از این پس خودروها به صورت «اینترنتی» شماره‌گذاری می‌شود

رییس شماره گذاری پلیس راهور ناجا اعلام کرد: فرآیند شماره گذری خودروها به زودی بصورت اینترنتی انجام می شود و در ابتدا در دو مرکز تهران بصورت آزمایشی انجام و به تدریج در کل کشور اجرایی خواهد شد.

 

سرهنگ علی محمدی در مورد شرایط دریافت پلاک و محدودیت های احتمالی در این زمینه، گفت: به زودی شماره گذاری خودروها در دو مرکز تعویض پلاک میثم و خاوران بصورت اینترنتی انجام می شود.

 

او با بیان این که اکنون و برابر دستورالعمل های صادر، محدودیت خاصی برای دریافت پلاک وجود ندارد، اظهار‌کرد: همینطور هیچگونه تغییراتی در خصوص نحوه ارائه خدمات در مراکز شماره گذاری اعمال نشده است.

 

فرآیند اداری شماره گذاری خودرو من جمله احراز هویت خریدار و فروشنده با رؤیت طرفین، احراز اصالت مدارک وسایل نقلیه و احراز سکونت خریدار، تائید بیمه نامه ثالث و معاینه فنی، پرداخت جرایم و دیون دولتی و پرداخت هزینه های پلاک برابر قانون برای تائید اصالت خودرو که بسیار مهم است و باید توسط پلیس ارکان خودرو بازید شود، قبل از این در پشت باجه ها انجام می شد ولی از این پسف بعد از انجام فرآیند اداری در اینترنت (Internet)، متقاضي به یکی از دو مرکز پلاک آزمایشی معرفی شده و بعد از تائید اصالت خودرو در همان مرکز به صورت حضوری، پلاک بر روی خودروی او نصب می شود.

 

طبق این گزارش برای انجام شماره گذاری، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه من جمله موتور، شاسی، اتاق و رنگ، بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است، چنانچه مالک بدون اخذ مجوز اقدام به تعویض مواردفوق کند بنا به تشخیص واحد رسیدگی به اعتراضات ملزم به پرداخت جریمه (یک چهارم تا یک هشتم) قیمت قطعه یا رنگ تغییر یافته خواهد شدکه در صورت عدم کشف فساد قطعه تعویض شده خودرو نسبت به اصلاح سند در مراکز تعویض پلاک اقدام لازم به عمل می آید.

 

ولی به استناد ماده ۳۰ آیین نامه راهنمایی و رانندگی نیز مالک وسیله نقلیه اگر تصمیم تغییر رنگ یا تعویض هریک از قطعات اصلی وسیله نقلیه شامل موتور، شاسی و اتاق را داشته باشد باید پیشتر مجوز لازم را از واحد شماره گذاری راهنمايي و رانندگی دریاقت کند. اتاق جدید تعویضی باید نو و از لحاظ سیستم و تیپ با اتاق قبلی مطابقت داشته باشد. تغییر رنگ به رنگ دلخواه به جز رنگ خودروهای نیروهای مسلح و تاکسی با حفظ زیر رنگ در نقاط اصلی بعد از اخذ مجوز بلامانع است.

 

همینطور موتور جدید باید نو باشد و رعایت برابری تعداد سیلندر و نوع سوخت درآن لحاظ شود. محل حک شماره موتور، اتاق یا شاسی جدید نباید سنگ خورده باشد. استفاده از نیمه های اتاق خودروهای تصادفی و یا نو و اتصال دو نیمه به یکدیگر باعث کاهش استحکام و پیوستگی بدنه اتاق شده و ممنوع است.

  3 تیر 1399
بخش : جامعه
کد خبر: 67550
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز