کسری بودجه شش هزار میلیارد تومانی آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال این وزارتخانه شش هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.

علی اصغر فانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: درخواست آموزش و پرورش برای بودجه سال 95 سی و هفت هزار میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه حدود 31 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته و در مجلس تصویب شد. 

وی گفت: بیش از 98 درصد اعتبارات آموزش و پرورش پرسنلی و مربوط به حقوق فرهنگیان است که از قبل تعریف شده و نمی شود آنرا مدیریت کرد. 

وزیر آموزش و پرورش افزود: اعتبارات سال 94 این وزارتخانه 25 هزار میلیارد تومان بود که  8 درصد بیشتر از بودجه مصوب دریافت کردیم. 

فانی با بیان اینکه مشکل معیشتی فرهنگیان سابقه ای شصت ساله دارد که هر سال انباشته تر شده گفت: در اواخر مرداد 92 میانگین حقوق فرهنگیان یک میلیون و 300 هزار تومان بود که در پایان سال 94 به دو میلیون و 80  هزار تومان رسید. 

 

وی افزود: حداقل حقوق فرهنگیان رسمی و قراردادی وزارت آموزش و پرورش یک میلیون و 500 هزار تومان و حداکثر آن دو میلیون و 700 هزار تومان است. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: مطالبات مربیان پیش دبستانی و اضافه تدریس فرهنگیان تا پایان سال 94 پرداخت شده است. 

فانی با بیان اینکه در بودجه سال 95 چهار هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان اختصاص یافته است افزود: با این اعتبار مطالبات فرهنگیان بازنشسته در سال های 93 و 94 به طور کامل پرداخت خواهد شد. 

وی با اشاره به تدوین سند تحول نظام آموزش و پرورش و نقشه راه این سند گفت: این سند و نقشه راه آن مبنای توسعه آموزش و پرورش و برنامه های سال 95 هم بر اساس آن تدوین شده است. 

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در سال 95 هیچ برنامه ای در این وزارتخانه خارج از چارچوب سند تحول و اجرای آن اجرا نخواهد شد. 

فانی افزود: آموزش و پرورش فرآیند تعلیم و تربیت موضوعی نیست که صرفاً از عهده یک وزارتخانه بر‌آید بلکه برای این کار باید از تمام ظرفیت کشور استفاده کرد. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: استفاده از ظرفیت های مدارس غیردولتی برای تعدادی از دانشجویان از برنامه های این وزارتخانه است و هزینه های آن را نیز دولت می پردازد. 

وی با اشاره به تأسیس مدارس غیردولتی بر اساس قانون از 27 سال پیش تاکنون افزود: هم اکنون 12 هزار مدرسه غیردولتی در کشور فعال است که ممکن است در تعدادی از آنها تخلفاتی هم صورت گیرد که با آنها برخورد می شود. 

فانی با بیان اینکه نباید مشارکت مردم در تعلیم و تربیت را از دست بدهیم گفت: در چند سال اخیر با متنوع کردن انواع مدارس توجه به مدارس دولتی کمتر شده است و از جمله سیاست های آموزش و پرورش تقویت مدارس دولتی و کاستن از تنوع مدارس است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: از جمله برنامه های این وزارتخانه راه اندازی مراکز حرفه ای سنجش معلمین به منظور رتبه بندی معلمان است. 

وی گفت: سقف پرداخت هزینه های بسیاری از معالجات فرهنگیان برداشته شده و وضعیت بیمه تکمیلی آنان در سال 94 بهتر از سال 93 بود. 

فانی تلاش برای جداسازی سه سال اول از سه سال دوم دوره ابتدایی را از جمله مصوبات سند تحول نظام آموزش و پرورش اعلام کرد و افزود: در سال تحصیلی جاری موفق شدیم در 60 درصد مدارس بالای 200 دانش آموز در دوره ابتدایی را در دو گروه مجزا و تقسیم کنیم. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود یک میلیون فرهنگی در 105 هزار مدرسه در سراسر کشور وظیفه تعلیم و تربیت 13 میلیون دانش آموز را برعهده دارند.

  13 اردیبهشت 1395
بخش : جامعه
کد خبر: 53327
مرجع: ساعت24
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز