رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد؛
حذف برگه جریمه رانندگی از اسفندماه ۹۸

رئیس پلیس راهنمايي و رانندگی نیروی انتظامی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
رئیس پلیس راهنمايي و رانندگی نیروی انتظامی با بیان این که سالیانه میلیاردها تومان صرف تهیه کاغذ جریمه می شود، خاطرنشان کرد: از اسفند ۹۸ قبض جریمه کاغذی بطور کامل در کشور حذف و این کار بصورت هوشمند انجام خواهد شد.

سردار سیدکمال هادیانفر، سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی ترافیک و شورای هماهنگی راهبردی تصادفات استان فارس در شیراز خاطرنشان کرد: ۱۳ هزار دست افزار در کشور توزیع شده که در اختیار ماموران راهنمايي و رانندگی در جاده ها و سطح شهرها قرار داده می شود تا از اسفند ۹۸ جریمه را روی این دستگاه ها ثبت کنند.

 

اوافزود: تمام اطلاعات مانند بیمه، مسروقه بودن، نمره منفی رانندگان و .... قابلیت ثبت در حافظه دست افزارها را خواهد داشت و از ماه اسفند پلیس بصورت هوشمند جریمه خواهد کرد.

 

سردار هادیانفر ادامه داد: بیمه ها هم سالیانه حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کروکی های قلابی را پرداخت می کنند که با هوشمندسازی پلیس، این هزینه ها نیز قطع خواهد یافت.

 

ورود پهپاد به جاده های کشور

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین گفت: طول جاده ها در بعضی از استان های کشور من جمله فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان بسیار زیاد است و پهپاد (پرنده هدایت پذیر از دور) میتواند ظرفیتی عالی برای پوشش جاده های این استان ها و کنترل ترافیک باشد.

 

سردار هادیانفر ادامه داد: پهپادهایی برای انجام این کار طراحی و ساخته شده و برای احداث کرد تجهیزات مورد نیاز آن ها از توان دانشگاه صنعتی شیراز بهره گرفته شده است، با استفاده از این پهپادها میتوان وضعیت جاده ها و تخلفات جاده ای را کنترل کرد.

 

او گفت: اکنون پهپاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در استان سمنان مستقر شده و بزودی در شیراز هم از آن رونمایی خواهد شد.

 

این مقام انتظامی افزود: تصادف، هفتمین عامل فوت انسانها در دنیاست در حالیکه این عامل در ایران چهارمین علل مرگ و میر است و در سال ۹۷ حدود ۱۷ هزار نفر بر اثر تصادفات در کشور جان سپردند و بیش از ۳۶۰ هزار نفر هم زخمی شدند.

 

سردار هادیانفر با بیان این که طبق روالی اشتباه از گذشته، آمارهای تصادفات و شمار جانباختگان ناشی از آن در کشور ما بدون توجه به متغیرهای موثر انجام می شده، گفت: شرایط کشته شدگان سانحه های ترافیکی در کشور ما مطلوب نیست به گونه ای که اینک از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۲۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند که این آمار اینک در حال افزایش و رسیدن به ۲۱ نفر است.

 

رئیس پلیس راهور ناجا با تأکید بر اینکه هر موقع مسئله تصادفات دغدغه اصلی دولت بوده، کارها در این حوزه مؤثر واقع شده و آمار فوتی ها کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: ۳۳ دستگاه در حوزه حادثه ها و سانحه های ترافیکی نقش دارند و باید به وظیفه های خود در این زمینه عمل کنند.

 

او اضافه کرد: یک هزار دستگاه خودرو سراتو، ۶۰۰ دستگاه ماشین خارجی، یک هزار دستگاه موتور ۵۰۰ سی سی سفارش داده شده که بزودی به ناوگان پلیس در شهرها و جاده های کشور اضافه خواهد شد.

 

۲۵۱ نقطه سانحه خیز حاد در کشور وجود دارد 

او همچنین گفت: هم اکنون ۲۵۱ نقطه سانحه خیز حاد در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱ نقطه آن در استان فارس است و درصورتی که مجموعه این نقاط سانحه خیز ایمن سازی شود، حدود ۳۰ درصد تصادفات در کشور کاهش می یابد.

 

سردار هادیانفر، طول راه‌های کشور را ۲۱۷ هزار کیلومتر بیان کرد و گفت: برای کاهش تلفات و سانحه ها در جاده های ایران باید به طرف استفاده از فن آوری اطلاعات (آی تی) و هوشمندسازی پیش رویم و جزء اتکاء به این موارد، نمی توان اقدامی برای کاهش تلفات انجام داد.

 

او افزود: بيش ترین شمار کشته شدگان ناشی از سانحه های ترافیکی کشور متعلق به استان فارس است و این در حالیست که این استان بيش ترین طول جاده های ایران را نیز در بین دیگر استان ها به خود اختصاص داده اما بر اساس آخرین آمار از ابتدای سال جاری تا روز سی ام دی ماه ۹۸ حدود پنج درصد کشته های ترافیکی در فارس به نسبت مدت مشابه سال ۹۷ کاهش داشته است.

 

سردار هادیانفر اضافه کرد: بيش ترین تلفات جاده ای در فارس متعلق به بخش جنوبی این استان است و ضروری است اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تعداد تلفات جاده ای در فارس به طرف جاده های جنوبی استان سوق یابد.

 

سرعت خودروها در فارس بالا است

رئیس پلیس راهور ناجا، ميزان سرعت در جاده های فارس را بیش از سرعت میانگین کشور بیان کرد و گفت: ۱۵ درصد تصادفات براثر سرعت بالا رخ می دهد و علل ۸۲ درصد تصادفات، چهار عامل سرعت و سبقت غیر مجاز، بی محلی به جلو و خستگی و خواب آلودگی است.

 

سردار هادیانفر گفت: در حالیکه ۳۴ درصد تصادفات در جاده ها اتفاق می افتد ولی ۷۰ درصد کشته شدگان در حوادث ترافیکی جاده ای جان خود را از دست می دهند.

 

او، نقش کمربند ایمنی را در کاهش تلفات رانندگی بسیار بارز دانست و گفت: اگر همه سرنشینان وسایل نقلیه در جاده ها، کمربند ایمنی خود را ببندند، در تصادف به احتمال ۸۰ درصد کشته نخواهند شد و به همین دلیل سرنشینان تمام خودروها اعم از سواری، اتوبوس و ... ملزم به بستن کمربند ایمنی هستند.

 

به گفته این مقام انتظامی، ۱۲ درصد کشته ها در تصادفات، کودکان هستند و ۶۵ درصد تصادفات در حریم ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می دهد.

 

سردار هادیانفر ادامه داد: ۸۸ هزار راننده پُر خطر در کشور شناسایی شده و بر اساس تعاملی که با شرکت های خودروساز صورت گرفته، تولید پراید ۱۳۲ تا آخر سال ۹۸، پراید ۱۳۱ تا مرداد ماه سال ۹۹ و پژو ۴۰۵ نیز در سال آینده متوقف خواهد شد.

  1 بهمن 1398
بخش : جامعه
کد خبر: 66194
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز