراف یا استان های بزرگ دیگر دست به ارتکاب جرم می زنند.

یکی از گله های مردم، آزادی مجرم بلافاصله پس از دستگیر است، علت این آزادی زودهنگام چیست؟

میان این که پلیس فردی را دستگیر کرده تا این که او در محاکم قضایی محکوم شود تفاوت وجود دارد. گاهی پلیس افرادی را دستگیر می کند که به دلیل نبود ادله کافی و اثبات نشدن ارتکاب سرقت از سوی این افراد آنها آزاد می شوند، اما اگر ارتکاب سرقت توسط فردی اثبات شود مطمئن باشید به این زودی ها او آزاد نمی شود.

کمبود زندان دلیل این آزادی زودهنگام نیست؟

برای نگهداری سارقان با کمبود محل نگهداری رو به رو نیستیم و خیال همه راحت باشد. به تازگی با همکاری سازمان زندان ها بازداشتگاه خاص نگهداری سارقان حرفه ای به نام سروش در اختیار ما قرار گرفته و سارقان به این بازداشتگاه منتقل و به صورت ویژه نگهداری می شوند.

تهران، بهشت سارقان؟!

آیا راه اندازی دادسرای ویژه سرقت در کاهش وقوع جرم موفق بوده است؟

دادسرای ویژه سرقت برای مبارزه با سرقت های خاص از جمله سرقت به عنف، مسلحانه، زورگیری و باندی در تهران راه اندازی شده و در طول دو سال فعالیت تخصصی توانستیم عملکرد مثبتی را نشان دهیم. در حال حاضر سوابق سارقان پایتخت به صورت متمرکز در این دادسرا وجود دارد. براساس آمار، پس از محکومان مواد مخدر بیشترین محکومان زندانی متهمان این دادسرا هستند.

این آمار نشان دهنده میزان بالای سرقت و برخورد سنگین دستگاه قضا با متهمان است. خوشبختانه ما در ماه های اخیر شاهد رضایت مالباختگان از عملکرد همکارانمان در رسیدگی به پرونده های سرقت در این دادسرا تا رسیدن به نتیجه به زیر دو ماه کاهش یافته است.

اگر شکات با قضات همکاری کرده و در وقت مقرر در دادسرا حاضر شوند قول می دهم زمان رسیدگی به پرونده ها از این مدت هم کمتر شود. سرپرست دادسرای ویژه گفت: خوشبختانه در سال جاری آمار سرقت های باندی در تهران 14 درصد کاهش یافته است.

 به مردم تهران این نوید را می دهیم که تا قبل از عید نوروز با توجه به برنامه های مدون که در حال اجراست سرقت های سازمان یافته تا 50 درصد کاهش یابد و تهران برای سارقان دیگر امن نخواهد بود. برای دستگیری سارقان با همکاری سایر دادستان ها طرح هایمان را در شهرهای اطراف نیز انجام می دهیم. در طرح آخری که چندی قبل اجرا کردیم 30 درصد دستگیری ها در اطراف تهران انجام شد.

  9 بهمن 1394
بخش : تهران / اخبار داغ / جامعه
کد خبر: 51874
مرجع: ماهنامه دنیای زنان
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 1
  • مرد نگهبان | 10/11/1394 - 11:35

    فرق بین پلیس در خارج با پلیس در ایران اینه که اونجا به بهانه تشویش اذهان زندگی و امنیت مردم را به دست باد نمیسپارند و بارسانه ای کردن انواع جرم و جنایت به نوعی اعتراف میکنن که پلیس اگرچه تلاش میکنه از ادامه جرائم و جنایات پیشگیری کنه ولی این مردم هستند که باید حواسشون را به دورو برشون جمع کنند ولی در ایران پلیس فقط کشفیات را اعلام میکنه چون وحشت داره مردم با اطلاع از جرم و جنایاتی که هر روز در جای جای این کشور در حال وقوعه، اعتمادشون را به پلیس از دست بدن و پلیس را نیروی به درد نخوری تصور کنند.
    من کاری به پلیس و سیاستهای اطلاع رسانیش ندارم، ولی از سر وظیفه اینو میگم که مردم اگر برای محافظت از منزل، محل کار، خودرو و و و قصد خرید سیستمهای امنیتی را دارند که با عناوین مختلفی همچون ضد سرقت، ضد دیلم، ضد برش، ضد اسید، ضد تخریب و و و در بازار به خریداران معرفی میشوند، به گفته ها و زبان بازیهای فروشندگان توجه نکنند و قبل از خرید از فروشنده بخوان در فاکتور رسمی ضمانت پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت را متعهد بشه و اگر نشد و شروع به بهانه تراشی کرد که مثلا من نمیتونم این کارو بکنم و این سیستمها فقط در ورود سارقین تاخیر ایجاد میکنند ازش بپرسن پس تا حالا چرا داشتی محکم میگفتی این درب یا قفل ضد سرقت یا ضد دیلم یا ضد اسید یا ضد برش هست و هیچ دزدی نمیتونه ازش وارد بشه، چون با نخریدن مشکل اساسی که در کشور ما سالهاست جا افتاده حل نمیشه چون اون فروشنده به شکار بعدی همین دروغها رو میگه و یه خونواده را بدبخت جیب خودش میکنه ولی اگر چند نفر بهش بگن چرا وقتی ضمانت پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت نمیدی میگی این دربها یا قفلها یا حفاظهات ضد سرقت هست و اون جواب نداشته باشه بده، دیگه یاد میگیره به دیگران دروغ نگه و زندگی و امنیت مردم را به دست باد نسپاره.
    باید این درخواست پرداخت خسارت در صورت وقوع سرقت از طریق سیستم یا تجهیراتی که فروشندگان ادعا میکنند ضد سرقت هست نهادینه بشه تا دیگه مردم خودشون بتونن بدون نیاز به نظارت و تایید سازمان یا ارگانی متوجه بشن دارن امنیت خودشون را به دست اهل یا نا اهل میسپارند.
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز