توقیف موقت این‌بار بیمارستان‌ها

هم اكنون براي خدمات بيمارستان ها اعتبارنامه صادر شده و به لحاظ كيفي رتبه بندي مي شوند.  به  بيمارستان هاي متخلف در وهله اول تذكر داده شده  و سپس توقیف موقت مي شوند.

يكسري تخلفات مربوط به موسسات درماني و بخش ديگر در خصوص شكايت  رابطه بيمار وپزشك است.

هفته قبل، یک بیمارستان خصوصی در تهران پلمب شد. این خبر آنقدر در شبکه‌های اجتماعی بازخورد داشت که هیچکس گمان نمی‌کرد بیمارستانی خصوصی با هزینه‌های گزافی که از بیماران دریافت می‌کند، به دلیل ارائه نشدن خدمات مناسب و مشکلات موجود در ساختمان، پلمب و با خاطیان برخورد شود.

 

سال‌هاست دیدن و شنیدن مشکلات خدماتی در بیمارستان‌های دولتی برای شهروندان عادی شده و همچون اتفاقی که در بیمارستان دولتی اراک رخ داد، با خطای پزشکی و مشکلات خدماتی بیمارستان، جان یک شهروند گرفته شود. اما شنیدن تخلفات حاد در بیمارستان‌های خصوصی که به قول معروف نفس کشیدن هم در آن‌ها پول گزاف می‌خواهد، برای بسیاری از شهروندان عجیب و غیر قابل باور است. ولي تخلف بیمارستان خصوصی رامتین که حتی شکایت زیست محیطی نیز داشته، سبب شد این حقیقت مشخص شود که در مقابل پول کلان نیز نمی‌توان انتظار خدمات بهداشتی مناسب را داشت.


وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی بخش سلامت کشور چند وقتی است به منظور ارتقای کیفیت ارائه خدمات در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، نظارت‌های خود را بر این مراکز جدی‌تر کرده تا شاید بارقه‌های امید برای شهروندان جهت ارائه خدمات مطلوب‌تر پزشکی ایجاد شود.

 

«ایرج‌حریرچی»، قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که وظیفه سخنگویی این وزارتخانه را نیز دارد، در گفت‌و‌گو با «قانون» به چگونگی نظارت بر شبکه بهداشت و درمان کشور اشاره کرده و می‌گوید: نظارت بر بیمارستان‌ها دوره ای است و ناظران بیمارستان‌ها را در زمینه‌های مختلفی اعم از خدمات درمانی، تجهیزات پزشکی و... بررسی می‌کنند، در این شرایط بیمارستان‌ها، اعتبار‌بخشی شده و در این اعتبار نامه عملکرد کادر در مانی و پزشکی رتبه بندی می‌شوند. از سویی، اعتبار بخشی بیمارستان‌ها، نظر افکار عمومی را به خود جلب می‌کند و اگر بیمارستانی پلمب شود، مشخص می‌شود که پلمب بر چه اساسی صورت گرفته است و آیا آن تخلفاتی داشته یا خیر؟


تعیین درجه کیفی مراکز درمانی
نظارت بر بیمارستان‌ها در حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شد و با نظارت ماموران این حوزه و ارزیابی شاخص‌های مختلف از جمله شاخص‌های فیزیکی و ظاهری بیمارستان، خدمات هتلینگ، شاخص‌های نیروی انسانی و کیفیت خدمات درمانی و نیز رضایتمندی مردم از خدمات بیمارستانی به هر بیمارستان یک درجه شامل درجه یک ممتاز، درجه یک، درجه دو یا درجه سه داده و میزان تعرفه دریافتی هر بیمارستان بر اساس درجه اعتباربخشی آن تعیین می‌شد.


 قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه این وزارتخانه به دنبال مچ‌گیری از بیمارستان‌ها نیست، تاکید می‌کند: اعتبار نامه‌های بیمارستان‌ها برای ارتقای کیفیت خدمات بیمارستانی و سلامت جان شهروندان صادر می‌شود و هدف ما این است که توانایی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی را برای انجام خدمات مناسب درمانی به بیماران افزایش دهیم.

 

اعتباربخشی در اصل، میزان توانایی بیمارستان را مشخص می‌کند و باعث شناسایی ضعف بیمارستان‌ها و رفع آن‌ها می‌شود. حریرچی درباره چگونگی انجام خدمات اعتبار سنجی نیز تاکید کرد: اعتباربخشی بیمارستان‌ها مدتی است توسط موسسه‌ای مستقل صورت می‌گیردچرا که ما بر این باوریم موسسه مستقل در نظارت بیمارستان‌ها، ملاحظه نمی‌کند و در صورتی که در بیمارستانی تخلفی مشاهده کند، بلافاصله اقدامات لازم را انجام می‌دهد. زمانی که مسئولان ناظر وزارت بهداشت تشخیص دهند بیمارستانی استانداردهای لازم را در بخش‌های مختلف رعایت نکرده است در وهله اول، به مسئول فنی تذکر داده و در ‌‌نهایت به تعطیلی موقت بیمارستان منجر می‌شود تا کادر مدیریت آن درصدد رفع مشکلاتی که در اعتبار نامه به آن  اشاره شده، برآیند.


معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در مراکز درمانی شاهد بروز دو دسته تخلفات هستیم، اذعان کرد: یکسری تخلفات مربوط به موسسات درمانی و بخش دیگر در خصوص شکایت رابطه بیمار و پزشک است که در برخی موارد با شکایت شاکی خصوصی  بوده و در برخی دیگر ممکن است ناظر از مسئولان فنی و دستگاه‌های نظارتی و سازمان نظام پزشکی شکایتی داشته باشد.


  برخورد با دریافت اضافه هزینه
حریرچی در ادامه در پاسخ به این سوال «قانون» که آیا وزارت بهداشت مکانیزم نظارتی آنلاین دارد، یعنی اتاق کنترلی باشد که تمامی پرونده‌هادر این سیستم ثبت شود، افزود: وزارت بهداشت دارای سیستم ثبت اطلاعات بیمار است که به دلیل اینکه زیرساخت‌هایش در کشور فراهم نشده، در حال حاضر فقط ۵۷۰ بیمارستان دولتی تحت پوشش این طرح است و برخی از بیمارستان هاي خصوصی به صورت داوطلبانه از این طرح پیروی می‌کنند. یکی از مزایای این سیستم آن است که در صورتی که تخلفی توسط کادر درمان صورت بگیرد، سریع‌تر می‌توان پیگیری کرد.

 

در خصوص بعضی دریافت‌های غیر متعارف که به طور غیر‌مستقیم احتمالا شکل می‌گیرد، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی با افراد متخلف از مسیر قانونی برخورد می‌کنند و همچنین بايد اقدامات پیشگیرانه نیز در این خصوص صورت پذیرد. به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، با همراهی جامعه پزشکی و مردم خوشبختانه بخش قابل توجهی از پرداخت‌های غیر قانونی و تخلفاتی که در این حوزه صورت می‌گرفت، سامان یافته است و نهادینه سازی و استمرار این امر خطیر حتمی و اجتناب ناپذیر است. پرداخت‌های غیرمتعارف برای خدمات پزشکی خط قرمز وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است و وضعیت دریافت‌های غیرمتعارف در تمامی بیمارستان های دولتی و خصوصی شهرستان‌ها به صفر رسیده و در بیمارستان‌های خصوصی تهران نیز به میزان بسیار زیاد کاهش یافته است.

 

  قائم مقام وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شکایات و پیام‌های مردمی در خصوص تخلفات بیمارستان‌ها به جدیت پیگيری می‌شود، گفت: اخطاریه‌ها و تذکرات زیادی در سال گذشته برای بهبود عملکرد بیمارستان‌ها صادر شد که نتیجه آن ارتقاي سطح کیفی خدمات بیمارستان‌ها بود. دولت، در حوزه پزشکی نظارت‌های دقیقی را بر خدمات ارائه شده به شهروندان اعمال کرده که نتیجه آن نیز بهبود عملکرد مراکز درمانی در سال‌های اخیر است.


 وی در همین زمینه به واگذاری امور تصدی به بخش غیر دولتی اشاره و خاطرنشان کرد: واگذاری تصدی و ارائه خدمات به بخش غیر‌دولتی از موضوعاتی است که سیاست کلی همه دولت‌ها در سال های اخیر بوده است و تلاش می‌شود تا جای ممکن دولت اداره امور تصدی را به بخش غیر دولتی واگذار کند که این سیاست نیز همچنان ادامه دارد.

  13 اردیبهشت 1395
بخش : جامعه
کد خبر: 53337
مرجع: قانون
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز