طلاق؛ قربانی می‌گیرد

وی اقدام پیشگیرانه را از مهم‌ترین راهکارهای کاهش آسیب‌های طلاق دانست و خاطرنشان کرد: خانواده و بخصوص مادران که تأثیر زیادی در طلاق دارند، باید در این زمینه نقش‌آفرینی درست و منطقی داشته باشند.
یک کارشناس اجتماعی گفت: طلاق تبعات بسیار بدی در جامعه دارد که ازجمله آن به وجود آمدن کودکان کار و خیابانی و مجرم شدن فرزندان طلاق است.

نرگس محمدیان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد آسیب جدی طلاق بر جامعه اظهار کرد: حجم بسیار زیادی از فرزندان طلاق وضعیت اسفباری در جامعه پیدا می‌کنند که این مهم نیازمند همکاری و عزم جدی و عملی دستگاه‌های مسئول در این زمینه برای کاهش یا جلوگیری از بروز پدیده طلاق است که تاکنون به آن به‌خوبی عمل نشده است.

وی بابیان اینکه طلاق تبعات بسیار بدی در جامعه دارد که ازجمله آن به وجود آمدن کودکان کار و خیابانی، فساد و مجرم شدن فرزندان طلاق است افزود: مشکلات، علل و عوامل آن باید بدون تردید به جامعه گفته شود و بعد به مبارزه با آن پرداخت. با پنهان‌کاری راه به‌جایی برده نمی‌شود، باید تکلیف مشخص شود.

محمدیان با تأکید بر اینکه با توجه به آمار و اطلاعات، فقر بیشترین علت آسیب‌های اجتماعی و بخصوص طلاق در استان است خاطرنشان کرد: طلاق از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تبعات جبران‌ناپذیر بسیاری به دنبال دارد.

این کارشناس اجتماعی ادامه داد: ‌نهادها و سازمان‌ها باید در این زمینه به وظیفه خود عمل کنند، اما تاکنون اقدام مناسبی انجام نداده‌اند و همچنان طلاق در جامعه قربانی می‌گیرد.

وی اقدام پیشگیرانه را از مهم‌ترین راهکارهای کاهش آسیب‌های طلاق دانست و خاطرنشان کرد: خانواده و بخصوص مادران که تأثیر زیادی در طلاق دارند، باید در این زمینه نقش‌آفرینی درست و منطقی داشته باشند.

محمدیان با تأکید بر اینکه بسیاری از زوجین پختگی و آمادگی کافی برای شروع زندگی مشترک را ندارند، بیان کرد: به دلیل عدم آموزش لازم و مهارت زندگی در اوایل زندگی مشترک دچار اختلاف می‌شوند و نتیجه آن طلاق می‌شود.

این کارشناس اجتماعی بابیان اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی غیرقابل‌جبران، ریشه در طلاق دارند، تصریح کرد: باید به زوجین و فرزندان نسبت به داشتن تعهد نسبت به زندگی آموزش لازم داد و فرهنگ‌سازی درست در این زمینه نهادینه شود که والدین می‌توانند در این زمینه بسیار تأثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: توجه جدی به مسئله ازدواج و هموار کردن مسیر این مهم موجب کاهش فساد و بی‌بندوباری در جامعه می‌شود و نگاه به فریضه و فلسفه مقدس ازدواج به‌خوبی در بین جوانان ما تبیین نشده و حتی بعضی از خانواده‌ها حمایتگر طلاق فرزندان خود هستند.

محمدیان بابیان اینکه مسئله طلاق باید به‌عنوان یک درد بزرگ و حاد در جامعه به آن توجه شود، چراکه بعد از شکل‌گیری طلاق، احساس بی‌کفایتی و بدبینی در فرد می‌شود و وی را به‌سوی خودکشی سوق می‌دهد، تصریح کرد: جوانان ما امروز نسبت به تشکیل زندگی و فلسفه آن آگاهی کافی ندارد و صرفاً به خاطر برخی هوا و هوس‌ها تن به ازدواج می‌دهند که بعداً نتیجه آن طلاق می‌شود.

این کارشناس اجتماعی با تأکید بر اینکه مشاوره قبل از ازدواج بسیار ضروری بوده که باید به جامعه در این زمینه آگاهی داد، اضافه کرد: متأسفانه در این زمینه بخصوص در استان نگاه منفی به این اقدام وجود دارد و احساس می‌کنند که فرد زمانی که دچار مشکلات روانی شود باید به مرکز مشاوره مراجعه کند.

  20 آبان 1394
بخش : جامعه
کد خبر: 49972
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز