یک خبر خوب از دریاچه ارومیه: پیشرفت 50 درصدی طرح تثبیت ریزگردها
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه گفت: دو پروژه برای تثبیت ریزگردها و جلوگیری از حرکت شن‌های روان در محدوده حاشیه دریاچه ارومیه به سمت زمین‌های کشاورزی و مناطق مسکونی با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد در دست اجراست.

مختارخانی افزود: برای اجرای طرح های تثبیت بیولوژیک در منطقه جبل واقع در شمال غربی دریاچه ارومیه 38 میلیارد ریال از محل اعتبارات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در سال 93 مصوب شده است.

وی گفت: یکی از این طرح‌ها طرح تثبیت بیولوژیک با گونه‌های درختی و درختچه‌ای و گونه‌های مقاوم به شوری و کم آبی همانند گز و قره داغ است که با اعتبار 30 میلیارد ریالی در دست اجراست.

خانی اضافه کرد: محدوده اجرایی این طرح به طول هشت کیلومتر به موازات مرز پارک ملی دریاچه ارومیه و به عمق 500 متر است.

وی اظهار کرد: در روند اجرای این طرح کشت گونه‌های گز و قره داغ با هدف ایجاد کمربند سبز و باد شکن که بتواند جلوی حرکت ماسه بادی را سد کند انجام می شود که هم اکنون نزدیک به 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه افزود: پروژه دوم که به صورت پایلوت و با اعتبار هشت میلیارد ریال در حال اجراست مالچ پاشی در کانون‌های ریزگرد در محدوده پارک ملی دریاچه ارومیه و در مساحت 45 هکتار است.

خانی بیان کرد: با توجه به اینکه بیم آن می رود نهال‌های درختان و درختچه‌ها با حرکت شن‌های روان از بین بروند، بنابر این پروژه بصورت پایلوت و درجهت تثبیت موقت بستر ماسه‌های روان در حال اجراست تا همزمان با آن و با کاشت نهال ‌ای مورد نظر فرصت تثبیت برای ریشه درختان و درختچه‌ها در بستر این مناطق ایجاد شود.

وی اظهار کرد: این طرح هم اکنون از 70 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه گفت: غیر از این دو طرح، احداث دو سطح آبگیر در دو جزیره اسپیر و آرزو در ردیف برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

خانی اظهار کرد: این دو سطح آبگیر، آب حاصل از بارندگی ها را جمع آوری و در انبارهای احداث شده، ذخیره می کنند تا در مواقعی که برای حیات وحش مورد نیاز باشد استفاده شود.

وی گفت: این طرح در حال حاضر بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

 

  8 مهر 1394
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 49237
مرجع: ایسنا
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز