طرح های توسعه منابع آب و خاک استان های مرزی ادامه دارد؛
افتتاح هشت پروژه آب و خاک آذربایجان غربی به دست رئیس جمهوری

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
با افتتاح طرح های توسعه منابع آب و خاک استان آذربایجان‌غربی شامل ۸ پروژه در قالب ۴ طرح با حضور رئیس جمهوری، اجرا و بهره‌برداری از بخش مهمی از طرح های توسعه منابع آب و خاک ۱۲ استان مرزی کشور وارد مرحله جدیدی می شود.

طرحهای توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی کشور (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، اردبیل، آذربایجانشرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان) با هدف تأمین آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت، چشم اندازی مناسب را برای توسعه اقتصادی در این مناطق ایجاد کرده است.

 

گزارش روابط عمومی وزارت نیرو حاکی از این است که این طرح ها می تواند نقشی اساسی در توسعه پایدار استان های مرزی، ارتقای معیشت، بهبود استانداردهای زندگی مردم، کاهش فقر، توزیع مناسب درآمد و تقویت هویت ملی و تعلق سرزمینی را در استانهای مرزی داشته باشد. این طرحها گام مهمی در جهت دستیابی به توسعه پایدار با رعایت تاب آوری اکوسیستم‌های طبیعی است.

 

با عزم جدی دولت تدبیر و امید، از سال ۱۳۹۳ اجرای طرح های توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان مرزی کشور در قالب ۶۱ طرح و ۱۲۰ پروژه با هزینه کردی بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد ریال، سرعت یافت. تعداد زیادی از این طرح ها در استانهای مرزی کشور آماده بهره برداری هستند که در این مرحله، طرح های توسعه منابع آب و خاک استان آذربایجان غربی امروز (سه شنبه) توسط رییس جمهوری افتتاح می شود.

 

در این سفر، طرح توسعه بهره‌برداری از رودخانه ارس در محدوده آذربایجان غربی (کرم آباد)، طرح سد سیلوه و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، طرح سد و نیروگاه سردشت و طرح غازان، از مواردی است که توسط رئیس جمهوری افتتاح می شود. 

 

سد مخزنی کرم آباد، شامل یک سد خارج از بستر بوده که با حدود ۲۱ کیلومتر خط انتقال و سه ایستگاه پمپاژ، به میزان ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از شبکه های آبیاری مدرن را آبیاری خواهد کرد. در این مرحله هشت هزار و ۴۰۰ هکتار از این اراضی، آماده بهره‌برداری است.

 

ساختمان سد و نیروگاه سردشت شامل یک سد خاکی با هسته رسی بوده که علاوه بر استحصال انرژی پاک برق‌آبی سالانه به میزان ۴۲۱ گیگاوات ساعت، آب شرب شهرهای سردشت و ربط را نیز تأمین خواهد کرد.

ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی سیلوه با هدف تأمین آب مورد نیاز برای ۱۲ هزار و ۹۶۰ هکتار از اراضی اطراف شهرستان پیرانشهر و مسیر کانال جَلدیان احداث شده است که هم اکنون چهار هزار هکتار شبکه آبیاری درجه ۱ و ۲ به بهره‌برداری خواهد رسید.

 

-ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی غازان شامل سد انحرافی بویلاپوش با قابلیت تنظیم ۵۱ میلیون مترمکعب آب نابهنگام رودخانه قطورچای و تأمین و توسعه آب بهنگام برای ۶۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی احداث گردیده که در این مرحله سه هزار ۳۰۰ هکتار از آب آن بهره‌مند خواهند شد.

 

در این مرحله ۱۶ هزار هکتار از اراضی منطقه به زیر کشت می‌رود و در صورت تکمیل این طرح‌ها، ۴۶ هزار و ۵۰۰ هکتار شبکه آبیاری مدرن در این مناطق ایجاد و از محل تولید نیروی برق‌آبی، سرجمع ۴۵۰ گیگاوات ساعت در سال انرژی برق تولید خواهد شد.

 

تا کنون در این پروژه‌ها سه هزار و۶۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و در این مرحله بخش‌هایی از این طرح‌ها با هزینه کرد دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افتتاح یا آبگیری می‌شوند. با کمک این پروژه‌ها، آب شرب برای بیش از ۴۰۰ هزار نفر تامین شده و ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر بصورت مستقیم و ۴۰ هزار نفر بصورت غیرمستقیم مشغول بکار می‌شوند.

  31 اردیبهشت 1398
بخش : آذربایجان غربی / دولت
کد خبر: 63538
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز