نظر نماینده تبریز درباره شعار برخی هواداران تراکتور

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنشی به انتشار ویدیویی از برخی هواداران تیم فوتبال تراکتور سازی گفت که بلند کردن پرچم یک کشور دیگر برای جامعه قومیتی ترک قابل قبول نیست.

مسعود پزشکیان اظهارکرد: ما در حال نوشتن اساسنامه فراکسیون ترک زبانان در مجلس هستیم، البته قرار بود در هیات رئیسه مجلس هم آیین نامه ای درباره فراکسیون ها نوشته شود اما از نظر قانونی نمی توان جلوی راه اندازی این فراکسیون را گرفت.

وی افزود: ما هم معتقدیم هر حرکتی می تواند هم جنبه خوب داشته باشد هم جنبه بد. فراکسیون های قومیتی هم در واقع یک تیغ دو لبه هستند که هم می توانند مشکلات مملکت را حل کنند و هم می توانند مشکل جدید ایجاد کنند. ممکن است عده‌ای بخاطر برخی مشکلات از مسائل قومیتی بر ضد نظام، انقلاب و ارزش ها استفاده کنند اما اگر ما نتوانیم همین قومیت ها را به طرف ارزش‌ها بکشیم، ممکن است به مسیر دیگری کشیده شود و مسائلی مانند پان ترکیسم، پان کردیسم و پان عربیسم شکل می گیرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: من ویدویی را دیدم که در مسابقه تراکتور سازی عده ای پرچم کشور دیگری را بلند کردند و شعارهای بی‌ربط می دادند که این اصلا قابل قبول نیست. جامعه قومیتی ترک هم چنین چیزی را قبول نمی کند.

نائب رئیس مجلس اضافه کرد: اگر نخواهیم حقوق طبیعی و قانونی را برای قومیت های مختلف اعم از ترک، کرد، لر، عرب و عجم قائل باشیم عده ای دیگر به اسم دفاع از حقوق آنها، آنها را به راهی که نباید می کشانند لذا معتقدیم باید در چارچوب قانون، حقوق همه قومیت ها مدنظر قرار گیرد تا بهانه به دست کسانی که منتظرند دعوای قومیتی راه بیندازند ندهیم.

نائب رئیس مجلس در پایان تصریح کرد: اگر این کار را نکینم قومیت ها تحریک می شوند در حالی که به اعتقاد من می توانیم همه قومیت های مختلف را در چارچوب قانون در کنار هم داشته باشیم و کسی حق ندارد به یک قومیت بی احترامی کند.

  3 دی 1395
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز