طرح مجلس برای انسداد کلیه شبکه‌های اجتماعی خارجی، اعلام وصول شد

طرح مجلس برای انسداد کلیه شبکه‌های اجتماعی خارجی,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها
تمام پیام رسان های خارجی ملزم به ثبت در سامانه «پنجره واحد» از طریق یک شرکت داخلی هستند.

نسخه جدید طرح «ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» منتشر شد طرحی که در صورت تصویب احتمالا باعث مسدود شدن تمامی پیام رسان های خارجی می شود. طرح را گروهی از نمایندگان مجلس پیشنهاد داده اند و برای تبدیل شدن به قانون باید در صحن علنی به تصویب برسد.

 

طرح مجلس تازه ترین تلاش برای ایجاد حاکمیت دولتی بر اینترنت و در واقع پیام رسان های اینترنتی است ولی درون خود باعث تغییراتگسترده دیگری هم در این فضا هست از جمله احراز هویت تمامی کاربران یا ایجاد صندوق دولتی حمایت از پیام رسان ها که ظاهرا قرار است با پول حاصل از فروش پهنای باند تغذیه شود!

 

توسعه فن آوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و به خصوص پیام رسان های اجتماعی و تحولات مرتبط با آن باعث ایجاد خلاء قانونی در این حوزه شده است. لزوم حمایت از تولیدات داخلی و صیانت از حقوق کاربران که به علت خلأ قانونی در معرض آسیب و نقض شدید قرار دارد و نیز تأثیرات مختلف اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی پیام رسان های اجتماعی بعنوان یک زیرساخت نرم‌افزاری، ارائه طرح قانونی صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی با هدف اعمال حاکمیت و حمایت از حقوق کاربران را ضروری ساخته است.

 

طرح نمایندگان مجلس شامل ایجاد یک نهاد مرکزی است که آنرا «هیات ساماندهی» نامیده اند. متشکل از رئیس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارت خانه های ارتباطات، ارشاد، اطلاعات، دادستانی کل کشور ، کمیسیون فرهنگی، صداوسیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیر عامل است.

 

اصطلاحات بکار رفته در این طرح

پیام رسان اجتماعی: سامانه های کاربرمحور فراهم کننده بستر تعاملات، جمع، نمایش، پردازش و انتشار اطلاعات اجتماعی برای برقراری ارتباطات فردی و گروهی و خدمات برخط مانند ارائه خدمات پرداخت از طریق تبادل انواع محتواهای چندرسانه ای و حامل های داده است.)

 

پیام رسان داخلی: پیام رسانی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به شخص ایرانی بوده و میزبانی آن صرفاً در داخل کشور انجام شده و فعالیت آن در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

 

طرح مجلس برای انسداد کلیه شبکه‌های اجتماعی خارجی,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن ها

صیانت از داده: محافظت از اطلاعات کاربران و جلوگیری از هر گونه افشاء، بهره برداری و دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به کاربران و محتوای آثار دیداری، شنیداری، نوشتاری یا ترکیبی از آن ها در پیام رسان های اجتماعی و داده های ایجاد یا افزوده شده در اثر فعالیت ها و تعاملات کاربران آن در پیام رسان های اجتماعی.

 

مرز مجازی: درگاه های ورود و خروج پهنای باند ارتباطی با خارج از کشور

 

هیأت ساماندهی و نظارت: هیات ساماندهی، نظارت و تأیید فعالیت، محتوا، عملکرد و تشخیص تخلف و اعلام جرم پیام رسان های موضوع این قانون.

 

در ماده چهار این طرح آمده که وظیفه هیات ساماندهی پیام رسان ها دادن مجوز، پایش و نظارت بر عملکرد آن ها و رسیدگی به شکایات و حتی حمایت از آن هاست.

 

نمایندگان مجلس محل تامین بودجه این هیأت را که دارای اختیارات اجرایی است بعنوان زیرمجموعه ای از مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته اند و در تبصره ۳ آن تأکید کرده اند که در صورت تداخل و تعارض بین هیات ساماندهی و نظارت با دیگر نهادهای تنظیم گر ذیربرط نظر این هیات صائب است.

  3 شهریور 1399
بخش : فناوري و اطلاعات
کد خبر: 68296
تگ ها :

seydnews@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام صیدنیوز