هشداردوباره درباره شیوع آنفلوانزای پرندگان / ۷ استان درگیر شدند

اخبارجدید,خبرهای جدید,اخبارجدید

سازمان دامپزشکی کشور هشدار داد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان علائم ظاهری ندارد و مردم در هر شرایطی، پرندگان مهاجر را شکار نکنند و نخورند.

به نقل از سازمان دامپزشکی کشور، مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی خبر گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه لاشه پرندگان، سریعا این موضوع را به مراکز دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.

 

فرشاد طهرانی اضافه کرد: ما از دهه سوم آبان ماه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان شدیم و درحال حاضر استان‌های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، قم، مرکزی، کرمانشاه و مازندران در معرض ابتلا به این بیماری‌اند.

 

او با بیان اینکه به مسئولین استان‌های گیلان و گلستان هم در این زمینه هشدار داده‌ایم، گفت: این بیماری از طریق پرندگان مهاجر در مسیرمهاجرت از سیبری به نیمکره جنوبی وارد کشور ما می‌شود.

 

طهرانی  با بیان اینکه پرندگان مهاجر به این بیماری مقاومند و علائم ظاهری ندارند، گفت: توصیه جدی می‌شود مردم از شکار و خرید این پرندگان خودداری کنند.

 

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی با اشاره به دو نوع مراقبت فعال و غیرفعال در این حوزه گفت: مراقبت فعال برنامه ریزی شده است و ما از شهریور امسال به ۱۸۰۰ واحد صنعتی مراجعه و از۳۵هزار پرنده نمونه برداری کردیم.

 

او افزود: در مراقبت غیرفعال نیز اگر مردم با تلفات جمعی پرندگان روبرو شوند به ما اطلاع می‌دهند و ما با حضور در محل اقدام به نمونه گیری می‌کنیم.

 

طهرانی با بیان اینکه اگر یک واحد صنعتی آلوده شود تمام پرندگان آن واحد را معدوم می‌کنیم، گفت: همچنین در شعاع ۳ تا ۱۰ کیلومتر از آن واحد اقدامات پیشگیرانه شدیدی اعمال می‌شود.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی نمی‌تواند با متخلفان برخورد کند، گفت: لازم است دستگاه‌های ذیربط به ما کمک کنند و از عرضه پرندگان مهاجر جلوگیری شود.

 

وی گفت: واکسن این بیماری برای پرندگان وجود دارد، اما چون سیاست جهانی ریشه کنی این بیماری است پرنده‌ها در واحدهای صنعتی واکسیناسیون نمی‌شوند و در برخی کشورها هم که واکسیناسیون دارند با شکست روبرو شده است.

  23 آذر 1395
بخش : جامعه
کد خبر: 55899
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز