مشکلات پرونده‌های بزرگ و ملی در دادستانی تهران

دادستان عمومی و انقلاب تهران در نشستی با حضور رییس کل دادگستری استان تهران به بیان سیاست‌ها، اقدامات و طرح مشکلات موجود در دادستانی تهران پرداخت.

دکتر عباس جعفری دولت‌آبادی ضمن خیر مقدم به رییس کل دادگستری استان تهران، به شرح اقدامات دادسرای عمومی تهران طی ماه‌های اخیر پرداخت که به رغم مشکلات موجود اجرایی شده است.

تشکیل دادسرای جرایم پولی و بانکی
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به وسعت شهر تهران و اهمیت جرایم ارتکابی و پرونده‌های مطروحه در این حوزه قضایی وسیع، به سیاست دادسرای عمومی تهران در تشکیل نواحی تخصصی اشاره کرد و در این راستا از افتتاح رسمی دادسرای جرایم پولی و بانکی در اسفند ماه سال جاری خبر داد و بر نقش موثر دادسراهای تخصصی در رسیدگی به جرایم مرتبط با این دادسراها تاکید کرد.

مشکلات پرونده‌های بزرگ و ملی
دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به وضعیت شهر تهران در زمان انتصاب خود که هم زمان با اغتشاشات جریان فتنه 1388 بود و اعلام این که دادسرای شهید مقدس در این دوران شکل گرفت تا پرونده‌های متهمان و عوامل جریان فتنه و جرایم امنیتی در این دادسرا متمرکز شود، به دیگر پرونده‌های ملی و بزرگی که در دوره تصدی خود رسیدگی شده از جمله فساد سه هزار میلیارد تومانی، جرایم ارتکابی از سوی جریان انحراف، جرایم مرتبط با اخلال در بازار ارز و طلا، کلاهبرداری از سوی برخی شرکت‌های لیزینگ، پرونده بدهکار نفتی، فساد 12 هزار میلیارد تومانی و پرونده تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج اشاره و اظهار کرد: مشکلات مرتبط با پرونده‌های مهم که برخی مختومه شده‌اند از جمله اداره اموال پرونده‌ فساد سه هزار میلیارد تومانی هنوز بر دادسرا مشهود است.

نظارت دادستان بر زندان‌ها
دادستان تهران اقدام دیگر این دادستانی را تشکیل پنج دایره نظارت بر زندان‌های تهران تحت اداره مستقیم دادستان اعلام کرد و گفت: فعالیت این دوایر نظارت، موجب حضور نمایندگان دادستان در کلیه‌ زندان‌ها شده و نظارت بر زندانیان را تسهیل کرده است.

جعفری دولت آبادی به تشکیل معاونت اجرای احکام در دادسرای تهران به ریاست یکی از معاونان اشاره کرد که با هدف نظارت بر وضعیت واحدهای اجرای احکام و الزام سرپرستان نواحی به نظارت دقیق‌تر و توجه بیشتر بر اجرای احکام به عمل آمده است.

وی همچنین به تشکیل شعب ویژه در اجرای احکام و تجمیع پرونده‌های محکومان زندانی در این شعب و تشکیل دفتر زندانیان در هر ناحیه از دادسرا اشاره کرد و این تدبیر را در راستای اشراف دادستان بر آمار روزانه‌ زندانیان به منظور نظارت بر وضعیت آنان دانست.

پیگیری پرونده‌های محکومان قتل عمد و مواد مخدر
وی در تشریح اقدامات به عمل آمده نسبت به محکومان به قصاص نفس و اعدام از بابت جرایم مرتبط مواد مخدر و روان‌گردان، به تشکیل دو دفتر پیگیری در این راستا اشاره کرد و گفت: این دو واحد پیگیری با هدف بازبینی پرونده‌ها و آراء صادره، تسریع در روند عفو و دیگر اقدامات مربوط به این دسته از محکومان راه‌اندازی شده است که در این بخش موفق به انطباق آمار دادسرا و زندان و همچنین به‌روز رسانی آن شده‌ایم.

ساختار جدید معاونت‌های دادستانی

دادستان عمومی و انقلاب تهران از راه‌اندازی معاونت نظارت و ارزیابی در دادسرای عمومی تهران که با تصویب ریاست قوه قضاییه ایجاد شده است، خبر داد.

جعفری دولت‌آبادی اقدام دیگر دادستانی تهران را تقویت ارتباط دادستان و معاونان از طریق برگزاری حداقل یک تا دو جلسه در هفته اعلام کرد و در این راستا به اقدامات معاونت آموزش دادسرا که با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به امر آموزش قضات و معاونان را در دست دارد، اشاره کرد و گفت: معاونین دادسرا بارها قوانین جدید شامل قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی را مطالعه و بازبینی کرده و ایرادهای آن را مورد بحث قرار داده‌اند که منتهی به ارائه پیشنهادهای اصلاحی گردیده است.

وی ایجاد معاونت‌های دفاع از کیفرخواست، ضابطین و پیشگیری از وقوع جرم را در همین راستا ارزیابی کرد.

  28 بهمن 1394
بخش : تهران / جامعه
کد خبر: 52228
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز