مسمومیت ۲۶۴ نفر در استان فارس با الکل / ۳۱ نفر جان باختند

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
مدیر روابط عمومی اورژانس فارس گفت: در کل استان ۲۶۴ نفر در روزهای گذشته دچار مسمومیت با الکل شدند که از این تعداد ۳۱ نفر فوت کردند.

طی روزهای اخیر که بحث شیوع و گسترش بیماری کرونا داغ است عده‌ای نیز از روی جهل با خوردن الکل دچار مسمومیت شده و برخی نیز بر اثر همین اتفاق جان باختند.

 

حسن همتی، مدیر روابط عمومی اورژانس فارس در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار داشت: در کل استان ۲۶۴ نفر در روزهای گذشته دچار مسمومیت با الکل شدند که از این تعداد ۳۱ نفر فوت کردند.

 

وی با بیان اینکه در استان ۴ دانشگاه علوم پزشکی فعال است به آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۲۵۱ نفر از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام شده که ۱۹۷ مورد مربوط به شیراز و ۵۴ مورد مربوط به شهرستان‌های تحت اشراف این دانشگاه بوده است.

 

مدیر روابط عمومی اورژانس فارس افزود: این آمار تا ساعت ۷:۳۰ صبح امروز است.

 

محمدرضا حیدری، سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه مصرف الکل خوراکی برای مقابله با نابودی کرونا ویروس هیچ پایه علمی ندارد، گفت: عده‌ای تصور می‌کنند چون ویروس کرونا نسبت به الکل حساس بوده و با ضدعفونی دست و سطوح با الکل از بین می‌‌رود، با شرب الکل نیز همین اتفاق در داخل بدن می‌افتد و در واقع به شکلی نقش ضدعفونی‌کننده در بدن دارد، در حالی‌ که این یک باور و تصور غلط، غیرعلمی و غیربهداشتی است.

 

وی با بیان اینکه دو نوع الکل اتیلیک (اتانول) و متیلیک (متانول) وجود دارد، افزود: به الکل اتیلیک در اصطلاح اتانول می‌گویند که هرجا اسم الکل می‌آید منظور همین نوع الکل است و بیشتر برای مصارف طبی استفاده می‌شود، همچنین در مصارف صنعتی هم برای تهیه عطر و ادکلن از آن استفاده می‌شود، این الکل اغلب خاصیت سمی ندارد و برای ضدعفونی کردن و مصارف پزشکی استفاده می‌شود.

 

حیدری تاکید کرد: اما مسمومیت با متانول می‌‌تواند منجر به ایجاد عوارض جدی چشمی از قبیل تاری دید، کاهش بینایی و کوری دائمی و در نهایت درگیری‌های مغزی، کاهش سطح هوشیاری، کما و مرگ بیمار شود.

 

به گفته سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه، مردم باید از اماکن معتبر مانند داروخانه ها الکل را تهیه کنند و الکل نیز از نوع اتیلیک باشد، زیرا از نظر ظاهری هیچ فرقی بین این دو الکل وجود ندارد و نمی‌توان تشخیص داد که الکل آیا اتانول است یا متانول و ممکن است ناخواسته عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد.

 

  25 اسفند 1398
بخش : فارس / سلامت
کد خبر: 66665
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز