تخریب شبانه‌ی بافت تاریخی قجری در شیراز

تخریب شبانه خانه‌های تاریخی بافت قدیم شیراز خصوصاً در ایام تعطیلات سابقه‌ای چندساله دارد که در یک نمونه آن دو خانه تاریخی ثبت ملی شده اوایل اسفندماه ۹۶ به صورت شبانه تخریب شد.

شامگاه ۱۴ خرداد ۹۸ در پی اطلاع تعدادی از فعالان میراث فرهنگی استان فارس، در بافت تاریخی شیراز حاضر شد و مشاهده کرد که یک دستگاه بیل مکانیکی در میانه یک زمین خالی که گویا تا روزهای گذشته خانه‌ای تاریخی بوده به صورت شبانه در حال آواربرداری و گودبرداری است.

تخریب شبانه‌ی بافت تاریخی قجری در شیراز

دورتا دور این زمین را که در نزدیکی سه راه نمازی به سمت حرم مطهر شاهچراغ (ع) واقع شده با گونی پلاستیکی آبی رنگی پوشانده بودند اما نور و صدای ماشین آلات سنگین که از داخل این مکان به بیرون درز می‌کرد نشانگر کند و کاو در این محل بود.

* خانه‌ای تاریخی بود که تخریب شد

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: عصر سه شنبه خانه تاریخی دیگری در بافت قدیمی شیراز تخریب شد.

مسعود منیعاتی افزود: این خانه تاریخی بود اما هنوز ثبت فهرست میراث ملی ایران نشده بود.

*وجود کانال آب متعلق به دوران زندیه در این خانه

وی ادامه داد: ظاهراً کانال آب تاریخی و منحصر به فردی نیز داخل این خانه تاریخی کشف شده که گویا هنوز این کانال تخریب نشده و باید از خراب کردن این کانال جلوگیری شود.

منیعاتی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این کانال آب متعلق به دوران زندیه است، اظهار داشت: نیاز است که کارشناسان میراث فرهنگی برای مشخص کردن قدمت این کانال آب وارد عمل شوند.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس گفت: این خانه که در کنار خیابان شهید آیت الله دستغیب واقع شده در سال‌های گذشته دیواری بلند جلو آن کشیده شده بود که به همین دلیل پشت آن مشخص نبود.

وی اضافه کرد: با پرس و جویی که از اهالی محلی این منطقه انجام شده گویا این خانه تاریخی متعلق به دوران قاجاریه بوده است.

براساس گفته‌های چندین نفر از اهالی محل، در این خانه تاریخی زیبایی‌های نظیر کاشیکاری، نقوش برجسته و گچ بری های تاریخی وجود داشته است.

اهالی این محل و ساکنین مجاور این خانه تاریخی از چند شب گذشته شاهد کندوکاو و تخریب در این خانه بوده‌اند.

* تخریب با مجوز میراث انجام شده است

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: تخریب این خانه قدیمی با مجوز معاونت میراث فرهنگی این اداره کل انجام شده است.

محمدرضا بهمنی نژاد افزود: براساس مجوز صادر شده مقرر شده که مجدداً ساخت و ساز در این محل برای ایجاد یک واحد بوم گردی انجام شود.

وی ادامه داد: این کار با هدف بهسازی انجام شده و تمام مراحل این کار نیز با نظر و نظارت میراث فرهنگی و اعمال نظر فنی این نهاد انجام می‌شود.

خانه‌های تاریخی سلیمی و منتصری که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند، اوایل اسفندماه ۹۶ به صورت شبانه با استفاده از ماشین آلات سنگین تخریب شدند و متعاقب آن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد، مجری طرح توسعه حرم مطهر شاهچراغ (ع) این تخریب‌ها را انجام داده است.

این سازمان همچنین اعلام کرد: اقدام‌های تخریبی مشابه در سال‌های گذشته نیز صورت گرفته بود.

مسئولان اداره کل میراث فرهنگی فارس هم اعلام کردند کار تخریب خانه‌های تاریخی شیراز خلاف قانون بوده است.

پیش از این، کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی نیز در نشست کمیته فرهنگی این کمیسیون به بررسی شکایت شهروندان و تشکل‌های مردم نهاد شیراز در مورد تخریب خانه‌های میراثی از جمله خانه‌های تاریخی سلیمی و منتصری پرداخته است.

  17 خرداد 1398
بخش : فارس / جامعه
کد خبر: 63807
مرجع: ایرنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز