زلزله ۴ ریشتری دماوند و تهران را لرزاند
تهران دوباره لرزید/ اطلاعات تکمیلی مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران از زلزله تهران

زلزله تهران,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی
دقایقی پیش زلزله تهران را لرزاند.

بر پایه این گزارش، ‌برخی از مناطق سمنان، دماوند،‌‌ پردیس،‌ و فیروزکوه نیز بر اثر وقوع زلزله به لرزه در آمده است.

 

اطلاعات تکمیلی مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران از زلزله دقایقی قبل

 بزرگی: ۴

 محل وقوع: مرز استانهای تهران و مازندران  - حوالی دماوند

 تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ ۱۳:۴۱:۳۷

طول جغرافیایی: ۵۲.۰۴

عرض جغرافیایی: ۳۵.۷۸

عمق زمین‌لرزه: ۱۲ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۷ کیلومتری دماوند (تهران)

۱۲ کیلومتری رودهن (تهران)

۱۵ کیلومتری بومهن (تهران)

     

 نزدیکترین مراکز استان:

۵۷ کیلومتری تهران

۹۵ کیلومتری كرج

 

زلزله ۴ ریشتری دماوند و تهران را لرزاند
دقایقی پیش زلزله ای با بزرگی ۴ ریشتر دماوند را لرزاند؛ زلزله ای که در تهران و دیگر شهرهای دور و اطراف احساس و موجب هراس برخی شد.

دقایقی پیش زلزله ای با بزرگی ۴ ریشتر دماوند را لرزاند؛ زلزله ای که در تهران و دیگر شهرهای دور و اطراف احساس و موجب هراس برخی شد.


 
بر اساس گزارش مقدماتی مرکز لرزه‌نگاری کشوری، کانون این زلزله که در ساعت ١٣:٤١ امروز (چهارشنبه ٩٩.٣.٧) به قوع پیوست، در طول جغرافیایی: ۵۲.۰۴ و عرض جغرافیایی: ۳۵.۷۸ و در عمق ۱۲ کیلومتری زمین واقع شده است.

 

اعزام ۳ تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده/آماده باش نیروهای امدادی در استان تهران و مازندران
سرپرست سازمان امداد و نجات از اعزام دو تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده در استان تهران خبر داد.

مهدی ولی پور سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در گفت وگو با ایلنا گفت: پس از وقوع زلزله ۴ ریشتری در منطقه مشاء بلافاصله دو تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده اعزام شده است.

 

وی ادامه داد: این زمین لرزه در عمق ۱۲ کیلومتری زمین و در ساعت ۱۳:۴۱ بوده است.

 

سرپرست سازمان امداد ونجات خاطرنشان کرد: ٢ تیم ارزیاب از شهرستان دماوند و ١ تیم ارزیاب از شهرستان آمل به مناطق زلزله زده اعزام شده است.

 

وی تاکید کرد: همچنین به استان های تهران و مازندران اعلام آماده باش شده است.

 

زلزله امروز تهران، پس‌ لرزه بود

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:
-  زلزله دقایق پیش تهران، پس لرزه‌های زلزله قبلی دماوند محسوب می‌شود.
- احتمال وقوع پس لرزه تا دو ماه وجود دارد

 

استان‌های تهران و مازندران نیز آماده باش

سخنگوی اورژانس کشور نیز ضمن اعلام آماده باش اورژانس‌های شهرستان فیروزکوه و دماوند از اعزام سه تیم ارزیاب به منطقه خبر داد و گفت: اورژانس بیمارستان‌های فیروزکوه و دماوند نیز در آماده باش هستند.

 

سازمان امداد و نجات هلال احمر هم دو تیم به منطقه اعزام کرد ولی با گذشت ۳۰ دقیقه از وقوع زلزله، مهدی ولی‌پور سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر درگفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد علاوه بر دو تیم اعزامی، تیم سوم نیز از شهرستان آمل به منطقه اعزام شد .

 

ولی‌پور همچنین گفت که به استان‌های تهران و مازندران نیز آماده باش اعلام شد.

 

در ساعت ۲۰: ۱۴ دقیقه، خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار کرد که خوشبختانه زلزله ۴ ریشتر مصدومی نداشته است . معمولا مصدومان زلرله‌هایی با این ریشتر و مشخصات حین فرار دچار مصدومیت می‌شوند.

 

زلزله ۴ ریشتری در گسل مشا رخ داده است

رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: زلزله ۴ ریشتری که دقایقی پیش در دماوند رخ داد، تهران را هم تحت تاثیر خود قرار داده و طبق گزارش‌های ما در نقاط مختلفی از تهران احساس شده است، اما شدت آن و همچنین عمق آن که در فاصله ۱۲ کیلومتری از سطح زمین بوده طوری نیست که منجربه نگرانی جدی شود، البته باید همواره در برابر زلزله آماده بود.

 

وی منشاء این زلزله را گسل مشا، یعنی منشاء همان زلزله ۵.۲ ریشتری اعلام کرد و گفت: پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، چندین لرزه دیگر نیز در محدوده همین گسل مشا رخ داده بود و این لرزه هم در ادامه همان است. این نشان می دهد که گسل مشا در حال حرکت است، اما شدت این لرزه طوری نبوده که بخواهیم تمامی دستگاه‌ها را به صورت ویژه به آماده باش در بیاوریم.

 

کرمی محمدی درباره خسارات زلزله نیز گفت: این لرزه در تهران خسارتی نداشته و ما گزارشی در این خصوص دریافت نکرده‌ایم، چرا که اساسا لرزه ۴ ریشتری چندان قدرت تخریب و خرابی هم ندارد.

 

وی از مردم خواست که به جای ترس و نگرانی از زلزله آمادگی خود را برای مواجهه با آن افزایش دهند چرا که تهران در موقعیتی زلزله‌خیز واقع شده و آنچه که می‌تواند خسارات زلزله احتمالی را کاهش دهد، نه ترس و وحشت که آمادگی و آموزش است.

 

شهروندان دماوند چند ساعت آینده را در فضای باز باشند

مهدی حیدری سرپرست فرمانداری شهرستان دماوند در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه مشخص نیست زلزله ۴ ریشتری امروز پس لرزه بوده یا پیش لرزه از همه شهروندان شهرستان دماوند خواست تا احتیاط کنند و در چند ساعت آینده در فضای باز باشند.

 

وی افزود: بار دیگر شاهد لرزه در گسل مشاء بودیم. بر همین اساس تمامی دستگاه‌های امدادی و خدماتی در سطح شهرستان دماوند در آماده باش کامل قرار گرفته‌اند و شهروندان باید آرامش خود را حفظ کنند و موارد ایمنی و احتیاطی را در هنگام وقوع زلزله در دستور کار خود قرار دهند.

 

  7 خرداد 1399
بخش : تهران / حوادث
کد خبر: 67260
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز