سازمان اوقاف مالک یک بخش از کوه دماوند شد
کوه دماوند وقف شد!

وقف کوه دماوند,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
پس از ماجرای وقف جنگل، اکنون برای قسمتی از قله دماوند بعنوان مهم ترین اثر ملی طبیعی سند وقفی صادر شده است. تصور کنید قله دماوند یک کیک است که به ۱۱ قسمت تقسیم شده و حالا برای ۱۰ قسمت از آن یک سند به نام منابع طبیعی صادر شده و یک قسمت آن نیز با صادر کردن سند به تملک اوقاف در آمده است.

روزنامه همشهری نوشت: در آخرین نشست شورای عالی قضایی، رییس سازمان ثبت اسناد خبر از ثبت سند برای قله دماوند و ۱۸ هزار هکتار اراضی کوه پایه ای آن داد، ولی پیگیری های همشهری این را نشان میدهد که ظاهرا سازمان اوقاف برای یک پلاک از ۱۱ پلاک ثبتی( از دامنه تا قله دماوند) سند وقفی گرفته است.

 

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آن نشست با اشاره به اینکه قرار است برای ۷۴میلیون هکتار اراضی ملی سند کاداستری در سال جاری صادر شود خاطرنشان کرد که این سازمان برای جلوگیری از تعرض به این اراضی آنرا در اختیار سازمان منابع طبیعی قرار داده است. این در حالیست که به گفته محمد نژاد رجبعلی بیشه رئیس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران( ساری) همه اراضی این اثر ملی طبیعی در اختیار اداره کل منابع طبیعی قرار نگرفته است.

 

قله دماوند مهم ترین اثر ملی طبیعی و جزو منطقه های حفاظت شده سازمان محیطزیست است که در سال ۸۷ به عنوان اولین میراث ملی طبیعی ایران به ثبت رسید. محمد نژادرجبعلی بیشه با اشاره به این که حفاظت از قله دماوند برعهده سازمان جنگل ها و مراتع، حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی است، می گوید:منابع طبیعی براساس وظایف سازمانی خود و دستورالعمل کاداستر به دنبال تثبیت مالکیت اراضی ملی و انفال است.

 

موضوع قله دماوند از سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفته است. از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند که متصل به قله است، ۱۰ پلاک جانمایی و تثبیت شد. اداره اوقاف با اخذ رأی از دیوان عالی کشور و بدون توجه به نظرات سازمان جنگل ها و مراتع یک پلاک به عنوان موقوفه ثبت کرده است.

 

وی در توضیح این پلاک ثبتی وقفی می گوید:از ۱۱ پلاک محدوده قله دماوند ۱۰ پلاک با ارائه نقشه از سوی سازمان جنگل ها به اداره ثبت اسناد تثبیت شد. برای یازدهمین پلاک ۲ نوع کاربری درنظر گرفته شده است. سازمان منابع طبیعی در راستای اجرای وظایف و طبق قوانین موجود کاربری آن را ملی اعلام کرده است و از سوی دیگر اداره اوقاف با ارائه یک سند نسبت به طرح دعوی اقدام کرد و رأی به عنوان اراضی موقوفه گرفت.

 

سازمان اوقاف کل کشور طبق توافقنامه ای که با سازمان جنگل ها و مراتع دارد و در سال ۱۳۹۰ به تصویب رسیده ، باید برای اتخاذ تصمیم بر مبنای مالکیت و احیای اراضی، سوابق ثبتی، وقفنامه ها، عمل به وقف و تصرفات موقوف علیهم، قبض وقف، تعیین حریم، مراتع، جنگل، بیشه زار، تبدیل به احسن، قانون اوقاف و قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع با سازمان جنگل ها به توافق برسند.

 

او با اشاره به این که سند های موقوفی بدون حضور نماینده سازمان جنگل ها و مراتع صادر می شود، می گوید:« جنگل های بالاصاله( جنگل بکر) مشمول وقف نمی گردد» ضمن اینکه قرار بود در کارگروهی، اراضی مورد اختلاف مورد بحث و بررسی قرار گیرد. اراضی ملی و جنگلی که شرایط وقف شدن را ندارد باید به منابع طبیعی بازگردد. آنها بدون هماهنگی با ما سند گرفته اند و متأسفانه این کار دستاویزی شده تا اوقاف تحت عنوان« موقوفات غیرمتصرفی»( موقوفه ای که براساس وقفنامه، اداره امور آن به عهده متولی است) وارد پرونده های اینچنینی شود. کما اینکه در پرونده آق مشهد دیدیم که خود راسا وارد مسئله شد.

 

با ثبت ۱۰ پلاک از قله دماوند و اراضی اطراف آن، دیگر کسی نمی تواند داخل این محدوده نسبت به درخواست سند یا صدور آن بدون مجوز سازمان جنگل ها اقدام کند. به گفته محمد نژادرجبعلی بیشه، اراضی این مناطق مرتعی است و سازمان های میراث فرهنگی و حفاظت محیطزیست توانایی بهره برداری در حوزه مسئولیتی خود را به لحاظ« حقوق اتفاقی» دارند، اما مالکيت کماکان با سازمان جنگل هاست و حکم انفال را دارد.

 

محسن موسوی تاکامی، رییس اداره کل منابع طبیعی استان مازندران در بخش ساری در گفت و گو باهمشهری ثبت سند تک برگ برای دماوند را نمادین می داند و می گوید:تقاضا ثبت سند برای کل اراضی ملی به سازمان ثبت اسناد داده شده است و کار های ثبت قله دماوند سریع و بطور خاص و سمبلیک انجام و ثبت شده است.

 

واکنش معصومه ابتکار به ماجرای وقف کوه دماوند

اثر طبیعی ملی عالیترین رده حفاظتی است که بر اساس قانون هیچ گونه امکان واگذاری یا بهره برداری ندارد.

 

وقف کوه دماوند,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

 

  5 مرداد 1399
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 67893
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز