صدور شناسنامه با نام فرضی پدر برای فرزندان حاصل از روابط نامشروع
فرزندان حاصل از رابطه نامشروع هم شناسنامه دریافت می‌کنند /جزئیات

سیف الله ابوترابی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
سیف الله ابوترابی گفت:سازمان ثبت‌احوال در شناسنامه فرزندان حاصل از رابطه نامشروع، تنها نام و نام خانوادگی مادر را ثبت می کند و در در برابر نام پدر یک اسم فرضی می نویسد.

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور با تاکید بر صدور شناسنامه برای همه ایرانی های داخل و خارج از کشور به برنا گفت:سازمان ثبت‌احوال در داخل کشور با بیش از ۱۱۰۰ اداره و نمایندگی و در خارج کشور در تمام نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران برای افرادی که ایرانی باشند، شناسنامه صادر می کند.

 

او در مورد صادر کردن شناسنامه برای فرزندان مادران ایرانی به دنبال تصویب این قانون افزود:فرزندانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع خارجی هستند، طبق قانونی که اخیرا تصویب شده می توانند برای فرزندشان شناسنامه دریافت کنند به این صورت که باید ابتدا به استانداری مراجعه کرده و پس از طی کردن مراحل قانونی، سازمان ثبت احوال ظرف سه روز برای آنها شناسنامه ایرانی صادر کند.

 

ابوترابی عنوان کرد :البته هنوز هیچ شناسنامه ای صادر نشده چراکه پس از ابلاغ اجرای این قانون ۳ ماه مهلت لازم است تا بگذرد و دستگاه های مربوطه اعلام نظر کنند.

 

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به صادر کردن شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه غیرمشروع گفت:فرزندانی که پدر مشخص ندارند و حاصل رابطه نامشروع هستند، مادر آنها باید به دادگاه مراجعه کرده تا پس از صدور حکم توسط دادستان، سازمان ثبت‌احوال شناسنامه صادر کند.

او افزود:سازمان ثبت احوال در شناسنامه این فرزندان، تنها نام و نام خانوادگی مادر را ثبت می کند و در مقابل نام پدر یک اسم فرضی می نویسد چراکه این فرزندان هم باید هویت داشته باشند تا در مدرسه و مراحل دیگر زندگی دچار مشکل نشوند.

ابوترابی درباره نحوه صدور شناسنامه برای بچه هایی که پدر و مادر مشخصی ندارند، گفت:در رابطه بچه هایی که نه پدر دارند و نه مادر و در شیرخوارگاه بهزیستی زندگی می کنند، خودِ سازمان بهزیستی بعنوان نماینده به سازمان ثبت احوال مراجعه می کند و به عنوان قیم برای این بچه ها شناسنامه دریافت می کند.

 

او خاطرنشان کرد :طبیعی است که در مقابل نام مادر و پدر این بچه ها اسم های فرضی نوشته می شود البته تا وقتی که به فرزندخواندگی گرفته نشوند.

 

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور افزود:اگر این بچه ها به فرزندخواندگی گرفته شوند، بهزیستی مراحل لازم را طی می کند تا شناسنامه جدید با نام پدر و مادر جدید برای این بچه ها صادر شود.

 

تکذیب صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سخنگوی سازمان ثبت احوال خبر صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع از سوی ثبت احوال را تکذیب کرد.

 

سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور  انتشار خبر صدور شناسنامه برای فرزندان حاصل از رابطه نامشروع به نقل از سازمان ثبت احوال را تکذیب و اظهار کرد: اینکه سازمان ثبت احوال به فرزندان حاصل از رابطه نامشروع شناسنامه می‌دهد، صحت و امکان ندارد.

 

او در ادامه بیان کرد: اخباری در این خصوص به نقل از بنده منتشر شد که آن را تکذیب می‌کنم، فرزندان نامشروع در صورتی که دادگاه تایید کند و حکم دهد می‌توانند شناسنامه دریافت کنند.

 

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه این موضوع، مسئله جدیدی نیست و از قبل نیز مطرح بوده است، گفت: مسئله‌ای است که تنها دادستانی باید آن را تایید کند و سازمان ثبت احوال هیچ دخالتی در آن نخواهد داشت.

 

او با اشاره به اینکه نام پدر فرزندان نامشروع نامعلوم است، گفت: آماری در دسترس نیست که تا کنون چند شناسنامه برای این افراد صادر شده است.

 

ابوترابی با اشاره به صدور شناسنامه برای فرزندانی که مادرشان ایرانی و پدرشان خارجی هستند، بیان کرد: کلیه اتباع ایرانی می‌توانند شناسنامه دریافت کنند، فرزندانی که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی هستند باید به استانداری مراجعه کنند که تاکنون شناسنامه‌ای برای این افراد صادر نشده است.

  26 شهریور 1399
بخش : جامعه
کد خبر: 68553
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز