تأسف کلانتری از نمرات پایین کارنامه‌اش / سند

آیا مقصر این ارزیابی نامطلوب از عملکرد سازمان محیط زیست تنها معاونان و مدیران هستند یا سوء‌مدیریت‌های کلانتر و سیاست‌گذاری‌های نادرست در سطوح بالاتر است که گریبان سازمان حفاظت محیط زیست را گرفته و گره معضلات محیط زیستی را از همیشه کورتر کرده است؟

بر اساس نامه‌ای که در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، ضعف و ناکارآمدی سازمان حفاظت محیط زیست طی دوره کوتاه ریاست عیسی کلانتری تا جایی پیش رفته که این روزها اسباب تأسف وی را فراهم آورده است.

نتایج ارزیابی عملکرد سال 96 سازمان حفاظت محیط زیست، که طی نامه‌ای از سوی رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در مهر ماه سال جاری به کلانتری ابلاغ شده، به‌گفته خودش، نتایج غیرقابل قبولی را در کارنامه سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسانده، نتایجی که به‌باور کلانتری،‌ تاوانی است سنگین که سازمان حفاظت محیط زیست مستحق آن نیست.

متن این نامه که کلانتری نخستین روز دی ماه خطاب به معاونان و مدیران ستادی و استانی سازمان متبوعش تنظیم کرده به‌قرار ذیل است:

باسمه‌تعالی

معاونین محترم سازمان
مدیران کل محترم ستادی و استانی

موضوع: استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد

 سلام علیکم؛

نظر به اعلام نتایج ارزیابی عملکرد سال 96 سازمان، که طی نامه شماره 333245 مورخ 97.7.1 معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ و نتایج غیرقابل قبولی در کارنامه سازمان درج گردیده است، جای بسی تأسف می‌باشد، چرا که، در سال 96 که زمانی بیشتر به دولت دوازدهم مرتبط بوده است، به‌ویژه در سازمان مرکزی و برخی استانها اقدامات گسترده و خوبی صورت گرفت. متأسفانه بنا به دلایلی چند نظیر بی‌دقتی، عدم توجه به دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های مربوطه و با تعیین شاخص‌های اختصاصی نادرست و... تاوان سنگینی را که این سازمان مستحق آن نبوده به‌گردن گرفته است و به‌تبع آن بسیاری از همکاران با افزایش فوق‌العاده کارایی محروم و یا مغبون شده‌اند، مع‌ذلک، هرگونه تسامح و تغافل همکاران دست‌اندرکار در این زمینه، جبران‌ناپذیر و نابخشودنی است.

 لذا از کلیه معاونین سازمان و مدیران کل ستادی و استانی انتظار دارد، در جهت بهبود وضعیت عملکردی شاخص‌های عمومی و اختصاصی ارزیابی عملکرد سال 97، ضمن رعایت صحیح مفاد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد، شخصاً موضوع را در اولویت کاری، و موارد مشروحه ذیل را در کانون توجه قرار دهند:

الف ــ ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان برقرار و در صورت لزوم جهت آشنایی متولیان ذی‌ربط با فعالیت‌ها و  مأموریت‌های انحصاری و مخاطره‌آمیز سازمان، هماهنگی‌های لازم جهت بازدید از بخش‌های مختلف سازمان فراهم گردد.

ب ــ معاونت توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس و مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه در خصوص رفع موانع مالی برای برگزاری آموزش‌های حین خدمت و جشنواره شهید رجایی و نیز آسیب‌شناسی اعلامی دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، همفکری، همکاری و حمایت‌های لازم به‌عمل آورند.

ج ــ با توجه به محدودیت زمانی، ضروری است، کلیه واحدها در جهت ارائه عملکرد واقعی و مطلوب، به‌موقع و در راستای مفاد بخشنامه‌ها و ضوابط ابلاغی اقدامات مؤثر معمول و به‌نحو شایسته با دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان همکاری نمایند.

د ــ معاونین سازمان و مدیران کل ستادی و استانی نسبت به تشکیل کارگروه‌های لازم جهت هماهنگی بیشتر و پیگیری در امور مربوطه در چارچوب ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی اقدام لازم معمول دارند.

هـ ــ دفتر آموزش نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با ارزیابی عملکرد را در اولویت برنامه‌های آموزشی قرار دهد. این اقدام نه‌تنها دانسته‌های علمی و تخصصی همکاران را ارتقاء می‌بخشد، بلکه در ارزیابی عملکرد سازمان و همچنین در نحوه پرداخت و افزایش فوق‌العاده کارایی پرسنل سازمان مؤثر خواهد بود.

و ــ نظر به رتبه پایین سازمان در مدیریت سبز در سال گذشته، و نیز با توجه به مفاد بند «ز» ماده 38 قانون برنامه ششم، لازم است، اقدامات عاجل در پیاده‌سازی، نظارت، اقدامات بایسته و هماهنگی‌های لازم در این خصوص از جانب معاونت توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس صورت گیرد.

ز ــ  بی‌تردید، نتایج ارزیابی عملکرد، در ارزشیابی مدیران و کارکنان و ارتقاء شغلی آنان تأثیر مستقیم خواهد داشت، لذا ضروری است اهتمام جدی توسط مدیران به‌عمل آید.

ح ــ بدیهی است، دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، ضمن اطلاع‌رسانی، برگزاری دوره‌های آموزشی و جشنواره شهید رجایی (تجلیل از واحدهای برتر)، در حسن اجرای مفاد این بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره در این زمینه، نظارت دقیق معمول، و همچنین وضعیت عملکردی سازمان را به اینجانب گزارش نماید.

رونوشت:

دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات جهت اطلاع و پیگیری و اعلام نتیجه.

اما آیا آن‌گونه که کلانتری در نامه طرح کرده، علت ناکارآمدی سازمان حفاظت محیط زیست، تنها بی‌دقتی و بی‌توجهی به دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌هاست؟ آیا مقصر این ارزیابی نامطلوبی که از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست به‌عمل آمده تنها معاونان و مدیران هستند یا سوء مدیریت‌های کلانتر و سیاست‌گذاری‌های نادرست در سطوح بالاتر است که گریبان سازمان حفاظت محیط زیست و در نتیجه محیط زیست کشورمان را گرفته و گره معضلات محیط زیستی را از هر زمان دیگری کورتر کرده است؟

  4 دی 1397
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 60877
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز