رضا پرستش، مسیِ ایرانی ها

گفت و گو با رضا پرستش، که شباهت عجیب و غریبش به ستاره فوتبال جهان، باعث شهرتش شد.

مسی ایرانی؛ این لقبی بود که به رضا پرستش داده بودند و وقتی برای اولین بار عکس هایش را در فضای مجازی دیدیم با خودمان گفتیم حتما در عکس این طوری افتاده و از نزدیک خیلی هم نباید شبیه مسی باشد. واقعیت اما این بود که شباهت او به مسی از نزدیک بسیار شبیه تر از آن چیزی است که فکرش را بکنیم.
 
رضا پرستش: بدلِ لیونل مسی

از اولش برایمان تعریف کن. اولین بار چه کسی گفت که تو شبیه مسی هستی؟

من از همان اول شبیه مسی بودم و نزدیکانم به من می گفتند شبیه مسی هستی اما من بی تفاوت رد می شدم و می گفتم خب باشم، که چی؟ این حرف ها مدام بیشتر می شد و انگار شباهت ما دو نفر هم بیشتر می شد. آشنا و فامیل و غریبه هر کس مرا می دید می گفت می دانی چقدر شبیه هستید؟ می گفتم بله خب هستم، چه کار کنم؟
 
تا این که حول و حوش پنج، شش ماه پیش، پدرم خیلی اصرار کرد و گفت: «توی صفحات مجازی از خودت با لباس تیم ملی فوتبال آرژانتین عکس بذار.» هفت، هشت تا صفحه وبسایت به من معرفی کرد. من گفتم فقط برای یکی از این ها می فرستم اگر آن جا قبول کردند، کافی است. همان شب عکسم با لباس آرژانتین را فرستادم برای سایت ورزش سه و گوشی ام را خاموش کردم و خوابیدم. گفتم این ها جواب نمی دهند.
 
ساعت 10 صبح زنگ زدند و گفتند سریع بیا این جا. رفتم آن جا و عکس و فیلم و... شروع شد و همه جا پخش شد. از آن جا این شباهت برایم جدی شد. از آن موقع همه عکس هایم با لباس بارسا و آرژانتین و... است. ریش هایم را هم بلند کردم و همه جا معروف شدم.

قبل از این که مسی بشوی، چه کار می کردی؟

قبلش دانشجوی رشته شهرسازی در دانشگاه آزاد شهر قدس بودم که هنوز هم ادامه دارد. کار خاصی نداشتم. باشگاه می رفتم و یک مقدار هم گرافیتی کار می کردم.

وقتی تصاویرت پخش شد، چه اتفاقی افتاد؟ پیشنهادی برای تبلیغات داشتی؟

پیشنهاد برای تبلیغات که زیاد داشتم ولی فعلا دست نگه داشته ام و می خواهم با فکر جلو برویم. برای مثال در این مدت شرکت های داخلی زیادی مثل یکی از تولیدکنندگان یخچال فریزر خواسته اند برایشان تبلیغ کنم اما نکرده ام.

پیشنهاد مالی شان چقدر بوده؟

ایرانی ها از 10 میلیون تومان به بالا بوده و خیلی هایشان را قبول نکرده ام؛ مثلا می گویند در اینستاگرام عکس بگذار یا یک عکسی می دهند که بگذارم. بیشتر اما مراسمی است که به آن ها دعوت می شوم و می گویند شما فقط بیا و حضور داشته باش. در کل مدل های مختلفی بوده.
 
رضا پرستش: بدلِ لیونل مسی

پیشنهاد خارجی هم داشتی؟

بله، برای مثال یک شرکت اجاره خودرو در دوبی بود که 300 هزار درهم امارات پیشنهاد داد اما قبول نکردم و فعلا نمی خواهم این طور کارها را انجام دهم.

در مراسمی که رفتی آدم های معروف هم بوده اند؟ برخوردشان چطور بوده؟

بله. خیلی حضور داشته اند. برای مثال خواننده های زیادی بوده اند که آن ها هم آمده اند و عکس انداخته اند. الان اگر بخواهم اسم ببرم باید از مهدی یراحی، امید حاجیلی و علیرضا عصار بگویم. افراد معروف زیاد دیگری هم بوده اند که من الان یادم نیست. در مجموع اما شخصیت مسی طوری است که همه دوستش دارند.

خودت و خانواده ات فوتبالی هستید؟

شدید. پدرم که به شدت فوتبالی است و هوادار دوآتشه رئال و پرسپولیس است. من هم که از اول طرفدار بارسا بودم و وقتی فوتبال شروع می شود، من این طرف  خانه ام و او یک طرف دیگر و برای هم کری می خوانیم. وقتی هم که یکی از تیم هایمان می بازد، این کری را ادامه می دهیم. من به او پیامک می دهم و تسلیت می گویم و از این طور چیزها.

چقدر تلاش می کنی تا چهره ات شبیه مسی شود؟

تلاش خاصی ندارم، چون مثلا موهای من دقیقا همرنگ مسی است. حالا توی بعضی عکس ها موهای مسی مشکی می شود ولی قبلا که موهایم بلندتر بود هم شبیه بودیم.

ولی واقعا مرزهای شباهت را رد کرده  ای و انگار بدل مسی هستی.

درست است، بعضی ها واقعا اشتباه می گیرند و فکر می کنند من خود مسی هستم.

این معروف شدن برایت دردسر هم داشته؟ احتمالا اولش خیلی جذاب بوده هنوز هم است؟

بله، هنوز جذابیت دارد ولی خب دردسر هم دارد؛ مثلا یک زمانی در مرکز خرید بوده ایم و دیرمان شده بود حالا مدام باید عکس بگیری. به مردم هم اصلا نمی شود نه گفت، چون هم ناراحت می شوند و هم می گویند دارد خودش را می گیرد. یک بار هم در سوئد یک مراسم بود که همه مرا اشتباه گرفتن. همین دیروز یک «ایونت» بود بچه های تنیس باز بودند. اصلا فکرش را نمی کردند که مسی را ببینند و یکی شان این قدر حالش بد شد که نشست روی زمین. رفتم بهش گفتم بابا من ایرانی ام. مسی نیستم که!

پیش آمده که فکر کنند خود مسی هستی و بیایند به زبان انگلیسی حرف بزنند؟

بله، در مجموعه انقلاب داشتیم راه می رفتیم دو سه تا مرد مسن داشتند می دویدند. یک دفعه مرا دیدند و یکی شان آمد شروع کرد به انگلیسی حرف زدن. گفتم من ایرانی هستم. فارسی هم حرف بزنید، می فهمم.

احتمالا مردم و طرفداران مسی خیلی حواسشان به تو است و انتظار دارند همیشه شبیه مسی باشی. الان بیشترین درخواستشان چیست؟

چیزی که مردم می خواهند این است که من خودم را شبیه مسی کنم. بعد از کوچک ترین تغییر در مدل مو و ریش سریع کامنت و دایرکت می آید که تو هم تغییر بده. الان اما آخرین توصیه شان این بوده که برو باشگاه لاغر کن! البته آن قدرها چاق نیستم ولی یک عکسی بیرون آمده از من که در آن شکمم بد افتاده ولی نهایت چهار، پنج کیلو وزنم بیشتر باشد و دارم لاغر می کنم.

پشنهاد تتو هم داشته ای؟

خیلی زیاد بوده ولی خب نمی خواهم انجام بدهم.

رضا پرستش: بدلِ لیونل مسی
 
یعنی مثلا اگر فردا مسی کچل کرد، تو هم کچل می کنی؟

کچل کردن با رنگ کردن مو فرق دارد ولی باز هم سعی می کنم شبیه باشم.

این پیروی از چهره و رفتار مسی را تا کی می خواهی ادامه بدهی؟ تو الان زندگی خودت را کاملا رها کرده ای.

آرزویم این است که در جایگاهی قرار بگیرم که شخص دوم مسی باشم. مطمئنا مسی به عنوان بزرگ ترین بازیکن فوتبال دنیا خیلی کارها را نمی تواند انجام بدهد. خیلی جاها نمی تواند برود. من دوست دارم کسی باشم که این کارها را انجام بدهم. مثلا فلان مراسم را من بروم. فلان کار را من انجام بدهم. دوست دارم شخص دوم مسی باشم. جایگزین نه اما در کنارش باشم. خیلی ها دوست دارند مسی را ببینند یا مسی دوست دارد به خیلی ها کمک کند و شاید به هر دلیلی نتواند. دوست دارم من از طرف او این کارها را بکنم.

•    در مدت پنج، شش ماه گذشته رضا کلی مصاحبه داشته و روزی که برای عکاسی به آتلیه همشهری آمد، قبلش با شبکه تلویزیونی راشاتودی روسیه گفت و گو کرده و ویدئو ضبط کرده بود.

•    برخلاف چیزی که فکر می کردیم رضا اصلا اهل کلاس گذاشتن و این طور چیزها نبود و در عکاسی کاملا راحت بود. نکته جالب درباره مسی ایرانی این بود که بعضی رفتارهای مردم برای او هم عجیب بود. مثلا نمی فهمید چرا مردم از او امضا می گیرند! چون به نظرش او فقط بدل مسی است نه خود او.

رضا پرستش از روزهای آینده می گوید

با «مسی» قرار ملاقات گذاشتیم

این که مسی ایرانی در آینده می خواهد چکار کند از موضوعات مهمی است که ما هم از او پرسیدیم و او پاسخ های جالبی به ما داد.

خود مسی الان می داند شخصی مثل تو وجود دارد؟

مسلما خودش می داند و در اخبار خوانده.

الان خبری منتشر شده که تا هفته دیگر به اسپانیا می روی. یعنی با خود مسی ارتباط پیدا کردید؟

یک هفته دیگر نیست ولی به زودی به اسپانیا می رویم و توانسته ایم با خود لئو مسی ارتباط بگیریم.

یعنی مثلا از طریق چند نفر دارید پیگیری می کنید؟

چند تا نیستند، از طریق یک آدم داریم این کار را انجام می دهیم. گذشته از این رابطه من الان دارم یک سریالی بازی می کنم که کمدی است و خط داستانش این طوری است که با رفتن ایران به جام جهانی روسیه شروع می شود و بعد می رود اسپانیا. به احتمال زیاد از طریق همین سریال هم می رویم اسپانیا و داستان اصلی اش دیدن مسی است.

کارگردانش کیست؟

اصلا نمی توانم بگویم ولی فیلمبرداری شده اما هنوز اسم سریال را نگذاشته اند. موضوعش فوتبالی است و خیلی از فوتبالیست ها در آن بازی کرده اند. سوپراستارهای سینما و اینستاگرام هم در این سریال بازی می کنند.
 
رضا پرستش: بدلِ لیونل مسی

برای تلویزیون که نیست؟

نه از شبکه نمایش خانگی پخش خواهدشد.

تو چند سال با مسی تفاوت سنی داری؟

من متولد 70 هستم؛ یعنی تقریبا پنج سال از مسی کوچک ترم.

چهره تو به چه کسی در خانواده شباهت دارد؟

به هیچ کسی نرفته شبیه کس خاصی در خانواده نیستم.

یعنی خودت منحصر به فردی؟

بله، (می خندد) البته ته چهره ای از پدر و مادرم دارم ولی آن طوری که شبیه باشم نه.

سن تو و مسی در حال بالارفتن است. تا کی می توانی به این کار ادامه بدهی؟

فعلا قرار است با مسی جلو بروم اما بیشتر سعی کرده ام در زمینه تبلیغات و سینما کار کنم. از وقتی این اتفاق افتاد با مشورت مدیر برنامه هایم سعی کرده ایم یک جوری از این داستان استفاده کنیم که چند وقت دیگر یکهو محو نشویم. مطمئنا قرار نیست تا آخر عمر بدل مسی باشم برای همین سعی کرده ایم هوشمندانه کار کنیم.

آره، خیلی هوشمندانه بوده، چون این طور اتفاقات هیچ بعید نیست زود هم سرد شود و این آدم را نگران می کند که بعدش چی می شود؟

یک حبابی است که اگر بترکد، نگران کننده است. مردم این جور اتفاقات را معمولا سریع فراموش می کنند.

با بدل رونالدو هم ارتباط دارید؟

مدتی با هم خیلی نزدیک بودیم ولی بعد از چند وقت به دلیل مسائلی از هم دور شدیم. چیزی که در این کار مهم است این است که اگر من بدل مسی هستم دلیل نمی شود خودم را بگیرم. اتفاقی است که افتاده، فصل جدیدی است در زندگی من.

روزی چند ساعت وقت صرف می کنی که شبیه مسی می شوی؟

خیلی وقت نمی گذارم، چون همین طوری شبیه هستم. تقریبا دو هفته ای یک بار آرایشگاه می روم. فرم مو و ریش من همین طور است. بعضی اوقات هم است که مثلا مسی موهایش را یک رنگ خاصی می کند که این جا نمی شود آن را درآورد.

می گویند اگر مسی یک جام ملی بگیرد ریش هایش را می زند. آن وقت چه کار می کنی؟

خودم هم می دانم که بالاخره یک روز ریش هایش را می زند. آن موقع اتفاق به نفع من است. چون فرم چانه و صورتم کاملا شبیه است و این شباهت بیشتر معلوم می شود. الان فقط یک مقدار صورتم چاق شده که باید لاغر کنم.

موهایت یک مقدار خلوت شده.

موهایم خلوت نشده کلا کم پشت است.

اگر موهایت بریزد چی؟ چه کار می کنی؟

خب بریزد. همین جوری هم جذابم!
 
رضا پرستش: بدلِ لیونل مسی

مدیر برنامه های مسی از برنامه این روزهای رضا می گوید
 
زمانی که مسی ایرانی داشت جلوی دوربین حامد خورشیدی فیگور می گرفت با نادری، مدیر برنامه های او حرف زدیم و از چند و چون زندگی رضا پرسیدیم.

برنامه آینده تان چیست؟ چطور می خواهید از بین پیشنهادها انتخاب کنید؟

ما تا الان خیلی محتاطانه عمل کرده ایم. ما برنامه ای داریم برای قبل از جام جهانی. الان کار ما ارزان تر است. دم جام جهانی وقتی فوتبال داغ می شود، می توانیم بهره برداری بهترین بکنیم و آن موقع قیمت ها قطعا بالاتر می رود.

خیلی خوب است که این طوری کنترل می کنید. تا الان چقدر درآمدزایی داشته اید؟ باید پول خوبی درآورده باشید.

آن طور که فکر می کنید درآمدزایی نداشته ایم. پیشنهادهای داخلی بین 50 و 100 میلیون تومان بوده ولی قبول نکرده ایم و تمرکز اصلی مان روی جام جهانی و البته دیدار با مسی است که کلا پروژه جداگانه ای است.

قبل از این که رضا معروف شود، چه کار می کرد؟

در مغازه موبایل فروشی تعمیرات موبایل انجام می داد. در حال حاضر هم دانشجو است.

واکنش ها در دانشگاه چطور بوده؟

در دانشگاه مثل بقیه جاها خیلی واکنش وجود داشته. استادها اما سخت تر نمره می دهند.

روزانه چقدر زمان صرف شبیه شدن رضا به مسی می شود؟

الان کم شده اما قبلا خیلی زمان می گذاشت الان دیگر الگوبرداری هایش را کرده و رفتارش شبیه شده، البته با توجه با فضای ایران اگر خیلی هم شبیه نشود، بهتر است. این جا بعضی کانت ها این طوری است که خودت باش و چرا این قدر خودت را شبیه به مسی می کنی؟

برنامه روزانه رضا چطور است؟ از صبح تا شب چه کار می کند؟

الان صبح از ساعت هشت تا 11 می رویم باشگاه انقلاب، می دویم. بعدش می رویم خانه و اگر رضا مصاحبه نداشته باشد، استراحت می کند. کلاس زبان هم چون خصوص است یک روز در میان در خانه برگزار می شود. زمانش دست خودمان است.

فوتبالش چطور است؟

تمرین فوتبال نمی رود. خودش فوتبالش بد نیست ولی خوب خوب هم نیست. هفته ای یک بار می رویم سالن. وقتی می رود توی زمین همه می روند او را می گیرند، فکر می کنند خود مسی است! ولی آن قدرها خوب نیست. الان خیلی ها از رضا می پرسند نمی خواهی فوتبالیست بشوی؟ ولی واقعیت این است که دیگر دیر شده. او بیست و پنج سالش است.
هفته نامه همشهری جوان - محمدتقی حاجی موسی

  22 اردیبهشت 1396
بخش : جامعه
کد خبر: 57477
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز