وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:
فقط ۸۰۰میلیارد تومان برای توسعه در وزارت ارتباطات در اختیار داریم

محمدجواد آذری جهرمی,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بودجه این وزارتخانه ۶ هزار میلیارد و میزان درآمد آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان است که با احتساب هزینه‌ها، تنها ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه در اختیار داریم.

محمدجواد آذری جهرمی که در قالب هیئت همراه رئیس جمهور در سفر استانی به یزد سفر کرده بود، در جمع تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه یزد با اشاره به اینکه عصر، عصر اقتصاد دیجیتال و عصر جوان‌هاست، اظهار داشت: در حال حاضر تمام رشته‌های دانشگاهی با مسئله تحول اقتصاد روبرو هستند و این امر مختص دانشجویان رشته فناوری اطلاعات نیست.

 

وی، افزایش خدمات در عرصه فناوری اطلاعات را نشانه بروز تحول دیجیتال در کشور دانست و  ایجاد استارتاپ‌ها، تاکسی‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های پرداخت بانکی را مصداق این تحول برشمرد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: اشتغال ۳۰۰ هزار نفر از جوانان کشور در عرصه توسعه استارتاپ‌ها، یک موقعیت بی‌نظیر برای کشور است.

 

آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: بر اساس داده‌های مرکز آمار، رشد اقتصادی کشور در سال ۹۷ به دلیل تحریم و مشکلات اقتصادی رقم منفی ۴.۸ درصد را نشان می داد اما در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات شاهد رشد بودیم.

 

وی، رقم رشد اقتصاد ارتباطات در سال گذشته را مثبت ۱.۷ درصد اعلام کرد و افزود: همچنین در بخش فناوری اطلاعات اقتصاد کشور نیز ۶.۴ درصد رشد مثبت داشتیم که به معنای رونق حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در شرایط رکود است.

 

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در شرایطی از رشد ۱.۷ درصدی در حوزه ارتباطات صحبت می شود که ۷۰ درصد هزینه های سرمایه گذاری و نگهداری ارتباطات در کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارزی محاسبه می شود اما ۱۰۰ درصد درآمدها در این حوزه ریالی است و اگر تولید داخلی هم در اولویت قرار گیرد، باز هم برای تهیه بخشی از المان‌ها و قطعات، نیازمند تامین ارز هستیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سه برابر شدن نرخ ارز اشاره کرد و یادآور شد: این افزایش قیمت ارز در اوج سرمایه گذاری‌های کشور برای توسعه شبکه بود و برای ثبات رشد اقتصادی باید تعرفه های ارتباطی را ۱.۲ برابر می کردیم تا مقرون به صرفه بودن اقتصاد کنترل شود اما متوسط موثر افزایش تعرفه ها در این دو سال کمتر از هفت درصد بوده است.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیاده سازی سیاست ریاضت اقتصادی و پیشبرد اقتصاد اشتراکی را از راهکارهای این وزارت برای حل مشکلات دانست و عنوان کرد: تمام تلاش ما بر این بود که هزینه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سبد هزینه های مردم از ۲.۵ درصد عبور نکند.

 

وی افزود: همچنین به صورت سالانه ۸۰۰ میلیارد تومان برای تبلیغات در صدا و سیما هزینه می شد که این هزینه را در وزارت حذف کردیم به دلیل اینکه معتقدیم پایین نگه داشتن قیمت، بهترین تبلیغ برای مردم است.

 

آذری جهرمی همچنین بیان کرد: در این شرایط سخت در سال ۹۷ بودجه مصوب این وزارتخانه، ۶ هزار میلیارد تومان بوده است اما میزان درآمد ۱۳۰۰ میلیارد تومان بود که با احتساب هزینه های نگهداری و نیروی انسانی تنها ۸۰۰ میلیارد تومان برای توسعه در اختیار داریم.

 

وی، رشد اقتصادی این حوزه را در دو سال گذشته خوب توصیف کرد و ادامه داد: در دو سال گذشته ۱۰۰ درصد شهرهای ما به ۴G متصل شده اند و ۸۰ درصد روستاهای کشور به شبکه ملی اطلاعات و پهنای باند متصل هستند.

 

آذری جهرمی با بیان اینکه در استان یزد در حال حاضر هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار بدون ارتباطات نداریم، اظهار داشت: کشور از لحاظ رشد کاربران شبکه داده رتبه اول منطقه را داراست و از لحاظ شاخص دولت الکترونیک در جهان، با توسعه زیرساخت ها ۲۰ رتبه رشد پیدا کردیم هرچند هنوز هم با نقطه مطلوب فاصله داریم. 

 

 

  20 آبان 1398
بخش : فناوري و اطلاعات
کد خبر: 65497
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام صیدنیوز