براساس تحقیقات کارشناسان کانون عالی کارگران بازنشسته :
در صندوقهای بازنشستگی نسبت بیمه پردازان به بازنشستگان باید استاندارد شود
در صندوقهای بازنشستگی نسبت بیمه پردازان به بازنشستگان باید استاندارد شود.

نائب رییس کانون بازنشستگان شهرستان تهران گفت که هم اکنون ۱۶ صندوق در کشور داریم که به طور تقریبی ۲ صندوق وضعیت بهتری دارند. صندوق وکلا که ۴۸هزار بیمه پرداز و ۴۷۰۰ بازنشسته دارد و صندوق روستایی و عشایر یک میلیون و ۲۰۰هزار بیمه پرداز و ۲۳ هزار بازنشسته دارد.

گزارش : حجت بقایی

«علی دهقان کیا» امروز (سه‌شنبه/۲۸ آذر) در نشست خبری امروز کانون عالی کارگران بازنشسته با استناد به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص صندوق های بازنشستگی افزود:هم اکنون تعداد مستمری بگیران نسبت به بیمه شدگان در حال افزایش است.

وی اظهار داشت :تا سال ٨٨ مشکل خاصی نداشتیم و بیشتر مشکلات از آن سال به بعد مشهود است.دهقان کیا بیان داشت:رشد بیمه شده ها از سال یاده شده ۴.٩ درصد و رشد مستمری بگیرها ٨.۴ درصد بود .

وی افزود : درسال ٩۵ بیمه شده های صندوق تامین اجتماعی حدود نیم درصد(٢٣۵ هزار نفر)رشد کردند اما تعداد مستمری بگیرها ٧.۵ درصد رشد داشتند.

نائب رییس کانون بازنشستگان شهرستان تهران گفت: هم اکنون۶.۳۷ نفر کار می کنند و یک نفر بازنشسته است این در حالی است که در سال ١٣۵۴ معادل ٢۵.٢ نفر کار می کردند و یک نفر بازنشسته بود.

دهقان‌کیا افزود: هم اکنون ۱۶ صندوق در کشور داریم که به طور تقریب ۲ صندوق وضعیت بهتری دارند. صندوق وکلا که ۴۸هزار بیمه پرداز و ۴۷۰۰ بازنشسته دارد و صندوق روستایی و عشایر یک میلیون و ۲۰۰هزار بیمه پرداز و ۲۳ هزار بازنشسته دارد.

وی استاندارد بین المللی برای صندوق ها را هفت نفر بیمه‌پرداز و یک نفر بازنشسته عنوان کرد. ۱۳.۷ میلیون بیمه پرداز صندوق تامین اجتماعی است که سه میلیون نفر بازنشسته داریم .صندوق بازنشستگی کشور یک میلیون و ۲۶۰هزار بیمه پرداز داریم و یک میلیون و ۳۷۰هزار نفر بازنشسته داریم.

وی در خصوص صندوق فولاد نیز گفت: این صندوق ۹۱۵۰ بیمه پرداز و ۸۳هزار بازنشسته داریم. همچنین صندوق صدا و سیما ۱۳هزار و ۱۰۰ نفر بیمه پرداز و ۱۳هزار و۴۰۰هزار نفر بازنشسته دارند.

وی با بیان اینکه سایر صندوق ها همین وضعیت را به طور تقریب دارند، گفت: در کل ۵۵میلیون و ۳۸۲هزار نفر تحت پوشش صندوق های بیمه ای قرار دارند که ۶۹درصد از جمعیت کشور را در بر می‌گیرد.

این فعال بازنشسته کارگری کشور در خصوص وضعیت نقدینگی گفت: از سال ۸۴تا۹۳ منابع صندوق تامین اجتماعی ۲۷.۵درصد رشد داشته است و در همین مدت رشد مصارف صندوق ۳۰درصد بوده است. ۲.۵درصد مصارف بر منابع پیشی گرفته است.

وی منابع تعهدی سازمان تامین اجتماعی را برای سال ۱۳۹۵ معادل ۸۶هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: اما منابع بدست آمده برای صندوق ۵۳هزار میلیارد تومان(از محل بیمه ها و سرمایه گذاری ها) بود.

وی افزود: در سال ۹۵ با ۹هزار میلیارد تومان کسری مواجه بودیم این کسری در سال ۹۶ به ۱۸هزار میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می رسد.

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: بر اساس این برنامه بارمالی بر دوش سازمان تامین اجتماعی نهاده می شود و پیش بینی می شود در سال ۹۷ با ۳۱هزار میلیارد تومان کسری مواجه خواهیم شد.

وی گفت: سازمان تامین اجتماعی برای تامین کسری ها و منابع از بانک رفاه وام گرفته است (بالای ۲۵هزار میلیارد تومان) و یکی از بهترین بنگاههای این سازمان را(لاوان بندرعباس) به بانک رفاه واگذار کرده است و این کار با وجود رای منفی کارگری در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: وضعیت صندوق ها در شرایط نامناسبی است و در صورتی که توجهی نشود بزودی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

این فعال کانون بازنشستگان کشور با بیان اینکه ۶۰درصد از بازنشستگان کشور حداقل بگیر هستند، گفت: چگونه با این شرایط کارگر بازنشسته می تواند مخارج زندگی خود اعم از اجاره مسکن ،خرج خوراک و دیگر نیازهای خانواده خود را تامین کند؟

وی گفت: هم اکنون با افزایش تعداد مستمری بگیران به بیمه شدگان اصلی مواجه هستیم. یکی از دلایل کسری منابع عدم پرداخت تعهدات قانونی دولت است.

وی گفت: ۲۶قانون در مجلس و دولت به تصویب رسیده(۲۲قانون در مجلس و چهار مصوبه هیات وزیران) که به نفع صندوق ها نیست.

دهقان کیا با اشاره به سال های ۸۴ تا۹۲ بیان داشت: بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی در سال ۱۳۸۴ برابر با ۶۱۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۲ به ۶۳هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان رسید.

نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران با اشاره به روند صعودی بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: در سال ۸۴ بدهی دولت به این سازمان ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۲ این میزان به ۶۳ هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین در سال ۱۳۹۵میزان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی ۱۴۱ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

وی افزود: در بخش تحمیل طرح های حمایتی در قالب بیمه بدون توجه به بار مالی، دولت به عنوان کارفرمای بزرگ به میزان ۴.۵ میلیون نفر حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرده است که از این میزان ۳ میلیون نفر از اقشار حمایتی محسوب می شوند به طوری که بدون کارفرما هستند و دولت مکلف به پرداخت سهم حق کارفرمای این افراد شده است.

دهقان کیا ادامه داد: همچنین۱.۵ میلیون نفر باقیمانده نیز تحت پوشش بیمه های اختیاری هستند که سهم پرداخت حق بیمه این افراد به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل شده است.

این فعال کارگری، سرمایه گذاری های ناکارآمد را یکی دیگر از عوامل بحران در سازمان تأمین اجتماعی عنوان کرد و تصریح کرد: در سال ۶۵ در زمان تأسیس شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) سرمایه اولیه این سازمان، ۲ میلیارد تومان بود. امروز از مجموع کارخانجات تحت مالکیت شستا ۷۰ درصد بورسی و ۳۰ درصد غیربورسی هستند.

وی ادامه داد: جمع سرمایه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تا پایان سال ۹۵ به میزان ۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده که ۵۹ درصد این سرمایه بابت رد دیون دولت و ۴۱ درصد مابقی نیز توسط این شرکت تأمین شده است که این شرکت از محل کل سهام دولت ۲۴ درصد و از محل سود خود ۷۶ درصد بهره برده است.

دهقان کیا با بیان اینکه متوسط نرخ بازدهی سرمایه گذاری تأمین اجتماعی سالانه به طور متوسط ۲۰ درصد برآورد شده است که نرخ تورم نیز در همان مدت ۱۹.۷ درصد بوده است، گفت: بنابراین بازدهی تأمین اجتماعی فقط ۰.۳ درصد بوده است در حالی که اگر روند ساختار اقتصادی و قشر سرمایه گذاری در کشور به خوبی پیش می رفت این میزان نرخ بازدهی سرمایه گذاری باید ۵ درصد(متوسط رشد اقتصادی در سال های یاد شده) می شد.

نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران در بخش دیگری از اظهارات خود به افزایش هزینه های درمان تحمیل شده به سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۱ هزینه درمان این سازمان ۵ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۵ با افزایش چشمگیر به ۱۹ هزار و ۶۲۲ میلیارد تومان رسیده است و این یک بار مالی نگران کننده برای سازمان است.

دهقان کیا همچنین با اشاره به وضعیت منابع و مصارف این سازمان در بخش درمان طی سه سال گذشته، گفت: در سال ۹۲ منابع درمان سازمان تأمین اجتماعی ۸ هزار میلیارد تومان و مصارف این بخش نیز ۷ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است. به عبارتی درآمد این سازمان از محل درمان ۶۵۰ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۳ منابع سازمان در بخش درمان، ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که در مقابل مصارف این بخش به ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید. به عبارتی هزینه های سازمان از بخش درمان ۷۳۶ میلیارد تومان بیش از درآمد بوده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۴ نیز منابع بخش درآمد سازمان تأمین اجتماعی ۱۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و مصارف این بخش ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود که دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسری منابع را نشان می دهد. علاوه بر این در سال ۹۵ منابع سازمان تأمین اجتماعی در بخش درمان، بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان کسری داشته است به نحوی که هزینه های بخش درمان، ۱۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و درآمد این بخش ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

نایب رئیس کانون بازنشستگان تهران درباره عوامل بروز چالش در سازمان تأمین اجتماعی، تصریح کرد: مداخلات دولت در تصمیم گیری های سازمان، عدم رعایت متوازن سه جانبه گرایی و افزایش سهم نمایندگان دولت، چالش در ساختار مالی و اداری سازمان و همچنین کاهش بازنشستگی پیش از موعد از ۳۰ سال به ۲۵ سال برخی از مهمترین عوامل بروز چالش در این سازمان است.

گزارش : حجت بقایی

با تشکر از : کانون عالی کارگران بازنشسته

  28 آذر 1396
بخش : جامعه
کد خبر: 59754
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز