وزیر ارشاد:
تعداد جان باختگان فاجعه منا 8 هزار نفر است / به ایران اعلام کرده بودند که همه اجساد در عربستان دفن خواهد شد مجموعه: اخبار اجتماعی
علی جنتی عصر پنجشنبه پس از حضور در مجلس یادبود یک جان باخته اهل بناب آذربایجان شرقی در حادثه مکه طی گفتگویی گفت: بدنبال فرمایشات مقام معظم رهبری و فشارهای بیرونی بود که عربستان سعودی با تحویل کل پیکرهای جانباختگان حادثه منا به ایران موافقت کرد.

وی افزود: کسانی که به نوعی جزو پیروان ولایت فقیه هستند، مثل سید حسن نصرالله وقتی رژیم اسراییل را تهدید می کند، اسراییل غاصب می داند که این تهدید توخالی نیست بنابر این وقتی رهبری سخنی می گویند به طور حتم کشورهای دیگر حساب خودشان را می کنند.

وزیر ارشاد تعداد جانباختگان حادثه منا را حدود هشت هزار نفر اعلام کرد و افزود: جمهوری اسلامی از روز اول برای شناسایی و بازگرداندن زایران ایرانی تلاش کرد و این اواخر که قرار بود حدود 130 نفر از آنان با یک هواپیما برگردانده شوند یک مرتبه اعلام کردند که هیچکدام از پیکرهای زایران از عربستان خارج نخواهد شد و باید همین جا دفن شوند.

جنتی گفت: سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما تا به حال خویشتن داری کردیم ولی از این پس اگر قرار باشد که نسبت به حجاج ایرانی بی احترامی شود یا نگذارند این اجساد به ایران بیاید آن وقت ما برخورد می کنیم و این برخورد سخت و خشن خواهد بود، اخطاری جدی به دولت عربستان بود.

وی افزود: از طرف دیگر دولت هم قبل از اینکه آقای رییس جمهور از سازمان ملل برگردد، جلسات مختلفی را با حضور معاون اول رییس جمهور و دستگاه های ذیربط تشکیل داد و در ادامه با بازگشت رییس جمهوری بلافاصله جلسه ای برگزار و با بحث و تبادل نظر در این باره مقرر شد تا از طریق دولت های صاحب نفوذ به عربستان فشار وارد شود تا نسبت به بازگشت پیکرهای جانباختگان همکاری کند.

وزیر ارشاد افزود: تا به حال از طریق دستبند هایی که حجاج به دست داشتند 464 جانباخته ایرانی شناسایی شده که پس از آوردن پیکر این جانباختگان شناسایی از طریق خانواده های آنان انجام خواهد گرفت.

به گفته جنتی ممکن است برخی اجساد که به خاطر کوتاهی عربستان در نگهداری آنها قابل شناسایی نباشند از طریق آزمایش های تخصصی کار شناسایی آنها انجام شود.

امسال 64 هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج به عربستان سعودی اعزام شدند که بر اساس آخرین آمار 464 تن از حجاج ایرانی در فاجعه روز پنجشنبه دوم مهرماه در سرزمین منا جان خود را از دست دادند.

  10 مهر 1394
بخش : جامعه
کد خبر: 49276
مرجع: انتخاب
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز